Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská ekonomika očima Evropské komise: … a prognózy už zase klesají

Evropská ekonomika očima Evropské komise: … a prognózy už zase klesají

7.4.2004 16:17
Autor: 

Každý půlrok vydává Evropská komise obsáhlý materiál hodnotící hospodářský vývoj a vyhlídky v zemích Evropské unie, přistupujících zemích a státech kandidujících na členství v EU. Letošní jarní prognóza vyšla právě dnes. Klíčovou informací je další revize hospodářského růstu v eurozóně směrem k nižším hodnotám. Pokolikáté se oživení eurozóny odkládá? Počítalo se s ním v roce 2002, loni a ještě nedávno se naděje upínaly na letošní rok.

Před rokem předpovídala Komise zvýšení HDP eurozóny v letošním roce o 2,4 %, na podzim svůj optimismus zchladila na 1,8 % a nyní už počítá jen s 1,7 %. Odhad pro příští rok se od loňského jara snížil z 2,8 % na 2,3 %. Pro nás je důležité, že v případě Německa se počítá s růstem HDP jen o 1,5 %.

Citlivým tématem materiálu Komise jsou odhady rozpočtových schodků. Loni se do limitu tří procent hrubého domácího produktu nevešly čtyři země (Německo, Francie, Nizozemí a Velká Británie). Letos by se měl počet hříšníků rozšířit na šest (opět Německo, Francie a Nizozemí, nově Řecko, Itálie a již dříve kárané Portugalsko), což je přesně polovina eurozóny. Nedojde-li ke změnám ve fiskální politice, budou v roce 2005 na seznamu proviněných čtyři země (opět Francie, Nizozemí, Itálie a Portugalsko). Vzhledem k tomu, že v každém roce bude ve hře Francie, bude zajímavé, co Evropská komise podnikne. Francie a Německo v loňském roce Komisi jasně vzkázaly, že si s dodržováním litery Paktu stability a růstu nelámou hlavu.

S rozpočtovou disciplínou to ovšem není valné ani v desítce přistupujících zemí. Letos by schodek převyšující tři procenta HDP měla vykázat šestice zemí (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko, Malta a Kypr). Této šestici se nepodaří vrátit rozpočtové schodky na rozumnou úroveň ani v příštím roce, nepřijdou-li další reformy. Zvlášť tristní je odhad pro ČR v roce 2005. Z celé budoucí Evropské unie čítající 25 členů by neměl mít nikdo veřejné finance v horším stavu než Česká republika. Pěkné!

Co se týče výhledu pro českou ekonomiku, jsou odhady Evropské komise střízlivé. HDP by se měl zvýšit o 2,9 % letos a 3,4 % příští rok. Naše aktuální odhady ukazují 3,1 % a 3,3 %. Průměrnou inflaci Komise odhaduje na 2,6 % (2004) a 2,2 % (2005). Naše odhady zní: 3,0 % a 2,5 %. Poměrně pesimistické jsou odhady Komise pro běžný účet platební bilance. Schodek by se měl letos zvýšit na 6,8 %, příští rok by měl činit 6,6 %. Naše projekce počítají pro oba roky zhruba s šestiprocentní úrovní. Naopak v případě předpovědí nezaměstnanosti je Komise optimistická. Počítá se zvýšením na 8,2 % (metodologie ILO) z loňských 7,8 % a stabilizaci na této úrovni. Nám vychází 8,6 % letos a 8,7 % v roce 2005.

Čerstvý pohled Evropské komise nabízí více skepse než pozitivních momentů. Prognózy růstu klesají, rozpočtové schodky, vládní dluhy a ceny surovin rostou, nezaměstnanost stagnuje. Snad jen další pokles inflace by mohl být pozitivní zprávou, kdyby ovšem znamenal naději na nižší úrokové sazby. Jenže Evropská centrální banka odmítla podat pomocnou ruku.

David Marek, Patria Online


Váš názor
 • Jak můžete
  8.4.2004 7:15

  pochybovat o ubezpečujících slovech V.Špidly a mistra Sobotky, že vše mají pod kontrolou a jsme na nejlepší cestě k zářným zítřkům. Myslím to samozřejmě ironicky. Jen by mne zajímalo složení ekonomických poradců těchto dvou našich "lodivodů". Ti by také měli společně s celým kabinetem být obviněni z porušení povinností při správě cizího majetku.
  Michal
  • Poradci
   8.4.2004 12:12

   Souhlas a prosím, pokud někdo máte ten seznam poradců, sem s ním:)
   PH
  • A papírové sáčky
   8.4.2004 7:27

   by lepili společně se všemi, co před nimi opravdu opravdu neomylně slibovali zářné zítřky (a někteří z těchto předchůdců by lepili pořádné pytle :-). Nakonec nám nezbývá než smutně konstatovat, že Škoda 105/120 ve standardní výbavě sice nebyla nic moc, přesto důchodový systém fungoval (důchodců v populaci zas tolik nebylo) a dluh státu ve srovnáním co je teď ...
   PaulC
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC