Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
CVVM: Lidé chtějí, aby stát usměrňoval hospodářství a zajistil práci

CVVM: Lidé chtějí, aby stát usměrňoval hospodářství a zajistil práci

19.8.2004 13:12
Autor: 

Centrum pro výzkum veřejného mínění zveřejnil výsledky průzkumu týkajícího se postoje veřejnosti k obecným ekonomickým a politickoekonomickýcm otázkám. Dotázaní si zde měli vždy vybrat, ke kterému z dvou protichůdných výroků se přikloní.

První série dotazů týkajících se podpory volného trhu měla smíšené výsledky. Podle 25 % lidí by rozvoj hospodářství měl být ponechán vlastnímu vývoji, naproti tomu 47 % podporuje roli státu v rozvoji a usměrňování hospodářství. (Zbytek jsou neutrální odpovědi a odpovědi „nevím“.) Také v otázce týkající se regulace velkých podniků je mírná převaha těch, kdo podporují státní dohled: 37 % (proti 32 %) se vyjádřilo pro to, aby stát na tyto podniky co nejvíce dohlížel. Naproti tomu ale většina respondentů podporuje soukromé vlastnictví: Co nejvíce majetku by mělo být v soukromém vlastnictví (36 % proti 24 %) a jeho velikost by neměla být nijak omezována (54 % proti 26 %).

Druhá série otázek se zaměřila na problematiku státního paternalismu. Výsledky jsou zde lehce nekonzistentní. Na jedné straně je nadpoloviční většina (53 %) pro to, že stát má zaručit práci těm, co chtějí pracovat a jen 24 % jsou pro to, aby si každý sehnal práci sám. Na druhé straně 51 % lidí nechce, aby stát dále přerozděloval to, co společnost vyprodukuje, a naopak chce, aby měl každý tolik, kolik vydělá. Největší převaha pak byla mezi těmi, kdo říkají, že se má stát postarat o sociální zabezpečení občanů (60 %) a těmi, podle nichž by se o to mají občané postarat sami (16 %). Tento výsledek, přes svou nekonzistenci, nepřekvapí a potvrzuje, že ve společnosti existuje relativně malé povědomí o fungování státních financí.

Třetí blok otázek o podpoře svobody ve společnosti dopadl výrazně ve prospěch toho, aby lidem bylo dáno co nejvíce svobody v jednání. Výrazně také převážila odpověď, že důležitým úkolem státu je vytvářet podmínky pro to, aby občané mohli uplatnit svá práva a svobody, pokud dojde k jejich porušení. Stát by tedy podle lidí neměl omezovat svobodu a preventivně občany kontrolovat. Tento výsledek nepřekvapí také vzhledem k obecnosti otázek týkajících se podpory svobody.

(zdroj: CVVM)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data