Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Kdy ČNB opět zvýší sazby? (opak.)

29.7.2004 12:15
Autor: 

Červnovým tahem ČNB připravila obtížnou hádanku pro tento měsíc. Že úrokové sazby půjdou nahoru bylo zřejmé, čekalo se ovšem, že k tomu dojde v červenci. Nejenže se tak stalo již v červnu, ale navíc jen těsným poměrem 3:2. Zopakuje bankovní rada svůj krok již za týden?

Jedním z rozhodujících prvků se může stát „docházka“ bankovní rady, která by mohla jestřáby posílit či oslabit. Nicméně tento faktor neznáme, a tak nám nezbývá než se opět věnovat ekonomické racionalitě za rozhodováním o úrokových sazbách. Podle slov viceguvernéra ČNB Luďka Niedermayera se sazby v červnu mohly zvýšit více nebýt nižší inflace, než ČNB očekávala. Odchylka pramenila zejména z pomalejší inflace u cen potravin a nižšího dopadu změn daní. Nová prognóza inflace, kterou bude mít ČNB k dispozici, může být o něco nižší než dubnové odhady, nicméně daně se mohou do cen promítat v delším časovém horizontu a ceny potraviny ještě plně nevstřebaly vzestup cen zemědělských výrobců, růst cen v potravinářském průmyslu a vyšší dovozní ceny potravin. Inflace ještě může dohnat, co zameškala v předchozích měsících. Co se týká reálného hospodářského vývoje, údajně tempo růstu HDP v 1. čtvrtletí naplnilo očekávání ČNB. Průmysl, stavebnictví a vývoz rostou velmi solidními tempy. Maloobchod sice zpomalil tempo růstu, spotřeba domácností za první kvartál, stejně jako průměrná mzda, byla ovšem vyšší, než se čekalo. I odhad HDP sice může doznat korekce směrem dolů, dubnový odhad byl vskutku značně optimistický, přesto by měl implikovat postupné zlepšení poměru skutečného vývoje ekonomiky a potenciálního výstupu.

Adekvátní reakcí na vývoj, který patrně předestře aktualizovaná sada makroekonomických prognóz, je pozvolné zpřísňování měnových podmínek. Do značné míry se o to postaral kurz koruny. Efektivní nominální kurz posílil za poslední měsíc o dalších 0,7 % po červnové apreciaci o 1,0 %. Reálný kurz koruny je ovšem stále pod svou dlouhodobou trajektorií.

Indikace vývoje úrokových sazeb je vzhledem k ekonomickým podmínkám jasná. Úroky půjdou nahoru. Otázkou je jen načasování. Podle našeho odhadu reakční funkce pravděpodobnost zvýšení 2T repo sazby o dalších 25 bps na konci července dosahuje 55 %. Za rok touto dobou by měly být úroky o další procento vyšší.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data