Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečekaný růst vývozu snižuje schodek obchodní bilance aneb Německo versus koruna

Nečekaný růst vývozu snižuje schodek obchodní bilance aneb Německo versus koruna

24.5.2002 9:23
Autor: 

komentář doplněn
Schodek obchodní bilance se v dubnu snížil na překvapivě nízkých 1,4 mld. Kč, což je 10 mld. Kč méně než loni v dubnu. Na nečekaně příznivém výsledku se podílel především vzestup vývozu o 8,0% (meziročně), zatímco dovoz naplnil očekávání a poklesl o 1,6%. Z dílčích údajů statistiky zahraničního obchodu je zřejmé, že hlavní příčinou obnoveného růstu vývozu je zlepšení vnějšího ekonomického vývoje a tedy i poptávky po českém zboží v zahraničí.

Nejdříve se podívejme, jak je to se zahraničním obchodem reálně. Nezanedbatelný vliv na celkové saldo obchodní bilance mělo opět zlepšení směnných relací, tj. větší pokles dovozních cen ve srovnání s cenami vývozu. Tomuto cenovému faktoru lze v dubnu přičíst zhruba 2,5 mld. Kč, jinými slovy nebýt příznivého cenového vývoje dosáhl by schodek obchodní bilance zhruba 4 mld. Kč. To je však stále o 7,5 mld. Kč méně než loni v dubnu. Můžeme tedy konstatovat, že reálně se situace v zahraničním obchodě zlepšuje. Pokud tyto řádky čte někdo z exportních firem, jimž v poslední době připravila apreciace měny bezesné noci, asi ho jímá infarkt nebo mrtvice. Jak je možné, že se při silném kurzu koruny český vývoz stále zlepšuje? K tomuto bodu se ještě v závěru vrátíme.

Prvořadým faktorem dubnového příznivého výsledku je výrazné zlepšení vývozu do Německa. Ten se meziročně zvýšil o 8,3% po pěti měsících poklesu. Jde prozatím o jediné číslo a psát sáhodlouhá zdůvodnění a implikace by bylo předčasné. Včerejší údaje o německém HDP potvrdily slabost německé ekonomiky v 1. čtvrtletí, očekává se však, že v průběhu letošního roku se situace bude zlepšovat. Nemělo by se však ani opomenout zlepšení bilance v zahraničním obchodu s Francií, Nizozemím, Velkou Británií a Ruskem.

Komoditní struktura přináší očekávané snížení saldo v obchodu s minerálními palivy (cena ropy sice meziměsíčně vzrostla, ve srovnání s loňským rokem však byla nižší a příznivě se vyvíjely také ceny zemního plynu), ostatními surovinami a chemikáliemi. Ve spojení se zlepšení bilance v obchodu s Německem došlo také ke zlepšení v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Zatímco loni v dubnu jsem v této skupině dosáhli přebytku 2 mld. Kč, letos to bylo 7,9 mld. Kč. Nicméně je nutno dodat, že svůj díl přináší také stagnace dovozu strojů a dopravních prostředků, která podporuje obavy z vývoje investiční aktivity v české ekonomice.

Vraťme se k relaci kurzu a obchodní bilance. Nominální efektivní kurz koruny vykázal v dubnu meziroční zhodnocení o 13,5%. Jak je již notoricky známo, měl by vývoj zahraničního obchodu při posílení kurzu sledovat "J-křivku", tj. nejdříve by schodek měl klesnout (vliv směnných relací) a poté se prohloubit (vliv reálné apreciace na konkurenceschopnost), za jinak stejných podmínek. Vysvětlení pro současný příznivý vývoj jsou dvě. Prvním je skutečnost, že se nacházíme v první fázi "J-křivky". Exportní firmy si sice stěžují, ale do statistik se negativní vliv reálné apreciace promítá prozatím minimálně. Touto argumentací však nelze zlehčovat, problémy nadměrného zhodnocení měny. Druhým vysvětlením je, že neplatí klauzule "za jinak stejných podmínek" Jednou z významným podmínek je vývoj zahraniční poptávky, jejíž postupné zlepšování by mělo působit proti negativnímu efektu posílení koruny. Teď je již zřejmý nadpis této statě. Pro letošní rok očekáváme pokles schodku obchodní bilance na 90 mld. Kč z loňských 117 mld. Kč.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data