Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chvála

Chvála "Exchange traded funds"

22.07.2004 9:52
Autor: 

Jen málo skupinám investičních instrumentů se dostalo poslední dobou takové pozornosti, jako tzv. Exchange Traded Funds (česky Indexové akcie, pro jednoduchost ETF). Jejich obliba se v několika minulých letech zvýšila skoro exponenciálně, jejich počet výrazně narostl a objem aktiv pod správou nyní dosahuje nezanedbatelných čísel. Jenom pro ilustraci, ke konci prvního pololetí v ETF zainvestováno 246 miliard dolarů (+16 %) - ETF se zaměřením na Japonsko měly ve správě USD 29.6 miliardy (+71 %), evropské ETF dosáhly objemu USD 25,7 mld. (+26 %) a ETF na americké akciové indexy spravovaly aktiva v objemu USD 178 mld. (+18 %).

Jaké jsou příčiny tohoto vývoje a jaká čeká ETF pravděpodobná budoucnost ? Pro začátek nebude od věci zopakovat, co vlastně ETF jsou, jak se chovají a jaké mají pro investory výhody, resp. nevýhody.

* ETF se dá velmi zjednodušeně popsat jako pasivně spravovaný otevřený podílový fond, jehož podíly (akcie) jsou obchodovány na burze. To představuje hlavní rozdíl proti klasickým otevřeným podílovým fondům, které jsou povětšinou nakupovány, resp. odkupovány u autorizovaných distributorů (banky, makléřské firmy, nezávislí poradci). Cena jedné "akcie" - v podstatě NAV na jeden podíl - věrně odráží hodnotu akciového indexu, který daný fond sleduje. Je to logické, portfolio takového ETF se skoro 100% přesností kopíruje složení daného akciového indexu. Pokud tedy investor kupuje ETF sledující index Dow Jones Industrial Average, kupuje si jednu x-tinu hodnoty tohoto indexu. X-tinu proto, aby ETF byl přístupný co nejširší skupině investorů - pokud má index Dow Jones ke včerejšku hodnotu 10 149 bodů, jen těžko by asi probíhalo likvidní obchodování s instrumentem, který by stál více než 10 000 dolarů. Proto jsou ETF emitovány a obchodovány jako 1/100 nebo 1/10 skutečné hodnoty indexu.

* Chování ceny ETF je v podstatě totožné s chováním ceny daného indexu - pokud je portfolio fondu složeno ze stejných titulů jako daný index a váhy titulů také odpovídají vahám v indexu, jinak to ani nejde. Mírná diskrepance může být způsobena buďto náklady na udržování pozic ve fondu a jejich obchodování nebo výplatou dividend, obecně však cena ETF odpovídá ceně indexu. Mnoho ETF je nyní dokonce používáno jako lepší odhad budoucí ceny indexu než futures, hovoříme např. o QQQ, ETF na index Nasdaq 100.

* Jaké jsou výhody ? První a bezesporu dominantní výhodou je skutečnost, že ETF jsou spravovány pasivně. To zcela eliminuje subjektivní rozhodování portfolio-manažera, který je jenom člověk a může se rozhodovat správně, ale i chybně. Právě fakt, že manažerem je zde v podstatě jenom výkonný počítač znamená, že výnos ETF odpovídá výnosu daného akciového indexu, nic víc a nic míň.

* Jako druhou výhodu, velmi těsně spojenou s výhodou první, je možno uvést transparentnost a likviditu. Transparentnost proto, že portfolio ETF přesně odpovídá složení indexu, nejsou zde žádné "Overweight" a "Underweight" pozice, které můžou konečný výnos podílového fondu značně "nabourat". Likvidita díky faktu, že ETF jsou k mání v rámci obvyklých obchodních hodin dané burzy, odpadá nutnost vyplňovat formuláře jako u klasických podílových fondů - stačí zadat objednávku svému makléři a transakce je uskutečněna. Navíc, velké množstvé ETF je kotováno nejenom na své "domácí" burze, ale i na ostatních burzách tak, aby bylo přístupno širokému spektru investorů.

* Třetí výhodou je podle mého názoru finanční nenáročnost transakcí. S relativně malým objemem prostředků má investor možnost získat "exposure" vůči rozsáhlé skupině akciových indexů - počet ETF a jejich zaměření se navíc zvětšuje měsíc po měsíci. Investor neplatí žádné vstupní poplatky, jeho náklady jsou omezeny na komisi svému makléři. To činí ETF v porovnání s podílovými fondy bezkonkurenčně efektivnějším investičním instrumentem - nízké náklady na obchod, vysoká transparentnost, oceňování v reálném čase místo jednou denně, likvidita a dostupnost jsou nespornou výhodou.

