Všechny evropské trhy dnes začínají obchodovat v černých číslech, podpořené jednak večerním růstem na amerických burzách společně se záplavou relativně dobrých firemních zpráv ze strany evropských "blue-chip" společností - index DJ STOXX50 +1,9%, DAX30 +1,83%, CAC40 +1,95%, SMI +1,44% a finský HEX +2,22%.
Vivendi Universal se po dlouhé době dostalo ze spirály propadů a po několika dnech roste o 13% na cenu EUR 13,40. Důvodem je jednak dlouho očekávaný odchod CEO Jean-Marie Messiera, jednak jednoznačné ujištění představenstva o jejich záměru velmi razantně "narovnat" finanční situaci firmy, a jednak jmenování nového CEO Jean-Rene Fourtou.
Britský Vodafone se také mírně zotavuje a posiluje o 2,17% na 83p. Včera odpoledne došlo k zatím velmi neobvyklému kroku a CEO firmy Sir Chris Gent předstoupil před novináře se záměrem zcela jednoznačně vyvrátit spekulace trhu o možných účetních, resp. finančních problémech firmy.
Credit Suisse Group dnes jako jedna z mála bankovních akcií oslabuje - včerejší zasedání představenstva sice vedlo k odchodu Lucase Muehlmanna z této funkce, nicméně firma přiznala že v prvním pololetí bude pravděpodobně vykazovat nulový růst zisků (jinými slovy se investoři mohou rozloučit s vidinou ročního zisku ve výši CHF 3,5 mld.).
Petr Žabža