Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Dnešní článek v LN o prodeji ABA je součástí boje o její ovládnutí

MF: Dnešní článek v LN o prodeji ABA je součástí boje o její ovládnutí

23.8.2004 12:28
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy MF
MF: Dnešní článek v LN o prodeji ABA je součástí boje o její ovládnutí. Redaktorka prezentuje dezinformace, které se ani nepokusila ověřit!

Ministerstvo financí považuje dnešní článek Lidových novin s názvem Policie prověří prodej ABA za součást boje o ovládnutí této privatizované společnosti. Důkazem je nejen fakt, že je založen na řadě dezinformací, ale také skutečnost, že autorka článku Jana Kalinová se vůbec nepokusila kontaktovat Ministerstvo financí či přímo ministra Sobotku, aby si svoje informace ověřila a případně uveřejnila jejich stanovisko. Tento postup je v hrubém rozporu s pravidly nezávislé a objektivní žurnalistiky.

Ministerstvo financí je připraveno uvést publikované dezinformace na pravou míru a mimo jiné k tomu uvádí následující fakta:

1. Přestože na základě koaliční dohody byl v únoru předložen na jednání vlády společný materiál ministra financí a ministra pro místní rozvoj, jehož obsahem byla informace o udělení exkluzivity společnosti ÚAMK v rámci prodeje společnosti ABA, vláda tento materiál zamítla a uložila MPO a MMR připravit kritéria pro výběrové řízení.

2. Počátkem března předložilo vládě Ministerstvo průmyslu a obchodu společně s Ministerstvem pro místní rozvoj návrh kritérií veřejného výběrového řízení pro prodej majetkové účasti ČKA ve společnosti ABA. Největší váhu měla cena a podnikatelský plán. Vláda rovněž schválila složení poradní komise, kde byli 3 zástupci ČKA, 2 zástupci MMR, 2 zástupci MPO, 1 zástupce MD a 1 zástupce MF. Ministr financí navíc požadoval, aby byl návrh na prodej projednán s ÚHOS, a to jak z hlediska hospodářské soutěže, tak i z hlediska veřejné podpory.

3. Vzhledem k tomu, že existuje rozpor mezi doporučeními poradní komise a investičního poradce na určení vybraného zájemce, není ČKA schopna určit vybraného zájemce. ČKA proto výběrové řízení přerušila a výsledek výběrového řízení se předkládá vládě k rozhodnutí. ÚHOS se ve svém stanovisku vyjádřil, že v případě prodeje majetkové účasti ČKA ve společnosti ABA zájemci s nejnižší cenovou nabídkou a podnikatelským záměrem, který se výrazně neodlišuje od jiných, může tento prodej zakládat veřejnou podporu.

4. Ministr financí už v průběhu minulého týdne odsouhlasil návrh materiálu pro vládu, kde navrhuje schválit prodej společnosti ABA v souladu s návrhem investičního poradce Commerzbank. Tento postoj je v souladu s dlouhodobým přesvědčením ministra Sobotky, podle něhož by měla být klíčovým kritériem při prodeji státního majetku zpravidla cena. Na tomto postoji nehodlá ministr Sobotka nic měnit ani pod tlakem osobních útoků a hrozbou kriminalizace.

(zdroj: MF)


Váš názor
 • Charouzi, Charouzi, tak kolik jsme dali policajtum ?
  23.8.2004 13:08

  Libor
  herr Libor Prochaska, drive IPB, nyni redaktor casopisu Tyden
  • Ále, miliarda sem, miliarda tam
   23.8.2004 13:10

   .
   J&T banka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data