Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Příjmy z prodeje akcií při vyvlastňování podléhají dani

MF: Příjmy z prodeje akcií při vyvlastňování podléhají dani

2.8.2005 15:43
Autor: 

Příjmy z protiplnění obdrženého minoritním akcionářem, fyzickou osobou, v rámci výkupu účastnických cenných papírů podle obchodního zákoníku budou zdaněny stejně jako příjmy z prodeje cenných papírů, včetně možnosti uplatnění osvobození těchto příjmů podle zákona o daních z příjmů za předpokladu splnění podmínek pro osvobození. Podmínkou pro osvobození je obecně pouze dodržení časového testu šesti měsíců mezi nabytím a převodem cenných papírů. „Ve smyslu právním je prodej převodem vlastnického práva, ke kterému jsou obě strany svolné. Výkup účastnických cenných papírů dle výše uvedeného ustanovení však není uskutečněn na základě vůle obou stran, tzn. nelze souhlasit s tím, že by v tomto případě šlo o prodej cenných papírů, ale jedná se o přechod cenných papírů na majoritního akcionáře,“ říká náměstkyně ministra financí Dana Trezziová.

Ustanovení zákona o daních z příjmů osvobozuje příjmy z prodeje cenného papíru u poplatníka, fyzické osoby v případě, že doba mezi nabytím a převodem přesáhla šest měsíců. Výkup účastnických cenných papírů od minoritních akcionářů nelze jednoznačně považovat za prodej cenných papírů ve smyslu právním a tudíž je zde možnost uplatnění osvobození podle zákona o daních z příjmů sporná, přestože ekonomickým obsahem transakce je zcela nepochybně úplatný převod cenného papíru.

Ministerstvo financí si uvědomuje, že minoritní akcionář, fyzická osoba, jehož cenné papíry přecházejí na majoritního akcionáře, by se za použití velmi striktního právního výkladu zákona, ne svoji vinou, dostal do postavení, ve kterém by nemohl uplatnit osvobození podle zákona o daních z příjmů oproti situaci, kdyby na základě projevené vůle dvou stran převedl své cenné papíry na majoritního akcionáře. Ministerstvo financí si také uvědomuje, že v případech vytěsnění minoritních akcionářů se bude u řady fyzických osob jednat o výkup účastnických cenných papírů získaných v rámci kupónové privatizace.

V rámci uplatnění základních principů daňového práva, zejména principu neutrality a se zohledněním ekonomické podstaty výkupu účastnických cenných papírů a za účelem odstranění tvrdostí a nesrovnalostí v aplikaci daňového zákona v této oblasti se ministerstvo financí rozhodlo vydat na svých internetových stránkách k této problematice příslušné sdělení.

(zdroj: tisková zpráva MF ČR)


Váš názor
 • Jsem proti vyjímce,
  3.8.2005 9:57

  Vždyť případnou daň z příjmu by akcionář platil jen tehdy, pokud by inkasoval zisk, tedy pokud by nabývací cena akcií byla nižší, než cena odkupu. Jen případný kladný rozdíl by se danil. Kdyby cena za akcii v odkupu byla nižší oproti té, za kterou akcionář akcie nabyl, neplatil by žádnou daň, protože nemá zisk. Takže platit daň ze skutečného zisku, to není žádná "tvrdost zákona". A přemýšlet zde o vyjímkách není důvod.
 • Zbytečná starost MF
  3.8.2005 9:39

  pokud vím, tak dani podléhá pouze rozdíl mezi kupní a prodejní cenou. Minoritní akcionář sotva dostane od většinového vlastníka víc, než byla původní cena akcií. Takže nebude co danit.
  Mirek Šejna
  • kolik je sazba?
   10.8.2005 8:24

   prosím, jakou sazbou se případný příjem daní?
   josef B
   • viz zákon o dani z příjmu
    12.8.2005 9:52

    ale nemusíte to vůbec hledat. Většinový akcionář vám nedá víc, než to, za kolik jste koupil. A navíc tam musí být doba mezi nákupem a prodejem opravdu kratší než 6 měsíců.
    Mirek Šejna
  • Jste vedle
   3.8.2005 11:52

   Když investor na akciích prodělá (prodejní cena je nižší než za jakou nakoupil), je jasné, že se daň neplatí. Ale pokud vydělá (prodejní cena je vyšší než nákupní), tak platí ze zisku daň z příjmů j e n t e h d y , když doba mezi nákupem a prodejem je 6 měsíců nebo méně. Takže to postihuje krátkodobé spekulanty. Když držíte nad 6 M, jak je uvedeno v článku, daň z vaší dobré investice do akcií nezaplatíte a celý ziska je váš.
   James Bond
Aktuální komentáře
23.5.2018
22:05I přes úvodní pokles se dnes Wall Street podařilo zavřít v zelené barvě
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů