Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přinese zahraniční obchod opět dvouciferný schodek?

Přinese zahraniční obchod opět dvouciferný schodek?

20.11.2002 10:47
Autor: 

Začněme od konce. Závěr zní: pravděpodobně ano. Většina faktorů, sezónních i ekonomických, nahrává dalšímu vysokému schodku obchodní bilance v říjnu. Na rozdíl od září lze očekávat negativní sezónní efekt projevující se především na straně dovozu. Říjen je totiž měsícem, kdy se začíná navážet zboží pro předvánoční nákupní sezónu. Letos tento efekt podporuje otevírání nových nákupních center. Objem vývozu a dovozu ovlivňuje také počet pracovních dní. Na straně vývozu je ovšem efekt kalendářních variací zřetelnější, a protože měl říjen o jeden pracovní den méně než stejný měsíc loňského roku, můžeme i od tohoto faktoru očekávat negativní vliv na schodek obchodní bilance.

Reálné saldo zahraničního obchodu by ovšem nebylo příznivé ani po odhlédnutí od sezónních faktorů. Zatímco domácí poptávka díky spotřebním výdajům domácností a vlády nadále roste, na vývoji zahraniční poptávky po českém zboží se podepisuje slabost ekonomik Evropské unie. Navíc konkurenční schopnosti a zvyšování vývozu neprospívá zhodnocení kurzu koruny. Reálný efektivní kurz koruny dosahoval v září více než dvanáctiprocentního ročního zhodnocení. Přesto se za prvních devět měsíců vývoz reálně zvýšil zhruba o 4%. Loni se ovšem za stejné období vývoz reálně zvýšil o 14%.

Příznivě na vývoj salda zahraničního obchodu i nadále působí směnné relace. Pokud by ceny dovozu a vývozu byly v letošním roce stejné jako loni, nebyl by schodek obchodní bilance za prvních devět měsíců 57,9 mld. Kč, ale 87,8 mld. Kč, což představuje meziroční reálné zhoršení o více než 8 mld. Kč. V samotném říjnu dovozní ceny a hodnotu dovozu snížil pokles cen ropy. Opačným směrem se však pohnuly ceny zemního plynu.

Podle našeho odhadu obchodní bilance v říjnu dosáhla schodku 11,4 mld. Kč. Za celý letošní rok prozatím očekáváme saldo ve výši 103 mld. Kč po loňských 116,7 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data