Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Návrh evropské směrnice o spotřebitelských úvěrech pod nebývalou palbou kritiky

27.02.2004 12:29
Autor: 

Když Evropská Komise („Komise“) v září 2002 zveřejnila návrh nové směrnice o harmonizaci předpisů týkajících se úvěrů pro spotřebitele („návrh Směrnice“), pravděpodobně očekávala, že při jeho prosazování zejména v Evropském parlamentu („EP“) svedou zástupci dotčených zájmových skupin (tj. úvěrových institucí a spotřebitelů) neúprosný souboj o jeho konečnou podobu. Jistě ale netušila, s jak negativní odezvou se návrh Směrnice setká už při úvodním stádiu legislativního procesu.

Výsledkem zatímního projednávání návrhu Směrnice v EP je totiž více než 500 pozměňovacích návrhů, o než se podělili poslanec EP a zpravodaj návrhu J.Wuermeling (181 pozměňovacích návrhů předložených společně s hodnotící zprávou v lednu loňského roku) a hospodářský a měnový výbor EP (321 pozměňovacích návrhů, zveřejněných počátkem letošního roku). Toto samo o sobě unikátní číslo je ještě zvýrazněno tím, že samotný návrh Směrnice má pouhých 38 článků a v porovnání s jinými legislativními produkty Komise se řadí spíše k těm subtilnějším. Jádrem probíhajícího sporu je míra regulace, kterou by měl návrh Směrnice do zatím značně roztříštěné legislativy jednotlivých členských států v oblasti spotřebitelských úvěrů přinést.

Zpravodaj návrhu, zastupující spíše konzervativní křídlo poslanců EP, se svými pozměňovacími návrhy snaží dle vlastních slov zabránit tomu, aby se poskytování úvěrů prodražilo a svázalo přemírou pravidel, které z něj v konečném důsledku učiní pro spotřebitele hůře dostupný produkt. Jeho pozměňovací návrhy jsou pak reakcí na stanovisko Komise, která odmítla původní požadavek na stažení návrhu Směrnice z jednání EP. Naopak hospodářský a měnový výbor EP svými připomínkami podle svých slov vrací návrhu Směrnice původní smysl, který by v případě přistoupení na změny navrhované zpravodajem byl zcela negován. Výbor zásadně nesouhlasí, aby z návrhu Směrnice vypadly instituty jako podrobná regulace zpracování osobních dat spotřebitelů, regulační rámec pro zprostředkovatele úvěrů, možnost spotřebitelů odstoupit od uzavřené smlouvy, výčet zakázaných tzv. nevýhodných (unfair) klauzulí ve smlouvách, či podrobné informování spotřebitelů o nákladech úvěru, výpočtu úroků a úroků z prodlení, atd.

Hlavním cílem návrhu Směrnice jak jej vidí sama Komise, je přitom pokrýt všechny představitelné typy spotřebitelských úvěrů v reakci na dynamicky se vyvíjející produkty na trhu (s výslovným vyjmutím hypotečních úvěrů z její působnosti), jakož i (prostřednictvím sjednocení regulačního rámce) přispět v úvěrových vztazích ke spravedlivějšímu rozdělení odpovědnosti profesionálních poskytovatelů úvěrů na straně jedné, a spotřebitelů na straně druhé.

Návrh Směrnice čeká ještě v rámci evropského legislativního procesu dlouhá cesta, nicméně bude zajímavé sledovat, jak se podoba původního návrhu bude vyvíjet – zejména s ohledem na to, že v případě jeho přijetí patrně významným způsobem ovlivní trh se spotřebitelskými úvěry ve všech stávajících i budoucích členských zemích EU, tedy i v České republice.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.02.2021
22:05Powell i dnes odvrátil propady  
17:56Tři rotační témata
17:18Euro za 26 a další strmý nárůst výnosů  
17:01Evropská komise navrhla snížit velkoobchodní roamingové tarify
16:47Investiční tip Repsol: Integrovaný těžař s nízkými náklady  
15:29Těžký měsíc střídají volatilní dny. Update k doporučení Global Clean Energy  
15:11Česká zbrojovka vydává dluhopisy za až čtyři miliardy korun na akvizici Coltu
14:41Bloomberg: Přeprava nákladů zůstává letos jediným světlým bodem pro letectví
14:01Vodafone umístí Vantage Towers na trh ve Frankfurtu do konce března
13:16Biden podepíše dekret, který by mohl zmírnit nedostatek čipů
12:31UBS: Další globální akciová rotace na obzoru?
12:19ČEB, a.s. - Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:13Fed, vakcína i data jsou plus, evropské akcie se však zvedají pomalu  
11:12Vláda požádá o delší nouzový stav. Babiš: Protiepidemická opatření se musejí zpřísnit
10:33Hongkong zvýšil daň z obchodování s akciemi a vyvolal výprodeje
10:29AstraZeneca prý ve čtvrtletí nedodá EU ani polovinu z vakcín, které přislíbila. Akcie mírně klesají
9:20Důvěra mezi podnikateli se v únoru zlepšila, spotřebitelé zůstávají skeptičtí
9:19Rozbřesk: Výrobní inflace v ČR prozatím nepropuká
9:01MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
8:40Trhy v Evropě dnes začnou vlažněji. Investoři si budou překládat slova z Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Hertz Global Holdings Inc (12/20 Q4)
Lowe's Cos Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Metro Bank PLC (09/20 Q3, Bef-mkt)
NVIDIA Corp (01/21 Q4, Aft-mkt)
Peugeot SA (12/20 Q4)
ViacomCBS Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
8:00Puma SE (12/20 Q4)
9:00Iberdrola SA (12/20 Q4)
16:00USA - Prodeje nových domů
22:00Booking Holdings Inc (12/20 Q4)