Česká vláda, vedená novým premiérem Grossem, překvapuje na každém kroku. Až se zdá, že výrok místopředsedy vlády Škromacha, že “bude lépe, i kdyby se to někomu nelíbilo“ nebyl až tak nesmyslný.
Vláda slibuje a rozdává peníze na potkání. Policisté a hasiči dostanou příští rok svých osm miliard, všichni státní zaměstnanci pak k Vánocům 25 % platu jako bonus za věrné služby státu (co, proboha, dostanou na příští Vánoce, myslí na to někdo?), mladí mají dostávat novomanželské půjčky (a ani se nemusí brát), družstevníci zase vyšší dotace na byty a zemědělci příští rok dostanou o 15 miliard více než letos (nikomu ani nepřijde divné, že když to vydrželi letos, tak by mohli i příští rok). A aby na nikoho nezapomněli, každý žáček se může těšit na tisícovku na školní potřeby. Ale až za rok, letos už jsme volby prošvihli...
Proč vlastně takové rozpočtové šílení? Těžko říci, ekonomické důvody k němu nejsou. Ekonomika roste slušně (na české poměry), mzdy rostou jakbysmet, úroda je letos rekordní a i bytů se staví víc. Ale vládě jako by to nestačilo. Prostě musí „být dobře“! A že to bude stát peníze, které nejsou a které se musí půjčit? To zatím nikoho moc nepálí.
Nicméně pozornější čeští politici měli minulý týden příležitost slyšet německého kancléře Schrödera, který rekapituloval zkušenosti Německa z jejich bezstarostné rozpočtové politiky v 80.a 90. letech. Dnes musí Němci šetřit, kam se podívají a přesto jim schodky i dluh vlády stále roste. Nestálo by za úvahu se podobnému osudu v Čechách vyhnout?
Soudě podle vystoupení bývalého českého premiéra a budoucího evropského komisaře Špidly na stejné konferenci se zdá, že před českými socialisty je ještě dlouhá cesta. Na rozdíl od „suchého“ Schrödera mluvil Špidla ve složitých konstrukcích, ale de facto neříkal nic, kromě toho, že sociální stát je fajn a kdo tomu nerozumí, je exponent finančních (rozuměj zvrhlých) skupin. Tak doufejme, že finanční skupiny Špidlovi (nebo Škromachovi s Grossem) domluví, až si u nich zase budou půjčovat…
Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)