Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Slovensko přiznalo intervence - SKK padá a Kč z toho momentálně těží

28.01.2004 12:21
Autor: 

Slovenská centrální banka koupila v lednu 57 milionů eur v přímých obchodech na devizovém trhu s komerčními bankami, řekl to guvernér Marián Jusko. Zpráva o devizových intervencích, jejichž smyslem je zabránit prudké apreciaci slovenské měny, zasáhla obchodování a oslabila měnu na týdenní minimum 40,74 SKK/EUR.

Jusko dále řekl, že NBS nebude přihlížet tomu, jak se koruna dostává mimo fundamentálně danou hodnotu. Centrální banka dnes oznámila, že nemění úrokové sazby (což korunu zprvu dopoledne posílilo). Spekulovalo se přitom, že přistoupí k jejich redukci, a tím měnu oslabí. Nyní je zřejmé, že banka raději intervenuje. NBS se obává vysoké inflace, která by měla v lednu přesáhnout 9 %, což je více, než se čekalo. Vývoj zahraničního obchodu za prosinec 2003 má být ale podle Juska pozitivní.

Slovenská měna od začátku letošního roku nominálně posílila k euru o 1,7 procenta a dosáhla historického rekordu k euru na 40,40 SKK/EUR. Zahraničí má zájem o SKK kvůli vstupu země do EU, zlepšení zahraničního obchodu (ekonomickým výkonům), přílivu přímých investic, razantní fiskální reformě, následně zvýšeným ratingům země a vysokým úrokovým sazbám.

Zdá se ale, že na zájem o SKK doplácí česká koruna, která jako velmi nízko úročené aktivum postupně ztrácí hodnotu právě v kontrastu se SKK. Dnešní prudké oslabení slovenské koruny podle našeho názoru znovu dopadlo zrcadlově i na českou měnu - ta totiž skokově posílila z úrovně 33,03 na aktuálních 32,96 Kč za euro. Dnes ale očekáváme návrat k 33,00 Kč/EUR.

Radim Krejčí


Váš názor
  • úroky
    28.01.2004 14:21

    Doufám, že za slovy "česká koruna, jako velmi nízko úročené aktivum" nepřijde nápad na zvýšení úrokových sazeb ČNB. Už tak mizivá ekonomická aktivita v ČR, by tímto způsobem mohla dostat poslední ránu. A to by v dlouhodobé perspektivě českou korunu rozhodně neposílilo.
    Dummy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data