Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Změna spotřebního koše zvýšila inflaci jen mírně

9.2.2001 15:29
Autor: 

Vzhledem k tomu, Český statistický úřad zveřejnil složení nového spotřebního koše až včera, nebylo možné přesně odhadnout dopad změn ve spotřebním koši na hodnotu inflace.

Mezi nejvýznamnější změny ve spotřebním koši patří zvýšení váhy skupiny, jež zahrnuje bydlení, elektřinu, plyn a vodu. V předchozím koši měla tato skupina váhu 14,4%, v novém koši je její váha 23,6%. Protože tato skupina zahrnuje především položky, u nichž je cena regulována nebo věcně usměrňována, vznikly dohady, jak se projeví lednová úprava regulovaných cen. Cena elektřiny se zvýšila o 14%, cena plynu o 24,1%, dodávky tepla mohly podražit o 7%, vodné a stočné o 12%. Při pohledu do detailní struktury spotřebního koše je však patrné, že na zvýšení váhy výše uvedené skupiny se nejvíce podílelo zvýšení hypotetického nájemného vlastníků bytů (ze 2% na 8%). Změny vah výše zmíněných položek s regulovanými cenami se pohybovaly do jednoho procenta.

Mimo uvedené položky se změnily váhy také ostatní součástí spotřebního koše s regulovanými cenami, tj. telekomunikační služby, doprava, poštovní služby, nájemné, léky a povinné pojištění motorových vozidel.

Propočet dopadu lednových deregulací a změn věcně usměrňovaných cen založený na původním spotřební koši ukazoval dopad na lednovou meziměsíční hodnotu inflace (změnu indexu spotřebitelských cen) ve výši 1,27%. S použitím nového spotřebního koše jsem dostali výsledek 1,55%. Z toho vyplývá, že maximální dopad změny spotřebního koše lze vyčíslit na 0,28%. Nicméně je nutné upozornit, že limity stanovené pro zvýšení regulovaných a věcně usměrňovaných cen nemusí být zcela využity ihned v lednu. Český statistický úřad doplnil včerejší zveřejnění inflačních čísel také rozkladem inflace na příspěvky regulovaných cen a na příspěvek čisté inflace, která zahrnuje zbytek spotřebního koše. Podle ČSÚ činil příspěvek deregulací 1,43%. Ve skutečnosti se tedy změna spotřebního koše promítla do inflace zvýšením o 0,17%.

Tento efekt jsme částečně očekávali, a proto byl náš odhad lednové inflace (1,8%) o něco vyšší než tržní konsensus (1,7%). Včera zveřejněné výsledky ukázaly zvýšení indexu spotřebitelských cen o 1,9%.

(David Marek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba