Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v září: návrat k jednocifernému schodku?

Zahraniční obchod v září: návrat k jednocifernému schodku?

18.10.2002 11:35
Autor: 

V úterý 22. října zveřejní Český statistický úřad údaje o zahraničním obchodu v září. Zahraniční obchod v tomto měsíci bývá dosti specifický. Rozdíl mezi vývozem a dovozem bývá v září jedním z nejmenších z celého roku. V letech 1998, 1999 a 2001 bylo zářijové saldo dokonce kladné. A jak to bude letos?

Příčinou příznivých zářijových statistik bývá návrat vývozu k předprázdninovým úrovním. V letních měsících se na průmyslové produkci a vývozu výrazně projeví čerpání dovolených. Podobný sezónní vliv je patrný také v prosinci. Právě v červenci, srpnu a prosinci bývá vývoz zpravidla nejnižší z celého roku. S růstem vývozu se zároveň zvyšuje dovoz, nicméně tento vzestup není proporcionální (podle našeho odhadu je tento poměr 1:0,7).

Kromě sezónních faktorů je samozřejmě nutné přihlédnout ke vlivu reálných a cenových faktorů. V posledních dvou měsících údaje o zahraničním obchodu potvrdily reálné zhoršení salda. Při množících se zprávách o problémech západoevropských ekonomik je tento vývoj logický. Hospodářský růst v zemích EU, jež do značné míry předurčuje poptávku po českém zboží, zůstává velmi slabý. Nejnovější údaje z německé ekonomiky pesimismus ještě prohlubují. Pozici českých vývozců dále ztěžuje výrazné posílení kurzu koruny. V poslední době sice došlo k určité korekci. Přesto meziroční zhodnocení koruny vůči euru v září stále ještě dosahovalo téměř 12%, vůči dolaru 18%. Za této konstelace faktorů je reálné zhoršení salda zahraničního obchodu logickým důsledkem.

Opačným způsobem výsledky zahraničního obchodu ovlivňuje vývoj směnných relací. Pokles dovozních cen převyšující snížení vývozních cen zlepšil dosavadní letošní obchodní bilanci o 27,2 mld. Kč, tj. v průměru o více než 3 mld. Kč každý měsíc. Vzestup cen nerostných paliv v posledních měsících sice příznivý vliv směnných relací poněkud tlumí, ve srovnání s loňským rokem však směnné relace stále zůstávají znatelně příznivější.

Očekáváme, že v září dosáhne schodek obchodní bilance 1,0 mld. Kč. Loni v září skončil zahraniční obchod přebytkem 3,0 mld. Kč. Za celý letošní rok očekáváme záporné saldo ve výši 80 až 90 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data