Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v listopadu - další zhoršení

Zahraniční obchod v listopadu - další zhoršení

22.12.2003 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu se v listopadu zvýšil na 8,3 miliardy korun po říjnovém deficitu 6,6 mld. Kč. V meziročním srovnání zaznamenal zahraniční obchod o tři miliardy lepší výsledek, za leden až listopad totiž negativní saldo činí 51,4 mld. Kč. Po velmi vysoké obchodní výměně v říjnu se v listopadu velmi razantně meziměsíčně propadl jak vývoz, tak dovoz.

Na listopadovou obchodní bilanci dopadl negativně pokles přebytku ve skupině stroje a dopravní zařízení, tedy v oblasti, která zajišťuje zhruba polovinu našeho vývozu i dovozu. Vývoz v této skupině v listopadu poklesl meziročně o 1,3%, jde přitom o první meziroční pokles za posledních 14 měsíců, částečně ale díky vysoké srovnávací základně (listopad 2002 byl v tomto smyslu extrémně úspěšný). Dovoz strojů a zařízení zaznamenal 7,3% meziroční nárůst. Obchodní přebytek v této skupině v listopadu poklesl na 4,2 miliardy korun, tj. druhý nehorší výsledek v tomto roce. V listopadu bilanci ve skupině strojů a dopravních zařízení negativně ovlivnil pokles vývozu elektrosoučástek (-58,2%) a telekomunikačního zařízení (-36,5%). O další miliardu se prohloubil schodek v obchodu s minerálními palivy, který se stejně jako vloni vyšplhal v zimních měsících na letošní maximum 10,4 mld. korun.

Teritoriální struktura zahraničního obchodu nezaznamenala žádné překvapení. S naším hlavním obchodním partnerem - Německem - poklesl přebytek v listopadu jen na 4,5 miliardy korun (+4,96 mld.). Česká republika má schodkovou bilanci především s rozvojovými (-6,6 mld. Kč) a asijskými zeměmi a Ruskem (SNS). Čína trápí nejen Spojené státy, ale i ČR, deficit naší bilance s Čínou se meziročně zhoršil o 1,5 miliardy korun.

Vývoj obchodní bilance od ledna do listopadu v běžných cenách není důvodem ke znepokojení, z reálného pohledu na ekonomiku je ale zajímavé očistit tento vývoj od cenových vlivů. Ačkoliv nominální vývoz i dovoz v listopadu meziročně vzrostl (+1,3%, resp +3,2%), reálně byl vývoz podle našich odhadů o 0,4 procenta nižší a dovoz o 2,5 procenta vyšší. V cenách roku 2002 by činil kumulativní schodek obchodní bilance za leden až listopad 2003 o deset miliard korun více a nikoliv o tři miliardy méně, jak tomu je v případě běžných cen.

Po zohlednění dnešních informací zvyšujeme prognózu celoročního deficitu na 68 miliard korun (-71 mld. v roce 2002). Prosinec totiž bývá velmi neúspěšným měsícem.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data