Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Excelentní průmysl: Průmyslová produkce rostla nejrychleji za posledních 54 měsíců

13.03.2001 11:10
Autor: 

Průmyslová produkce se v lednu meziročně zvýšila o 13,8%. Tržby z průmyslové činnosti se zvýšily o 19,3%. Vyšší růst průmyslové produkce byl naposledy zaznamenán v červenci 1996. Lednový vývoj v průmyslu překvapil silným zvýšením produkce. Částečně k němu přispěl vyšší počet pracovních dní (o 1 více ve srovnání s lednem 2000), ale i po očištění od tohoto vlivu je zvýšení průmyslové produkce velmi vysoké, 11,5%. Po příznivých lednových údajích ze stavebnictví představují údaje o vývoji v průmyslu další signál o zrychlení hospodářského růstu v letošním roce.

Českému průmyslu výrazně pomáhá poptávka ze zahraniční. Největší zvýšení produkce hlásí především odvětví, jejichž produkce je určena k vývozu. Příznivý vývoj spotřebitelské a investiční poptávky v zahraničí pomáhá např. výrobě dopravních prostředků a výrobě elektrických a optických přístrojů, kde se produkce meziročně zvýšila o 36,4%, resp. 50,2%. Nejvíce českého exportu směřuje do zemí EU, z nich především do Německa. Právě vývoj Německého hospodářství je stěžejní pro český vývoz a průmyslovou produkci v ČR. V lednu poněkud překvapivě vzrostl IFO index, jež reprezentuje konjunkturální průzkum v německé ekonomice.

Růst produkce však hlásí téměř všechna průmyslová odvětví. Výjimkou je pouze kožedělný průmysl, kde produkce klesá již delší dobu.

Možnost využít příznivé hospodářské situace v zahraničí je do značné míry výsledkem zahraničních investic, jež do ČR přitekly v předchozích letech. Zdá se, že se konečně začínají promítat do výkonnosti české ekonomiky. To je jistě pozitivní, nelze však přehlédnout fakt, že český export je poměrně silně závislý na dovozu, neboť řada materiálů či polotovarů je dovážena. Rekordních hodnot dosáhlo také zvýšení produktivity práce v průmyslu; 18,1%. Do mezd se promítlo zvýšení realizované zpravidla v k začátku roku. Mzdy se tak nominálně zvýšily o 12,4%, což představuje reálný přírůstek 7,9%. Z pohledu konkurenceschopnosti českého průmyslu by to však nemělo představovat ohrožení konkurenceschopnosti, neboť jednotkové mzdové náklady díky růstu produktivity poklesly o 4,8%. Vývoj mezd však může být znepokojivý pro centrální banku. Výrazné zvýšení reálných mezd by mohlo přispět k růstu spotřebitelské poptávky a potenciálně ke vzniku poptávkových inflačních tlaků.

Vývoj průmyslové produkce v letošním roce by měl být ovlivněn pokračujícím oživením domácí investiční a spotřebitelské poptávky, zpomalením růstu poptávky v zahraniční a pokračujícím přílivem přímých zahraničních investic do ČR. Očekáváme, že v letošním roce vzroste průmyslová produkce o 6%.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data