Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská pravidla proti zneužívání kapitálového trhu zasáhnou i české subjekty

Evropská pravidla proti zneužívání kapitálového trhu zasáhnou i české subjekty

8.8.2003 12:42
Autor: 

V roce 2003 by měl být dokončen proces harmonizace českého práva kapitálového trhu s právními předpisy EU. Vláda v současnosti projednává nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu a zákon o kolektivním investování. Příprava obou těchto právních předpisů je však velmi složitá, a to zejména díky neustálým změnám příslušné evropské legislativy.

Jedním z poměrně nových právních předpisů je i nová směrnice 2003/6/EC o obchodování zasvěcených osob (insider dealing) a tržní manipulaci (dále jen „Směrnice o zneužívání trhu“), která nově upravuje zákaz využívání důvěrných informací a manipulaci trhem a přináší určité změny zásadního charakteru, které bude nutné zohlednit v legislativě členských států EU do 12. října 2004.

Podle Směrnice o zneužívání trhu se, mimo jiné, zpřísní požadavky vztahující se na bezúhonnost osob působících na trzích cenných papírů ve všech členských státech EU. Směrnice vychází ze zásad transparentnosti a rovného zacházení s účastníky trhu a bude vyžadovat užší spolupráci a větší míru vzájemné informovanosti mezi příslušnými kompetentními státními orgány, než tomu je v současné době.

Platné české právo zatím není v této otázce plně harmonizováno s evropskou právní úpravou, ale aktuální vládní návrh zákona o podnikání na kapitálovém trhu už Směrnici o zneužívání trhu do našeho právního řádu plně implementuje, a to i s některými jejími kritizovanými ustanoveními. Mezi tato ustanovení patří např. článek 6.9, který, na rozdíl od úpravy praní špinavých peněz, nechrání společnosti poskytující finanční služby, které plní v dobré víře svou povinnost oznamovat podezřelé transakce, před civilními žalobami podanými dotčenými subjekty. V dalších příspěvcích se problematice kapitálového trhu budeme věnovat podrobněji, neboť legislativní práce jsou stále v procesu změn.

Lukáš Zahrádka
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal


Váš názor
  • Raději ať vymění "rádoby odborníky"
    8.8.2003 14:50

    To je sice pěkné, že se vše "zpřísňuje", ale věci by kolikrát daleko více pomohlo, kdyby na příslušných místech a institucích (např. KCP apod.)seděli daleko kvalifikovanější lidé a ne jako nyní, často pouze rádoby odborníci.
    Steven Seagal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data