Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Privatizace bankovního sektoru ve Slovinsku pokračuje, avšak pozvolna

6.2.2001 11:51
Autor: 

Ačkoliv podle původních záměrů slovinské vlády měla privatizace dvou největších slovinských bank začít již v roce 1999, k prvnímu kroku odstátnění chce přistoupit z důvodu předchozích politických změn až tento rok. Téměř 50% bankovního sektoru však zůstane i po této fázi privatizace pod kontrolou státu, a to ještě další tři roky.

Nova Ljubljanska Banka (NLB), největší banka v zemi, a Nova Kreditna Banka Maribor (NKBM) měly být původně částečně zprivatizovány již před dvěmi lety. Stát měl v případě NLB nejdříve zredukovat svůj podíl na méně než dvě třetiny kombinací umístění akcií na místním trhu, přesunu části akcií do státních fondů a emitování GDR. K tomu ale nedošlo. Vláda pouze v květnu minulého roku převedla zmiňovaných 10 % akcií na státní fondy (restituční a penzijní), čímž snížila svůj přímý podíl na NLB na 83 %, avšak včetně fondů stále vlastní 92,3% akcií. Protože je stát současně jediným akcionářem NKBM, ovládá tak stále 46% bankovního sektoru ve Slovinsku.

Nova Ljubljanska Banka s bilanční sumou cca 170 mld. Kč dominuje slovinskému bankovnímu trhu (34%) a je osmou největší bankou ve středoevropském regionu (podle časopisu The Banker). Nova Kreditna Banka Maribor má přibližně 48 mld. Kč aktiv. Není proto s podivem, že o NLB dosahující ročního zisku 1,4 mld. Kč a NKBM se ziskem 0,65 mld. Kč (1999) projevily zájem mj. UniCredito, Raiffeisen Zentalbank či belgická KBC. Stát však chce i nadále privatizovat banky gradualisticky, takže i letos zůstane vláda majoritním akcionářem v obou výše zmiňovaných bankách, neboť hodlá prodat pouze minoritní balíky akcií (35 resp. 40 %). Teprve v horizontu 2-3 let se mají stát čistě privátními institucemi.

(Jan Hájek)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data