Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Listopadový deficit obchodní bilance: drama se nekoná

21.12.2000 9:05
Autor: 

Obchodní bilance vykázala v listopadu schodek 12,1 mld. Kč, což je podstatně lepší výsledek, než se očekávalo (Reuters konsensus: -17,3 mld. Kč). Tempo růstu vývozu i dovozu se snížilo. Vývoz byl v listopadu o 27,7% vyšší než ve stejném měsíci minulého roku. Dovoz se zvýšil o 23,3%. Na snížení dynamiky dovozu se podílí fakt, že zhoršení směnných relací se poprvé výrazněji projevilo právě v loňském listopadu, což ustanovilo vyšší základ pro meziroční porovnání.

Listopadový výsledek je překvapivě příznivý. Po několika měsících byl růst vývozu vyšší než tempo růstu dovozu. Vzhledem k tomu, že saldo v obchodu s nerostnými palivy činilo v listopadu 8,8 mld. Kč, je zřejmé, že zbytek obchodní bilance skončil se schodkem zhruba 3,3 mld. Kč. To je na listopad nezvykle nízké číslo. Loni činil schodek obchodní bilance po vyloučení nerostných paliv se schodkem 8 mld. Kč, předloni 7,1 mld. Kč. Za příznivým vývojem obchodní bilance lze vidět několik faktorů. Prvním z nich je zrychlení růstu vývozu strojů a dopravních prostředků na 42%. Ukazuje se, že českému zboží se daří úspěšně prorážet na zahraničních trzích. Na tomto faktu se podílí příznivý vliv zahraničních investic, které zvyšují exportní kapacity a konkurenceschopnost zboží vyráběného v tuzemsku. Díky tomu skončila bilance v obchodu se stroji a dopravními prostředky v mírném přebytku, 1,3 mld. Kč.

V přebytku překvapivě skončila také bilance v obchodu se spotřebním zbožím. Zvýšené dovozy na předvánoční trh se projeví až v prosincové obchodní bilanci. Oč byl listopadový výsledek lepší než očekávání, o to horší by mohlo být záporné saldo v prosinci.

Zdá se, že i přes signalizované zpomalení růstu poptávky v zahraničí se daří českým vývozcům udržet vysoké tempo růstu vývozu. Jasně o tom vypovídá dynamika vývozu strojů a dopravních prostředků, jež se v listopadu meziročně zvýšily o 42%. Vysoká zůstává také dynamika vývozu spotřebního zboží. Dalším faktem, který ukazuje na rostoucí exportní výkonnost, je rychlý růst vývozu na vyspělé trhy. Vývoz do zemí Evropské unie se v letošním roce zvýšil o 24,9%, přičemž v listopadu samotném se meziročně zvýšil o 22,9%. Navíc zrychluje tempo růstu vývozu do zemí s tranzitivní ekonomikou.

Listopad nás překvapil nečekaně nízkým číslem, méně příznivý však bude prosinec. Vlivem sezónních faktorů by se schodek obchodní bilance mohl přehoupnout přes hranici 20 mld. Kč. Očekáváme, že za celý letošní rok vykáže obchodní bilance schodek ve výši 130 mld. Kč.

(David Marek)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)