Poslanecká sněmovna dnes bude v prvním čtení projednávat návrh státního rozpočtu na příští rok. Navrhované příjmy činí 754 mld. Kč, výdaje 869 mld. Kč.
Ministerstvo financí připravuje nový zákon o daních z příjmů, který by měl lidem i firmám zrušit většinu odečitatelných položek a úlev a zjednodušit celý systém, uvedla náměstkyně ministra Yvona Legierská.
Ministerstvo financí chce vytvořit zcela novou sazbu daně z přidané hodnoty na stavební práce ve výši 15 až 17 procent. Nyní činí pět procent, v příštím roce se má zvýšit na 22 procent. Problém je v tom, že až budeme členy EU, neměli bychom zvyšovat počet sazeb DPH. ČR si tedy bude muset vyjednat výjimku.
Index cen průmyslových výrobců se v září zvýšil o 0,4%. Díky tomu se po dvaceti měsících vytratila deflace také z produkčních cen, neboť meziroční změna vzrostla ze srpnových -0,4% na nulu. Na růstu cen v průmyslu se podílý dva faktory: růst cen rafinérií a vyšší ceny potravin. (podrobněji
ZDE)
Investorská důvěra v Německu se v říjnu překvapivě snížila. Index institutu ZEW klesl na 60,3 bodu ze zářijových 60,9 bodu.
Tempo růstu produktivity práce v americké ekonomice se zřejmě dále zvýší, což by mohlo mít dlouhodobý dopad ve vyšších úrokových sazbách, domnívá se prezident pobočky Fedu v St. Louis William Poole.
Slovenská vláda schválila návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2004 s deficitem 59,5 mld. Sk. Rozpočet počítá s příjmy zhruba 250 mld. Sk a výdaji 309,57 mld. Sk. Celkový schodek veřejných financí by neměl překročit 3,9% HDP.
Inflace v Polsku v září vzrostla na 0,9% ze srpnových 0,7%. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,5%.
Maďarská inflace ve stejném měsíci setrvala na 4,7% při meziměsíční změně cenové hladiny o 0,6%.
Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.
David Marek