Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v

Zahraniční obchod v "povodňovém" srpnu s vysokým deficitem

23.9.2002 9:17
Autor: 

komentář doplněn
Deficit obchodní bilance v srpnu dosáhl 11,8 miliard korun, což je mírně nad našimi odhady. Meziročně je schodek o 1,6 mld. Kč nižší. Červencový deficit byl revidován směrem dolů na 14,8 miliard korun z původně oznámených 16,3 mld. Kč. V srpnu byl vývoz i dovoz meziročně výrazně nižší (-17%, resp. -16,4%). K meziročnímu snížení deficitu přispělo zejména snížení pasiva v obchodě se surovinami a dosažení aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky.

Na srpnovém výsledku zahraničního obchodu se negativně podepsaly povodně. Patria původně očekávala deficit 8 mld. korun, který v souvislosti s přírodní katastrofou rozšířila na 10 mld. korun s rizikem prognózy spíše směrem k ještě vyššímu schodku. V tomto smyslu pro nás není deficit 11,8 mld. korun velkým překvapením. Kromě záplav, které mj. snížily počet zpravodajských jednotek (jednotných celních deklarací) a minimálně tedy jen znepřesnily odhad ČSÚ, se na vývoji zahraničního obchodu odrazila silná koruna a slabá zahraniční a domácí poptávka, tedy obecně cenové a reálné efekty. Zahraniční obchod vyjádřený v euru také poklesl (dovoz –7,6%, vývoz –8,3%) a v dolarech stagnoval na úrovních minulého roku.

Meziměsíčně i meziročně došlo k výraznému snížení korunové hodnoty dovozu i vývozu. Vývoz dosáhl hodnoty 80,5 mld. Kč, což je jeden z nejnižších údajů za poslední dva roky, dovoz poklesl na 92,3 mld. Kč. Největší meziroční pokles vzájemné výměny zaznamenává obchod s Německem, které je státem těžce zasaženým hospodářskou recesí v rámci EU. To, že obchodní bilance v srpnu neskončila ještě vyšším schodkem je zásluhou zejména prudkého meziměsíčního poklesu dovozů ze států EU, které ještě v červenci rostly. Meziměsíční pokles korunové hodnoty dovozů a vývozů je však způsoben nižším počtem pracovních dní v srpnu; po sezónním očištění by vývoz poklesl o 0,8% m/m a dovoz vzrostl o 1,1% m/m.

Z hlediska komoditní struktury zahraničního obchodu bylo dosaženo přebytku v obchodě se stroji a dopravními prostředky, opět spíše díky poklesu vývozu v této skupině. Výrazně se meziročně snížila hodnota dovozu minerálních paliv a příbuzných materiálů (-30,8%).

Deficit zahraničního obchodu za prvních osm měsíců činí 47 mld. korun, což je o 35 mld. méně než ve stejném období minulého roku. Celoroční schodek odhadujeme na úrovni 80 mld. Kč.

Radim Krejčí


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC