Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Korupce obecně nejvíce zasahuje politiku … jak je to v ČR?

Korupce obecně nejvíce zasahuje politiku … jak je to v ČR?

10.7.2003 13:02
Autor: 

Korupce, úplatky, zneužívání pravomocí ... jen malý výčet nešvarů, se kterými se potýkají nejen africké a jihoamerické země, ale i bašta demokracie - Spojené státy a Evropa. Česká republika samozřejmě není výjimkou, ba naopak, na loňském žebříčku Transparency International jsme se společně se Slovenskem umístili na "hezkém" 52. místě ze 102 států světa. Poněkud zarážející je, že se před ČR umístily země jako Bulharsko (45-49), Polsko (45-49) nebo třeba Namibie (28) či Botswana (24).

Nejhorší na celé věci je fakt, že se vnímání korupce rok od roku zhoršuje. Index CPI (Corruption Perception Index) se od roku 1998 ani jednou nezlepšil, zatímco před pěti lety byla ČR na 37. místě ze zhruba stejného počtu zemí (CPI 4,8 bodů z desetibodové stupnice), v roce 2002 se již dostala do horší poloviny (CPI 3,7 b.)


Podle respondentů posledního výzkumu Transparency International (3. července 2003) je korupce nejvážněji zastoupena v rámci politických stran. Lidem po celém světě také korupce v této oblasti nejvíce vadí, další velmi negativně hodnocená místa patří všeobecně soudnictví a soudům, policii a díky extrémům v některých zemích i zdravotnictví. Nejnižší je korupce údajně v soukromém sektoru.

Dalším zajímavým jevem, na který poukázal poslední průzkum Transparency International v rámci 48 zemí (mezi kterými ale ČR bohužel nefiguruje), je fakt, že korupce daleko více ovlivňuje skupinu obyvatel s nízkými a středněvysokými příjmy. Není se čemu divit, výše úplatku je zřejmě fixní nehledě na to, kdo jej musí zaplatit. Nízkopříjmové skupiny ovlivňuje korupce "významně" ze 41%, zatímco obyvatele s vysokými příjmy pouze z 25,4 procent.

Osobní a rodinný život ovlivňuje korupce "významně" především v Bulharsku (76,5%), Bosně a Hercegovině (69,7%) a Kostarice (64,6%), naopak jako nepodstatnou pro soukromý život označili korupci Finové (85,6%), Němci (76%) a Dánové (73,4%). Politický život je nejhůře zasažen v Argentině, Bosně a Hercegovině a v Bolivii, nejméně potom v Kanadě, USA a Pakistánu (!).

Jak vnímáte korupci v České republice? Proč jsme na "korupčním žebříčku" hodnoceni tak negativně? Setkali jste se někdy s úplatky v naší zemi? Do jaké míry ovlivňuje korupce ekonomický výkon v ČR? Jakých oblastí se korupce v naší zemi nejvíce týká - jsou politici zkorumpovaní? A jací?

Anketu s názvem "Setkali jste se osobně s korupcí v ČR?" naleznete ZDE. Příspěvek k diskusi můžete vložit do Fóra Patria.cz ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data