Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Osudy nového regulačního rámce elektronických komunikací v EU

Osudy nového regulačního rámce elektronických komunikací v EU

14.1.2004 13:18
Autor: 

Evropská komise („Komise“) zahájila počátkem prosince roku 2003 řízení pro porušení Smlouvy ES proti devíti členským státům EU z důvodu nedostatečné transpozice směrnice o ochraně soukromí a elektronických komunikacích (tzv. Směrnice o e-Privacy – „Směrnice“). Devět členských států (Belgie, Finsko, Francie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Řecko a Švédsko) totiž nesplnilo povinnost oznámit Komisi v předepsané lhůtě, která uběhla 31. října 2003, opatření týkající se implementace této Směrnice ve vnitrostátních právních řádech.

Směrnice o e-Privacy byla přijata v červenci 2002 a stala se klíčovým prvkem nového regulačního rámce pro elektronické komunikace v EU. Směrnice zavádí pravidla na ochranu soukromí a osobních údajů, včetně jejich zpracování, v mobilních, jakož i pevných komunikačních sítích, a to včetně Internetu (pojem komunikace je Směrnicí chápán v nejširším smyslu). Pravidla obsažená ve Směrnici se více či méně dotýkají všech oblastí podnikání, zejména elektronického obchodu včetně sektoru finančních a bankovních služeb.

Jedním z nejviditelnějších opatření, která Směrnice výslovně uvádí, je zákaz tzv. spamu na celém území EU, tedy zákaz šíření nevyžádaných informací faxem, elektronickou poštou a jinými elektronickými sdělovacími systémy (SMS, MMS), ledaže byl získán předchozí souhlas jejich adresáta (tzv. opt-in systém). Výjimkou z tohoto obecného zákazu je pouze situace, kdy kontaktní údaje byly získány v souvislosti s již uskutečněným obchodem, přičemž v rámci takového vztahu může prodávající použít těchto údajů k propagaci zboží nebo služeb podobných těm, které již zákazníkovi poskytl. Zároveň každá taková marketingová zpráva musí umožňovat zákazníkovi snadnou cestu, jak zastavit doručování takových zpráv (tzv. opt-out systém). Systém opt-in je povinný pro veškerý direct marketing formou e-mailů, SMS nebo faxů směřující k fyzickým osobám. Členským státům je pak ponecháno na zvážení, zda pro právnické osoby zavedou opt-in nebo opt-out systém. Vzhledem k předpokládanému vstupu České republiky do EU k 1. květnu 2004 a k nezbytnosti transpozice Směrnice v českém právním řádu k tomuto datu je na místě otázka, jak přistupují příslušné české orgány k transpozici Směrnice.

Transpozice Směrnice by z části měla být provedena zákonem o elektronických komunikacích, jehož návrh z dílny ministerstva informatiky byl již zveřejněn. Jedná se o komplexní právní úpravu oblasti elektronických komunikací (mj. má nahradit stávající telekomunikační zákon). Návrh již prošel připomínkovým řízením a v nejbližší budoucnosti by měl být předložen vládě k projednání.

Problematika související s elektronickými komunikacemi a elektronickým obchodem má být ovšem také mj. předmětem úpravy nového zákona o některých službách informační společnosti. Tento připravovaný předpis má transponovat některé komunitární předpisy a upravovat vybrané aspekty informační společnosti, zejména elektronického obchodního styku v rámci evropského vnitřního trhu. Podle návrhu zákona, který zveřejnilo ministerstvo informatiky, má zákon, v intencích Směrnice, obsahovat i úpravu podmínek, za kterých je spamming přípustný. Zákon by měl rovněž stanovit sankce za porušení zákazů, které se u právnických osob mohou dle návrhu vyšplhat až k částce 10 milionů korun. Návrh zákona má také (v souvislosti s transpozicí směrnice o elektronickém obchodu, e-commerce) novelizovat úpravu uzavírání smluv pomocí prostředků komunikace na dálku obsaženou v občanském zákoníku.

Účinnost obou vnitrostátních předpisů je navrhována ke dni vstupu České republiky do EU, tj. k 1. květnu 2004. Věřme, že oba návrhy hladce projdou legislativním procesem a že tedy od května 2004 budou v České republice účinná stejná pravidla pro elektronický obchod jako v ostatních členských státech EU.

Jan Turek
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data