Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrdličky vs jestřábi - 3:2

Hrdličky vs jestřábi - 3:2

12.2.2002 11:56
Autor: 

Česká národní banka dnes zveřejnila zápisy z mimořádného jednání bankovní rady z 21. ledna a pravidelného jednání, jež se uskutečnilo 31. ledna. Zápisy z jednání bankovní rady jsou velmi užitečným nástrojem komunikace centrální banky s veřejností. ČNB tak odkrývá pokličku hrnce, v němž se "vaří" měnová politika. Na posledních dvou zasedáních se servírovalo snížení úrokových sazeb, přičemž menu mimořádného jednání obsahovalo navíc také devizové intervence.

Zápis z mimořádného jednání 21. ledna je stručný a jasný. Kurz koruny odmítl poslušnost, ač vláda a ČNB slíbily, že na devizový trh nepřijde v nejbližší době ani koruna z privatizace. ČNB se tedy rozhodla čelit útokem na všech křídlech, tj. intervencemi i snížením úrokových sazeb. Změna úrokových sazeb nebyla vynucena domácí hospodářskou situací, ta však nebránila využít sazeb v boji s devizovým kurzem. Hlasování bylo jednoznačné.

Zajímavější bylo hlasování a diskuse členů bankovní rady na druhém lednovém jednání bankovní rady. Díky aktuální situační zprávě a novým prognózám hospodářského růstu a inflace se o sazbách rozhodovalo komplexněji. Měnová sekce předložila bankovní radě nižší prognózy inflace v horizontu 12 až 18 měsíců, což by mělo implikovat uvolnění měnové politiky. Rizikem pro dosažení inflačního cíle jsou především rychlost oživení německé ekonomiky, silný kurz a podcenění pružnosti cen směrem dolů. Tyto argumenty přesvědčily tři z pěti přítomných členů bankovní rady.

ČNB také připouští, že podstřelení cílového koridoru v první polovině letošního roku je již patrně nevyhnutelné, neboť je mimo dosah ČNB zvrátit tento vývoj vzhledem k charakteru faktorů, jež k němu povedou. Jedná se totiž zejména o důsledek vývoje dovozních cen v loňském a letošním roce.

Pozornost však byla věnována také domácím ekonomickým faktorům. Podle ČNB by domácí agregátní poptávka měla letos vzrůst o 3-4% a v roce 2003 o 4-5%. Peněžní agregát M2, jež byl cílem měnové politiky před uvedením cílování inflace, roste stále rychleji než nominální hrubý domácí produkt. Rozpočtová politika nereflektuje současnou fázi hospodářského cyklu a reforma veřejných rozpočtů je stále v nedohlednu. Trh úvěrů se podle ČNB začíná vzpamatovávat. Domácí faktory tak představují spíše riziko postupného narůstání inflačních tlaků. Bylo by zajímavé, kdyby ČNB zveřejňovala své prognózy korigované inflace, případně cenového indexu obdobného námi vyvinuté Patria Core Inflation. Rok 2003 by měl navíc přinést oživení globálního hospodářského růstu, s čímž přichází riziko opětovného zvýšení cen surovin na světových trzích. Tyto argumenty přesvědčily pouze dva členy bankovní rady.

Ve prospěch snížení sazeb však hovořil index měnových podmínek. Tento index reflektuje jak vývoj směnného kurzu tak úroveň úrokových sazeb. Je logické, že rychlé zhodnocení koruny vůči euru i dolaru vedlo ke zpřísnění měnových podmínek. ČNB pak ve snaze korigovat tento vývoj snížila úrokové sazby. Problém je v tom, že úrokové sazby nejsou dokonalým substitutem kurzu. I zde platí pravidlo, že problémy se mají řešit tam, kde vznikají. Zatímco index měnových podmínek by zůstal nezměněn při současné apreciaci kurzu a snížení úrokových sazeb, mohlo by díky nízkým úrokovým sazbám a klesajícím dovozním cenám dojít k expanzi domácí poptávky. Pod tíhou silné koruny by však strádal vývoz. Důsledkem takové měnové politiky může být prohloubení vnější nerovnováhy a riziko domácích inflačních tlaků.

Bankovní radu na chvíli stmelil nepřítel v podobě kurzu. Na posledním jednání však byla bankovní rada opět rozdělena na dva tábory, stejně jako v prosinci, kdy hlasování dopadlo 4:3 ve prospěch nesnížení úrokových sazeb.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data