Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hromadné listiny okrajovým, i když praktickým instrumentem pro emitenty i akcionáře

Hromadné listiny okrajovým, i když praktickým instrumentem pro emitenty i akcionáře

13.8.2003 12:44
Autor: 

Vzhledem k neustálému nárůstu formalit vyžadovaných Střediskem cenných papírů pro prakticky jakoukoli operaci týkající se zaknihovaných cenných papírů se stále více emitentů cenných papírů (zejména akcií) uchyluje k přeměně podoby cenného papíru ze zaknihované na listinnou. Tento krok však kromě usnadnění dispozic s cenným papírem přináší i negativa, spojená s nutností vydat, držet a manipulovat s tisíci či (v případě některých emisí o nízké nominální hodnotě) až desetitisíci listin. Praktickým řešením těchto problémů je přitom nahrazení jednotlivých cenných papírů hromadnou listinou.

V současnosti lze hromadnou listinou nahradit jednotlivé listinné akcie, dluhopisy nebo podílové listy, nikoli již jiné druhy cenných papírů. Hromadné listiny pak ztělesňují právo majitele cenného papíru, včetně práva na výnos z cenného papíru, práva účastnit se valné hromady atd. Hromadné listiny nahrazující cenné papíry na jméno se převádějí rubopisem a předáním nabyvateli. Práva spojená s cennými papíry na doručitele (majitele) nahrazenými hromadnou listinou vykonává držitel této listiny. Výhody jsou tedy jasné: Na valnou hromadu se akcionář dostaví s jednou listinou a nikoli s objemným (několika) kilogramovým balíkem, odpadá dlouhotrvající kontrola obsahu balíku na valné hromadě nebo při vyplácení výnosu, zjednodušuje se úschova cenných papírů, v případě cenných papírů na jméno postačí k převodu jeden rubopis místo pracného rubopisování někdy i tisíců archů.

Ačkoli byla hromadná listina zavedena do českého právního řádu již v červenci 1997, její praktická stránka nebyla prozatím plně doceněna. Důvodem tohoto stavu jsou, mimo jiné, i četné novelizace příslušného ustanovení zákona o cenných papírech a nejednotnost souvisejícího právního výkladu. Byť se nejednalo o změny zásadní, v oběhu mohou dnes být různé hromadné listiny. Např. podle dřívější právní úpravy bylo možné vydávat hromadné listiny pouze prvnímu nabyvateli cenných papírů a ten je pak mohl převádět. Dále se dříve zpochybňovala platnost hromadné listiny, pokud podmínky pro výměnu za jednotlivé akcie nebyly předem zakotveny ve stanovách. U dříve vydaných hromadných listin je také důležité ověřit jejich formální náležitosti ke dni vydání, které se měnily spolu s náležitostmi podkladového cenného papíru. Veškeré tyto skutečnosti pak mohou mít vliv na platnost hromadné listiny a skutečnost, zda její majitel je nositelem práva, které ztělesňuje.

Odpověď na otázku, nakolik jsou hromadné listiny využitelné v praxi, tedy zní: Hromadné listiny skutečně jsou praktické, a to především pro emitenty nebo první nabyvatele listinných cenných papírů. Při nabývaní hromadných listin převodem je ovšem potřeba klást zvýšenou pozornost a ověřit právní úpravu jak v čase vydání listiny tak jejich jednotlivých převodů.

Eva Buchová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data