Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

01.10.2001 9:31
Autor: 

EKONOMICKÉ ZPRÁVY:
Saldo investiční pozice se zvýšilo na 188,9 mld. Kč, což představuje meziroční prohloubení salda o 68,1 mld. Kč (56%). Na konci prvního čtvrtletí činilo saldo investiční pozice 185,1 mld. Kč. Na vývoj investiční pozice má stále zásadní vliv příliv přímých zahraničních investic. Zahraniční zadluženost naopak mírně poklesla na 827 mld. Kč z 829,9 mld. Kč. V porovnání s loňským rokem se však zvýšila o 44,8 mld. Kč (5,7%). Zahraniční zadluženost České republiky se mírně snížila především díky snížení krátkodobých závazků domácích bank v zahraničí. V porovnání s 1. čtvrtletím letošního roku nyní banky dluží zahraničním subjektům o 3 mld. Kč méně. Zahraniční zadluženost se tak snížila na 40,5% HDP ze 43% v roce 2000.

Americká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí letošního roku podle konečných revidovaných odhadů rychlejším tempem, než se původně odhadovalo. Hrubý domácí produkt se zvýšil v celoročním přepočtu o 0,3%, zatímco původně se očekávalo, že jeho růst bude představovat 0,2%.

Peněžní zásoba M2 se v srpnu meziročně zvýšila o 12,8%, což představuje mírné zpomalení z 13,3% v červenci. Objem úvěrů však nadále klesá. V srpnu se jejich objem meziročně snížil o 2,9%.

TRH S DLUHOPISY:
V závěru minulého týdne trh s dluhopisy pokračoval v optimistickém duchu. Zatímco na kratším konci výnosové křivky ceny dluhopisů mírně klesly, nejdelší státní benchmarky si výrazně polepšily. SD6.95/16 zvýšil svou cenu dokonce o 130 bps. Po ukončení obchodování přinesly tiskové agentury komentáře členů Bankovní rady ČNB, které varovaly před možností růsti inflace. Právě tyto informace by mohly zchladit optimismus a přinést alespoň na krátkou dobu obrat.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data