Koruna byla dnes pozitivně naladěna, zájem zahraničních investorů o středoevropský region českou měnu posunul na závěrečných 31,40 Kč za euro z pátečních 31,48 Kč/EUR. Informace o růstu srpnových maloobchodních tržeb neměla na devizový trh žádný vliv. Americký dolar po datech o nižším přílivu čistých zahraničních investic do amerických cenných papírů oslabil až na 1,2535 USD/EUR, koruna se tak přiblížila historickému maximu a zavírá posílením na 25,08 Kč/USD.
Během dne koruna útočila na úroveň silnější technické rezistence 31,35 Kč za euro, kde byl ale zjevný prodejní zájem. Vývoj kurzu koruny byl dnes úzce korelován především s vývojem polského zlotého, ještě před obědem se ale nahoru otočil i maďarský forint, přestože NBH dnes rozhodla o snížení úrokových sazeb o 50 bps na 10,5 %. Jan Frait z bankovní rady ČNB dnes v deníku HN indikoval, že by měla inflace v blízkém období zůstat stabilní, upozorňuje však na některé šoky, například v podobě cen ropy. Obecně lze spekulovat, že jde o další náznak, že úrokové sazby v ČR nemusí jít rychle nahoru.
Ve zbytku týdne neočekáváme žádné domácí kurzotvorné události. Koruna bude pravděpodobně i nadále stabilní, tj. neměla by se výrazně odchýlit od středu pásma, tedy 31,50 Kč/EUR. Pro zítřek očekáváme obchodování mezi 31,35 a 31,50 Kč za euro, je možné, že budou pokračovat mírné tlaky na zhodnocené české měny přes 31,35.
Dolar poklesl až k úrovním 1,2535 USD/EUR poté, co americké ministerstvo financí zveřejnělo informace o srpnovém toku kapitálu investovaného do cenných papírů v USA. Ač jde o historická čísla, jsou tato data letos ostře sledována. Je totiž důležité vědět, jak velkou důvěru mají zahraniční investoři v americká aktiva s ohledem na financování obřího schodku běžného účtu platební bilance USA (více
ZDE). Překonání úrovně 1,2500 podle našeho názoru v tomto okamžiku otevírá dolaru cestu ještě výrazně níže. Ceny ropy jsou i nadále velmi vysoko a pádu dolaru také nahrávají.
Radim Krejčí, Patria Online