Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Železný: V kauze arbitráže s CME vyčkejme až na výsledky soudu

22.3.2003 18:30
Autor: 

PRAHA 22. března (ČTK) - Ředitel televize Nova Vladimír Železný nechce vyvozovat závěry z výsledků arbitráže, podle nichž musí Česko společnosti CME zaplatit přes deset miliard korun. Je třeba vyčkat rozhodnutí stockholmského soudu, u něhož stát verdikt napadl, řekl dnes Železný v pořadu Volejte řediteli. Dodal, že hledání viníků prohry nahrává protistraně.

Podle arbitrů republika neochránila investice CME amerického podnikatele Donalda Laudera do Novy a musí zaplatit odškodnění za jejich znehodnocení. Dluh denně narůstá asi o dva miliony korun na úrocích. Stát spoléhá na to, že stockholmský odvolací soud prohlásí arbitráž za neplatnou.

Ředitel Novy své stanovisko k výsledku arbitráže zveřejnil týden po jejich oznámení. Uvedl, že ve vzedmuté vlně emocí nemělo smysl předkládat argumenty. Ministr financí Bohuslav Sobotka v minulých dnech Novu vyzval, aby se na úhradě odškodnění podílela. Mluvčí televize Petr Kostka k tomu ale tehdy řekl, že jde o spor amerického investora a českého státu. "Spor se netýká žádného třetího subjektu, a Nova ho tedy nebude komentovat," prohlásil.

Podle Železného nevzal rozhodce ve Stockholmu v úvahu české právo, ignoroval je, a jednal tudíž v rozporu se svým mandátem. Do výsledku soudu není podle něj vhodné hledat jakéhokoli viníka, ať již by to byla televize Nova, její ředitel nebo Rada pro televizní a rozhlasové vysílání. Podle něj by stát měl trvat na tom, že Česká republika nic špatného neudělala.

CME bývala partnerem Železného v Nově. Vlastní totiž firmu ČNTS, dřívější hlavní servisní organizací Novy. Rozpory mezi partnery vyústily v arbitráže poté, co v srpnu 1999 zahájil Železný vysílání Novy bez využití služeb CME a firmu odstřihl od zisků plynoucích z televize. Američané pak na Železném vysoudili asi miliardu korun. Peníze zaplatily CET 21 a MEF Holding.

V obdobném sporu mezi zakladatelem CME Lauderem a Českou republikou v září 2001 český stát zvítězil. Další arbitráží byl spor mezi CME a Železným, v němž šlo o porušení nekonkurenční doložky smlouvy. Rozhodci v únoru 2001 stanovili, že Železný smlouvu porušil a musel vrátit 27 milionů dolarů (zhruba miliardu korun), jež měl za podíl v České nezávislé televizní společnosti (ČNTS).

Současná arbitráž, která začala ve Stockholmu a pokračovala v Londýně, skončila rozhodnutím, že Česko zaplatí CME odškodné 353,395 milionu dolarů (přes deset miliard korun) za poškození investice. Osud arbitráže však závisí na švédském soudu, který rozhoduje o údajném procesním pochybení v její první fázi.

CME České republice nabídla, že s vymáháním dluhu počká až do doby, kdy skončí soudní řízení ve Stockholmu. Pro případ, že by země ve Švédsku neuspěla, schválila vláda tuto středu novelu rozpočtu, která zvýší jeho deficit o 10,6 miliardy korun na zaplacení CME. Zákon bude posuzovat parlament.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data