Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Platíme za elektřinu příliš mnoho?

07.10.2003 11:31
Autor: 

Otázka na kterou pravděpodobně většina lidí odpoví že ano - příliš mnoho se přece platí za všechno. Ačkoli objektivní odpověď na tuto otázku neexistuje hlavně díky povaze onoho "příliš mnoho", pokusíme se v několika článcích dát pohledu na ceny elektřiny určitou ekonomickou perspektivu.

Začneme globálně následujícími grafy. První graf znázorňuje ceny elektrické energie pro domácnosti v roce 2001 (data tedy nejsou úplně aktuální, určitou vypovídací schopnost, zejména v relativním porovnání, ale mají) ve vybraných zemích OECD:


Zdroj: ERU, IEA

Vedle toho, že ČR byla po Kanadě zemí s nejnižšími retailovými cenami elektřiny pro domácnosti, jsme barevně odlišili několik dalších zajímavostí. Německo - země s poměrně nízkou úrovní velkoobchodních cen, má stále po vlně liberalizace a restrukturalizace odvětví stále jedny z nejvyšších koncových cen v OECD - zisky a marže jsou posunuty ve vertikále z produkce do transmise a distribuce, což mimo jiné zmírňuje konkurenční prostředí v generaci čtyřem dominantním firmám v elektroenergetice v Německu. Dva protiklady co se týče pokroku liberalizace a privatizace elektroenergetiky - UK a Francie, mají skoro stejnou úroveň cen pro domácnosti. Japonsko, které je energeticky závislé na zbytku světa má tradičně nejvyšší ceny energií, i elektřiny.

Druhý graf znázorňuje ceny elektrické energie v průmyslu roce 2001 ve vybraných zemích OECD, rozdíly mezi cenami pro domácnost a průmysl jsou dány zejména rozdílnými náklady na přenos elektřiny mezi koncentrované průmyslové výrobce a vysoce atomizované domácnosti a na míře možných křížových dotací cen.


Zdroj: ERU, IEA

Co se týče cen pro průmysl samotný, ČR byla stále mezi levnějšími zeměmi. Výrazný je posun Francie mezi nejlevnější, UK zůstává zhruba na středu a Německo patří stále mezi nejdražší, stejně jako Japonsko - důvody u obou ale budou trochu rozdílné.

Rozdíly v cenách elektrické energie v jednotlivých zemích jsou ovlivněny čtyřmi hlavními proměnnými:

(i) velikostí operačních nákladů napříč vertikálou,
(ii) velikostí aktiv a kapitálu nutného pro zajištění produkce, transmise, distribuce a stability vertikály (zvláště to poslední je centrem současných diskusí v elektroenergetice),
(iii) nákladů tohoto kapitálu a
(iv) míře možných monopolistických zisků na všech úrovních vertikály, či naopak negativního rozdílu mezi požadovanou a realizovanou mírou návratnosti na kapitál (např. při nadbytku kapacit v odvětví generace elektřiny).

Detailněji se na tyto faktory podíváme příště.

Jiří Soustružník

Další díly ze série o elektrické energii:
Jak to vypadá se spotřebou elektřiny ve vašem kraji?
Co potáhne spotřebu elektrické energie v České republice?


Váš názor
 • Je jádro levnější
  07.10.2003 18:16

  Jaká je vazba mezi složením zdrojů elektřiny (jádro, obnovitelné, uhlí, atd.) a konečnou cenou? Je skutečně energie (koncová cena) nejlevnější ve státech s největším podílem jaderné elektřiny, nebo vodní?
  Komín
  • re
   08.10.2003 7:35

   U jadra jsou naklady posunuty od variabilnich k fixnim a zejmena k vyssim kapitalovym vydajum - na MW kapacity. Pokud jsou tedy pri stanovovani cen brany v uvahu (nekde regulatorem, nekde spolecnostmi) naklady prime (vetsinou variabilni), je jadro levnejsi. Pokud je bran v uvahu celkovy vydaj (jeho soucasna hodnota) na produkovanou MWh, neni situace zdaleka ak jasna, alespon pokud je mi znamo.
   Jiri Soustruznik
 • neni to naopak?
  07.10.2003 18:11

  Pokud jsou zisky posunuty do transmise a distribuce, nezvysuje to naopak tlak na/mezi vyrobci elektriny. Jak to muze zmirnovat konkurencni prostredi?
  Mansfeld II
  • re
   08.10.2003 7:37

   Ne, pokud je cela vertikala vlastnena jednou spolecnosti. Stlaceni cen na velkoobchodni urovni pak vede k vytvoreni efektivni bariery vstupu do odvetvi, at jiz u existujicich producentu napr. v zahranici pro jejich export, nebo pro potencialni nove producenty.
   Jiri Soustruznik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data