Je nezpochybnitelným faktem, že trhům Polska, Maďarska a České Republiky se minulý měsíc a na počátku září opravdu dařilo. Index PX-D, monitorující aktivitu sedmi nejvíce likvidních titulů na pražské burze, posílil od 1. srpna do dnešního dne o 11.56%. Maďarský index BUX poskočil v tom samém období o 12.38% a polský WIG20 je nyní o 12.15% silnější (to vše ale včetně poklesu několika posledních dní). Výnos za toto období, přepočtený na roční bázi, připomíná v mnoha případech "asijské" tygry - WIG 20 +184.15% YoY, BUX +190.12%, PX-D +177.20%.
Nelze se proto divit, že tento region neušel pozornosti globálních investorů. Podle informací agentury Emergingportfolio.com, která monitoruje dění v oblasti fondů investujících na globálních "emerging markets", poslední týden v srpnu znamenal pro fondy se specializací na CEE (Česká republika, Polsko, Maďarsko, Rusko) burzy příliv rekordních USD 277 mil. Jedná se o největší nárust od ledna 2000 a ve své podstatě o 1/3 peněz, které se ve fondech tohoto typu objevily za celý letošní rok. Největší týdenní příliv peněz byl zaznamenán v roce 1996. Podle informací agentury letos do regionů Emerging Europe, Afriky a Středního Východu přiteklo USD 774 milionů, burzy východní Evropy představují více jak 90% tohoto objemu. Hlavní důvody tohoto trendu jsou v podstatě jasné:
* expandující ekonomiky
* privatizace a prodeje státních podniků
* proces připojování k Evropské unii
Podle Emergingportfolio.com je objem prostředků dedikovaných do regionu střední a východní Evropy v rámci 107 fondů, které agentura sleduje, cca USD 6.77 mld. (podle dat k 27/08). Obvykle je týdenní nárůst nových peněžních prostředků do tohoto regionu v řádu USD 30-60 mil.
Jako studená sprcha tak musela přijít analýza investiční banky Morgan Stanley, která doporučuje svým klientům vybrat část zisků akumulovaných nedávným růstem akcií Komerční banky. Jako hlavní důvod je zde citován právě nedávný (a podle mnoha investorů neodůvodněný) růst akcií, která od začátku srpna posílila o více jak 14% a dosáhla svého maxima na Kč 2,684. To podle Morgan Stanley uzavřelo valuační mezeru a cena akcie se dostala výrazně nad "fair-value" (pro informaci, cena byla připravena při ceně Kč 2,602 a cílová cena byla v tu dobu Kč 2,425).
Investiční doporučení se tak mění na "Equalweight" z předchozího "Overweight", současně však banka zvyšuje cílovou cenu na Kč 2,505. Zde je důvodem názor, že navzdory poměrně kompetitivnímu tržnímu prostředí bude Komerční banka schopna "dodat" ROE na hodnotě 20-22%.
Petr Žabža