* Nevýhody ? Mnoho jich není, za jednu je možno považovat "relativně" užší nabídku v porovnání s podílovými fondy, které nyní nabízí širší paletu fondů. To je dáno především tím, že portfolio fondů nemusí nutně sledovat zvolený index, ale mělo by se mu blížit. To je u ETF skoro vyloučeno - pokud neexistuje referenční index, není ve většině případů možno emitovat ETF.

Suma sumárum, ETF jsou podle mínění mnoha investorů, makléřů a organizátorů trhů instrumentem, který se bude těšit čím dál tím větší oblibě. S tím, jak se bude rozšiřovat jejich nabídka, možná v budoucnu sice nenahradí, ale jistě významně nahlodají zatím dominantní postavení otevřených podílových fondů.

Petr Žabža, Patria Direct

Váš názor
 • ETF's a indexy
  30.07.2004 17:29

  Soucasne ETF's jsou vzdy zalozene na nejakem indexu, ale nekolik firem se u SEC uz snazi legalizovat pravni formu 'aktivnich ETF's', ktere se nebudou vztahovat k indexu. Ani ty dnesni ovsem nesleduji indexy vzdy na 100%, protoze fondu se ne vzdy podari sehnat mene likvidni akcie zahrnute v indexu. To plati zvlast u fondu zahranicnich indexu, napr. Malajsie. Z toho duvodu se spravci fondu snazi doplnit fond o akcie, ktere nejlepe koreluji s chybejicimi tituly. Krome toho ETF's nesmi alokovat vice nez 20% sveho portfolia do jedne akcie, protoze pravne spadaji do stejne kategorie jako mutual funds (1940 Act), jenze nektere indexy davaji vetsi nez 20% vahu jednomu titulu. Z techto duvodu take poskytuji manazeri ETF's informace o tom, jak presne se jim dari svymi fondy sledovat vyvoj vybraneho indexu. Sprava ETF je tedy o neco slozitejsi, nez jenom cinnost 'vykonneho pocitace', jak zminuje clanek. Obecne receno je ovsem skvele, ze se ETF's zacinaji objevovat na Patrii, protoze jsou skoro nove a skvele produkty, ktere muzou v budoucnu vzit hodne assets z mutual funds (tedy aspon do doby, nez se zvedne nalada na trzich a investori zase zacnou hledat vic nez jenom indexovy vynos). Takze opet chvala Patrii!
  Marek
 • Upozorneni
  22.07.2004 10:26

  ETF nejsou cesky indexove akcie, ale fondy obchodovane na burze. Obchoduji se stejne jako akcie a nemusi vubec odrazet vyvoj nejakeho indexu.
  I.
  • Achtung, achtung,... warning!!
   22.07.2004 11:14

   pan Zabza to preklada naprosto spravne - Indexove akcie, protoze vi o co kraci na rozdil od tebe ty mudrlante, uved nejakou ETF-ku, ktera neodrazi nejaky index...ja ji neznam
   alan
   • hlavne ze ty vis, ty chytraku !!
    22.07.2004 11:55

    ETF jsou exchange traded funds a ne equity index funds! citát z AMEXu (American Exchange): ETFs are investment funds that are listed and traded permanently on the Exchange. They offer investors the same kind of flexibility and liquidity as shares. They can also be sold short or arbitraged like shares, giving institutional investors in particular scope to respond quickly to market movements. Most of the ETFs on the market today are index-linked funds ... takže většina, ale ne všechny !!!
    I.
    • hele lingvisto,
     22.07.2004 21:23

     ja ti tu napastuji jinou definici z AMEXu: Each ETF is a basket of securities that is designed to generally track an index—broad stock or bond market, stock industry sector, or international stock—yet trades like a single stock. "Indexove akcie" je naprosto srozumitelny a odpovidajici preklad. Ja je uz 3 roky obchoduji. Jedna ETF-ka ma vlastnosti jako akcie - sak to aj pises ty mudrlante, da se shortovat, je likvidni atd a rozhodne to neodpovida ceskemu vyrazu fond (podilovy list). A uz nemudruj!!!
     alan
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
  National Beverage Corp (01/21 Q3)
  8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
  14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
  14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
  14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru