Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

"Wind of change" mezi portfoliomanažery … konečně obchodují méně

13.4.2004 14:05
Autor: 

Je to skoro k nevíře, ale poslední dva roky pravděpodobně přinesly změnu dlouho odolávajícího trendu - mnozí portfolio-manažeři "ubrali plyn" a omezili obrátku svých portfolií. Tlak podílníků jejich fondů tak nejspíše slaví úspěchy a samo odvětví podílových fondů si jistě uvědomilo, že po vlně skandálů s obchody manažerů fondů mimo obvyklé obchodní hodiny nastal čas nápravy. Podle údajů amerického Investment Company Institute (všechna zde uváděná data se vztahují k americkým podílovým fondům) poklesla míra obrátky portfolia v roce 2003 na 55 %, zatímco v roce 2002 to bylo 67 %. Podle ICI se tak jednalo o nejnižší hodnotu za posledních více jak 20 let - za toto období byla totiž průměrná hodnota na 67 %. Těchto 67 % znamená, že fond během daného kalendářního roku obmění dvě třetiny svého portfolia a nahradí stávající investice novými - jinými slovy fond "obrátí" své portfolio každých 18 měsíců. Uvedených 55 % implikuje, že se tato doba prodlužuje na 22 měsíců.

Preferenci investorů pro fondy, které jsou v četnosti svých investičních rozhodnutí méně agresivní, potvrzují také data společnosti Morningstar Inc. porovnávaná s fondy, které se nejlépe prodávají. 15 nejlépe prodávaných fondů v lednu a únoru tohoto roku mělo průměrnou míru obrátky portfolia na hladině 23 %. Tři z těchto 15 fondů sice byly fondy fondů (které z definice tíhnou k nižší obrátce portfolia) - pokud je však z výše uvedeného výběru vyřadíme, stále dostáváme míru obrátky 27 %. Mezi těmito 12 fondy bylo několik zahraničních fondů, small-cap fond a dokonce jeden fond investující do krátkodobých dluhopisů.

Jistě, jedná se o relativně krátkodobá data, která sama o sobě ještě nemusí mnoho vypovídat. Pokud se však jedná o začátek dlouhodobějšího trendu, nedá se nic než tleskat. Proč ?

* Vyšší míra obrátky portfolia znamená vyšší náklady. Logika tohoto argumentu je zcela jasná - čím více daný fond obchoduje, tím více platí. Proto v poslední době roste skoro exponenciálně zájem o produkty tzv. basket-tradingu - produktu, kde de facto jedním obchodem (samozřejmě složeným z desítek nebo stovek jednotlivých titulů) manažer změní bázi portfolia při zachování velmi nízkých transakčních nákladů. Situace došla dokonce tak daleko, že velké fondy dělají něco jako "aukce" - zašlou bankám seznam titulů, které mají zájem zobchodovat a banky jim zpět indikují, za kolik bazických bodů danou transakci vykonají. Není asi nutno připomínat, že bazickými body není myšleno více jak 5-10 bp.

* Vyšší míra obrátky obvykle vede k vyšší chybovosti v rozhodování. Krátkodobé obchodování by mělo být vyhrazeno hedge-fondům nebo spekulantům, nikoliv fondům se střednědobým nebo dlouhodobým horizontem. Fakt, že jsou manažeři v mnoha případech hodnoceni na základě kvartálních výsledků na této premise nic nemění. Navíc, manažeři libující si v krátkodobých obchodech jsou do značné míry "rukojmím" svého obchodníka, který si na jejich zálibě hazardovat s penězi podílníků vylepšuje své P/L.

Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Bloomberg, Morningstar Inc.)


Váš názor
 • P/L?
  13.4.2004 14:32

  Co je to P/L????
  Pokryvac
  • RE...
   13.4.2004 14:37

   Omlouvám se za hantýrku - P/L znamená zisky a ztráty, v tomto případě bilanci výnosů obchodníka.
   Petr Žabža
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data