Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisky amerických firem rostou o 19% - to snad nestačí ????

Zisky amerických firem rostou o 19% - to snad nestačí ????

23.10.2003 14:46
Autor: 

Včerejší večer byl pro mnoho investorů do amerických akcií "černým pátkem". Hlavní indexy poklesly o více jak 1.5% (Nasdaq Composite dokonce o 2.21%, Dow Jones končil obchodování o 1.53% níže) a zaznamenaly největší pokles za poslední měsíc. Hlavním důvodem, citovaným v nespočetných komentářích dnes ráno, je především obava o to, jestli konkrétní výsledky firem doopravdy ospravedlňují růst indexu S&P500 o 30% od letošního dna a o 3,5% za poslední 3 měsíce. Podle mého názoru zcela férová obava - firmy Merck Co., Amgen Inc. a Amazon.com se včera nechaly slyšet zcela jasně, podle jejich názoru bude budoucí růst zisků a tržeb pro investory zklamáním. Nic to ale nemění na faktu, že právě odhady růstu zisků a tržeb se v podstatě od začátku této výsledkové sezóny plasticky mění.

Na jejím začátku byl konsenzus analytiků na hodnotě +15.9% - jinými slovy, trh pracoval s odhadem, že průměrný růst zisku u společností tvořících bázi indexu S&P500, bude právě těchto 15.9%. Nyní, zhruba v polovině výsledkového období a poté, co své zisky a tržby odhalilo cca 280 společností (z báze S&P500), se tento konsenzus rázem posunul na +18.9%. Proč ne - 65% dosud oznámených výsledků bylo lepší než očekávané hodnoty. Proč se ale musíme dočíst, že "Trh klesal, protože investoři nejsou zvědaví na firmy, které přesáhnou odhady výsledků v tomto čtvrtletí, ale hledají firmy, které přesáhnou odhady nyní a ještě budou indikovat lepší než očekávané výsledky v dalších x čtvrtletích"? Je smutným faktem, že firmy nedávají delší výhled než 3 měsíce, protože prostě "nemají tucha". Volatilní dolar, ekonomická recese v Evropě, podivné obchodní praktiky Číny a Japonska jsou všechno faktory, které seriozní ekonomické odhady firmám ztěžují. Nelze se tedy divit, že CEO firem jsou v otázkách delšího období velmi málo sdílní - jakákoliv delší predikce by totiž měla hodnotu papíru, na kterém by byla napsaná.

Růst zisků o 19% ale podle mého názoru rozhodně není něčím, za co by se představitelé firem měli stydět. V rámci možností pravděpodobně dělají co mohou. Není tedy poslední korekce amerických burz jenom výsledkem reflexe investorů, kteří prostě a jednoduše přestřelili?

Petr Žabža

Vždy čerstvý sloupek investora do Vaší e-mailové schránky můžete dostávat ve zkrácené verzi zdarma, nebo jako klient VIP Patria v plné verzi. Zvolte si strukturu zasílaných zpráv z Patria.cz ZDE.


Váš názor
 • ???
  24.10.2003 9:33

  Mohu se vás pane Žabžo zeptat, kde jste vzal růst indexu S&P 500 za poslední tři měsíce o 30%? Ke 22.10.03 je tříměsíční růst asi 3,3%. S&P 500 vzrostl od svého dna v polovině března o 38,6 %, ale určitě ne za poslední tři měsíce. Díky za Vaši reakci.
  Pavel
  • RE....
   24.10.2003 9:43

   Dobré dopoledne, děkuji za upozornění - máte naprostou pravdu, přehodil jsem dva údaje. Od svého dna 12/03/2003 index S&P500 přidal 28.55% (zdroj dat je Bloomberg), zatímco za poslední 3 měsíce index posílil o 3.56%. Ještě jednou se omlouvám za chybu.
   Petr Žabža
 • Čísla ?
  23.10.2003 14:56

  Bohužel po zkušenostech s "kreativním" účetnictvím některých firem je opatrnost na místě. Navíc firmy potřebují prodávat, a kdo bude kupovat, když se stále propouští a navíc v delším horizontu se dá očekávat zvýšení úroků = vyšší splátky nynějších dluhů = nižší spotřeba ....atd.
  Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data