Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Silná koruna a česká ekonomika … přehled

27.06.2002 17:00
Autor: 

Co znamená posílení kurzu koruny?

* Další komplikace pro exportní firmy - ztráta konkurenceschopnosti nebo zhoršení hospodářských výsledků, jež nutí snižovat provozní náklady (např. mzdové náklady)
* Zpřísnění měnových podmínek neodpovídající vývoji české ekonomiky, z čehož vyplývá rostoucí šance na kompenzující snížení úrokových sazeb
* Znehodnocení vkladů v cizí měně a investic v zahraničí
* Levnější dovozy zboží ze zahraničí - pokles inflace ve všech segmentech ekonomiky, relativní zvýšení reálných mezd a příjmů, snížení daňových příjmů státní rozpočtu, levnější benzín a možnost dalšího snížení cen zemního plynu.
* Zvýšení kupní síly rezidentů v zahraničí - zkrátka na dovolené mohou Češi více utrácet

Kdo může na silné koruně vydělat?

* Spotřebitelé (pokles dovozních cen)
* Obchodní a distribuční firmy dovážející zboží ze zahraničí
* Čeští turisté v zahraničí
* Firmy a lidé s devizovými úvěry
* Dlužníci (pokud ČNB přistoupí ke snížení úrokových sazeb)
* Investoři investující do českých cenných papírů

Kdo na silné koruně prodělává?

* Exportní firmy
* ČNB (snížení korunové hodnoty devizových rezerv)
* Vláda (snížením hodnoty devizových privatizačních příjmů
* a znovu vláda (snížením daňových výnosů při nižší inflaci)
* Čeští investoři investující v zahraničí
* Majitelé devizových účtů
* Majitelé korunových bankovních účtů (při možném snížení úrokových sazeb)
* Zahraniční turisté v ČR

David Marek

Váš názor
 • Bude hůř
  28.06.2002 22:10

  Exportéři z Česka budou mít opravdu ještě velice zlé časy (samozřejmě jestli se nestane zázrak a nezakročí ČNB). Někteří ještě ani netuší, co je čeká. Pokud vyvážejí zboží a tolerují nějaký dluh, který vzniká díky prodlouženým splatnostem, je docela možné, že při takové rychlé a výrazné změně kurzu odběratelé jednoduše nebudou schopni závazky vyrovnat. Nestačili a ani nemohli tak rychle reagovat a případně zvýšit konečné ceny. Toto jsem si nevymyslel, je to realita a asi i můj příběh se špatným koncem. Pokud se něco nestane, doplatí na to jeden můj český dodavatel, jelikož investuji v zahraničí a jednoduše, kurzový rozdíl mě donutí vyhlásit konkurz. Na zaplacení už nebudu mít, koruna je pro mě drahá !!!
  Daniel Rimský
 • Ceska ekonomika v krizi?
  28.06.2002 10:27

  Jsem reditel vyznamneho exportera v oblasti IT. Dokud byl kurz priznivej, tka jsme spoustu materialu nakupovali v CR, a to zejmena plech, plasty a kabely. Jakmile se kurz pohnul tka hrozne nahoru, musime v ramci zachovani nasi firmy okamzite prejit na zahranicni dodavatele. Takze plasty ze Slovenska, kabely z Ciny, plech z Nemecka. Nase firma bude pokracovat, ale na kurz koruny doplatili prave nasi subdodavatele - hute, spracovatele plechu, Kaucuk Kralupy, vyrobci kablu. A to jeste premyslime ze i obalz zacneme dovazet. Pro analytiky. kteri si vse kresli od stolu, ale zustane i navzdory silne korune nas vyvoz stejny! Nevidi ale ze nas "tuzemsky" nakup je cely presmerovan do ciziny. Nas jako "exporteru" se to tedy nedotkne, ale paradoxne se to dotkne (v nasem pripade) firem, ktere neexportuji, ale dodavaji v ramci tuzemska.
 • ČNB - a stále čeká
  28.06.2002 8:48

  Pro které hráče drží ČNB i spící vláda tyto pozice. Hrají pro sebe a cizí hráče , ale určitě ne pro výrobní firmy.Český dodavatel zapláče ,přijde zahraniční, levnější , ČNB český trh nafoukne . Je to vše s údivem - a stéle čeká.
  Hrubý Honza
 • Ty dovolené
  27.06.2002 19:37

  Argument zvýšení kupní síly českého turisty v zahraničí považuji za velmi zavádějící.Jestliže exportní firmy,jako je ta, ve které pracuji,přijdou takto drasticky o své příjmy,budou šetřit v první řadě na zaměstnancích,takže těm se silná koruna vrátí ve formě stagnace platů.Stát stejně přijde o peníze vyplácením různých sociálních dávek a podpor v nezaměstanosti,které nutně narostou.Na zaměstnancích se bude prostě šetřit.
  Tomas Urban
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data