Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Připravuje se vyhláška o způsobu vedení samostatné evidence investičních nástrojů

Připravuje se vyhláška o způsobu vedení samostatné evidence investičních nástrojů

31.1.2005 13:05
Autor: 

Dne 21. ledna 2005 zveřejnila Komise pro cenné papíry na svých internetových stránkách návrh vyhlášky o způsobu vedení samostatné evidence investičních nástrojů a evidence navazující na samostatnou evidenci investičních nástrojů („vyhláška“), která provádí ustanovení §93 odst. 4 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu („zákon“) a předložila jej zároveň k diskusi široké veřejnosti.

Úvodem je třeba zmínit, že zákon rozlišuje dva druhy evidence investičních nástrojů, a to centrální evidenci (§92) a samostatnou evidenci investičních nástrojů (§93). V samostatné evidenci mohou být evidovány pouze zaknihované podílové listy otevřeného podílového fondu, listinné investiční nástroje v úschově, zahraniční investiční nástroje svěřené obchodníkovi s cennými papíry za účelem poskytnutí investiční služby a investiční nástroje, jejichž povaha to umožňuje.

Pokud jde o subjekty, které mohou samostatnou evidenci vést, těmi mohou být obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti, banky a zahraniční osoby, a to za podmínky, že mají ve svých povoleních k činnosti uvedenou investiční službu úschova investičních nástrojů.

Vyhláška uvádí, že samostatná a na ni navazující evidence se vedou v elektronické formě. Dále blíže rozvádí jednotlivá ustanovení zákona, stanoví jakým způsobem má být organizačně a technicky evidence zabezpečena a obsahuje podrobný popis náležitostí, které musí obsahovat majetkové účty vlastníků a výpisy z majetkového účtu. Vyhláška též uvádí, jakým způsobem probíhá evidence u zaknihovaných cenných papírů, listinných cenných papírů a zahraničních cenných papírů.

Osoby vedoucí samostatnou nebo navazující evidenci budou muset splnit požadavky stanovené vyhláškou do 3 měsíců od nabytí její účinnosti (předpokládané datum účinnosti vyhlášky je 1. červenec 2005).

Vzhledem k tomu, že si aplikace vyhlášky v případě některých subjektů vedoucích evidenci investičních nástrojů vyžádá změny a doplnění používaných informačních systémů, lze všem dotčeným osobám doporučit její pečlivé prostudování. Závěrem lze připomenout, že případné připomínky k návrhu vyhlášky lze adresovat Komisi pro cenné papíry v rámci veřejné diskuse probíhající na jejích internetových stránkách, tj. www.sec.cz.

Lucie Votrubcová

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data