Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Návrh evropské směrnice o spotřebitelských úvěrech pod nebývalou palbou kritiky

27.2.2004 12:29
Autor: 

Když Evropská Komise („Komise“) v září 2002 zveřejnila návrh nové směrnice o harmonizaci předpisů týkajících se úvěrů pro spotřebitele („návrh Směrnice“), pravděpodobně očekávala, že při jeho prosazování zejména v Evropském parlamentu („EP“) svedou zástupci dotčených zájmových skupin (tj. úvěrových institucí a spotřebitelů) neúprosný souboj o jeho konečnou podobu. Jistě ale netušila, s jak negativní odezvou se návrh Směrnice setká už při úvodním stádiu legislativního procesu.

Výsledkem zatímního projednávání návrhu Směrnice v EP je totiž více než 500 pozměňovacích návrhů, o než se podělili poslanec EP a zpravodaj návrhu J.Wuermeling (181 pozměňovacích návrhů předložených společně s hodnotící zprávou v lednu loňského roku) a hospodářský a měnový výbor EP (321 pozměňovacích návrhů, zveřejněných počátkem letošního roku). Toto samo o sobě unikátní číslo je ještě zvýrazněno tím, že samotný návrh Směrnice má pouhých 38 článků a v porovnání s jinými legislativními produkty Komise se řadí spíše k těm subtilnějším. Jádrem probíhajícího sporu je míra regulace, kterou by měl návrh Směrnice do zatím značně roztříštěné legislativy jednotlivých členských států v oblasti spotřebitelských úvěrů přinést.

Zpravodaj návrhu, zastupující spíše konzervativní křídlo poslanců EP, se svými pozměňovacími návrhy snaží dle vlastních slov zabránit tomu, aby se poskytování úvěrů prodražilo a svázalo přemírou pravidel, které z něj v konečném důsledku učiní pro spotřebitele hůře dostupný produkt. Jeho pozměňovací návrhy jsou pak reakcí na stanovisko Komise, která odmítla původní požadavek na stažení návrhu Směrnice z jednání EP. Naopak hospodářský a měnový výbor EP svými připomínkami podle svých slov vrací návrhu Směrnice původní smysl, který by v případě přistoupení na změny navrhované zpravodajem byl zcela negován. Výbor zásadně nesouhlasí, aby z návrhu Směrnice vypadly instituty jako podrobná regulace zpracování osobních dat spotřebitelů, regulační rámec pro zprostředkovatele úvěrů, možnost spotřebitelů odstoupit od uzavřené smlouvy, výčet zakázaných tzv. nevýhodných (unfair) klauzulí ve smlouvách, či podrobné informování spotřebitelů o nákladech úvěru, výpočtu úroků a úroků z prodlení, atd.

Hlavním cílem návrhu Směrnice jak jej vidí sama Komise, je přitom pokrýt všechny představitelné typy spotřebitelských úvěrů v reakci na dynamicky se vyvíjející produkty na trhu (s výslovným vyjmutím hypotečních úvěrů z její působnosti), jakož i (prostřednictvím sjednocení regulačního rámce) přispět v úvěrových vztazích ke spravedlivějšímu rozdělení odpovědnosti profesionálních poskytovatelů úvěrů na straně jedné, a spotřebitelů na straně druhé.

Návrh Směrnice čeká ještě v rámci evropského legislativního procesu dlouhá cesta, nicméně bude zajímavé sledovat, jak se podoba původního návrhu bude vyvíjet – zejména s ohledem na to, že v případě jeho přijetí patrně významným způsobem ovlivní trh se spotřebitelskými úvěry ve všech stávajících i budoucích členských zemích EU, tedy i v České republice.

Ivan Sagál
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data