Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Nezaměstnanost stoupá a na vině nejsou pouze sezónní faktory

8.8.2002 9:26
Autor: 

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti se ke konci července opět přehoupla přes devítiprocentní hranici, když dosáhla hodnoty 9,2%. O měsíc dříve přitom činila 8,7% a loni v červenci 8,5%. Počet nezaměstnaných, který dosáhl téměř 480 tis., a míra nezaměstnanosti letos v červenci dosáhly doposud nejvyšší hodnoty ve srovnání se stejným měsícem v předchozích letech. Na začátku příštího roku se tak patrně dočkáme nových rekordů u základních ukazatelů nezaměstnanosti.
Příčinou tradičního nárůstu nezaměstnanosti v červenci je příliv čerstvých absolventů učilišť a středních a vysokých škol na trh práce, resp. v řadě případů do evidence úřadů práce. K růstu nezaměstnanosti však přispívají také horší ekonomické podmínky v některých oborech, kde se projevuje dopad horšího hospodářského vývoje v zahraničí a příliš rychlé apreciace české měny. Na konci letošního června byl počet nezaměstnaných o téměř 40 tis. osob vyšší než loni v červenci. Nadále pokračuje vzestup sezónně očištěné míry nezaměstnanosti. Tento ukazatel nyní dosahuje hodnoty 9,3%, což je o půl procentního bodu výše než na konci loňského roku. S růstem celkové počtu nezaměstnaných se zvyšují také nároky na státní rozpočet. Počet nezaměstnaných pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti je ve srovnání s loňským červencem o 20 tis. osob vyšší.

Nezaměstnanost v české ekonomice může být dosti palčivým problémem. Na začátku příštího roku by se mohla poprvé v historii přehoupnout přes desetiprocentní hranici. Navíc nadále přetrvávají výrazné regionální rozdíly v míře nezaměstnanosti. Dosavadní hospodářské politice se doposud nepodařilo zvrátit negativní trend na trhu práce a je otázkou, zda se jí to podaří pomocí nástrojů jako je zvyšování minimální mzdy či rozšiřování sociální sítě. Jediným opatřením, které brzdí nárůst nezaměstnanosti jsou investiční pobídky. Růst počtu dlouhodobě nezaměstnaných ukazuje, že současný negativní trend míry nezaměstnanosti není pouze cyklickou záležitostí, ale strukturálním problémem. O významu tohoto aspektu české ekonomiky svědčí skutečnost, že se stal předmětem analýzy Mezinárodního měnového fondu, jež doprovází včera zveřejněnou zprávu MMF o české ekonomice. MMF také nabízí recept, jak negativní trend zvrátit: nastavit sociální síť tak, aby nesnižovala motivaci k hledání zaměstnání, zaměřit se na aktivní politiku zaměstnanosti snižující rozdíly ve struktuře nabídky a poptávky na trhu práce. Doplnit lze ještě zvýšení flexibility pracovních sil uvolněním regulace nájemného.

Pro konec letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti ve výši 9,7%, pro konec příštího roku odhadujeme 9,6%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC