Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod: vývoz roste nejrychleji za posledních 8 měsíců

Zahraniční obchod: vývoz roste nejrychleji za posledních 8 měsíců

24.2.2003 9:15
Autor: 

(Komentář doplněn)
Vývoj zahraničního obchodu v lednu překonal očekávání a skončil se schodkem pouze 3,8 mld. Kč, tj. o 2 mld. Kč méně než loni v lednu. Vývoz se meziročně zvýšil o 6,8%, dovoz o 4,4%. V rámci komoditní struktury je překvapením výrazné zvýšení vývozu strojů a dopravních prostředků, v rámci geografického členění potom zvýšení vývozu do Německa.

Přestože se opět zvýšila frekvence negativních zpráv o globálním hospodářském vývoji a možnosti recese v německé ekonomice, kam loni směřovalo 36% veškerého českého vývozu, jsou celkové i dílčí výsledky zahraničního obchodu překvapivě příznivé. Vývoz rostl rychleji naposledy v dubnu loňského roku. Vývoz do EU se meziročně zvýšil o 7,8%, do Německa o 6,6%, což je nečekaně příznivý výsledek vzhledem k poklesu v předchozích třech měsících. Při pohledu na komoditní strukturu zahraničního obchodu lze zjistit, že kromě vývozu výpočetní techniky se na zlepšení obchodu se stroji a dopravními prostředky, klíčové oblasti zahraničního obchodu, podílely také osobní automobily. Přebytek v této skupině dosáhl 7,4 mld. Kč, což je o 3,7 mld. Kč více než loni, a to díky růstu vývozu o 9,0%. O významu této skupiny pro celkový zahraniční obchod svědčí 52procentní podíl na celkovém vývozu.

Na scénu zahraničního obchodu se opět vrací ceny nerostných surovin. Jejich výrazné zvýšení v posledních měsících vedlo k tomu, že se schodek v obchodu s těmito surovinami prohloubil na 6 mld. Kč z loňských 5,3 mld. Kč. Růst dovozních cen je příčinou vyššího schodku také v obchodu s chemikáliemi. Celkový příspěvek směnných relací zůstává kladný, podle našeho odhadu v rozsahu 0,5 až 1,0 mld. Kč, ovšem znatelně nižší než v loňském roce. Ke snížení pozitivní příspěvku směnných relací k bilanci zahraničního obchodu přispěla mimo jiné stabilizace kurzu koruny.

Lednové výsledky jsou mimořádně příznivé, jedna vlaštovka ovšem jaro nedělá. Údaje o vývozu, celkové i dílčí, příliš nezapadají do kontextu negativních zpráv o hospodářském vývoji na západ od našich hranic. Proto zůstává na místě spíše opatrnost než optimismus. Navíc jednou z příčin nízkého schodku obchodní bilance může být stagnace domácí investiční aktivity, čemuž nasvědčuje nízký přírůstek dovozu investičního zboží. Konstelace reálných ekonomických faktorů by měla saldo obchodní bilance spíše stabilizovat, směrem k vyšším schodkům však mohou tlačit vysoké ceny nerostných paliv. Celoroční schodek obchodní bilance prozatím očekáváme na úrovni 80 mld. Kč.

David Marek, Patria Online

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university