Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

VZP dostala další pokutu od ÚOHS

24.5.2006 12:21
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu konstatoval porušení pravidel při zadávání veřejných zakázek ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Zadavateli byla uložena pokuta v souhrnné výši 400 tisíc korun. Porušení zákona se týká zakázek na centrální nákup léčiv.

VZP při výběru lékárenské společnosti, která jí zprostředkovala nákup léčiv, nepostupovala vůbec podle příslušných předpisů, tedy podle zákona o zadávání veřejných zakázek (resp. od 1.5.2004 podle zákona o veřejných zakázkách). Zadavatel tak omezil soutěžní prostředí, které je jedním ze základních předpokladů hospodárného vynakládání veřejných prostředků.

V daném případě se přitom jednalo o plnění ve výši více než 600 milionů korun. Tato částka byla uhrazena vybrané společnosti M-PHARM bez výběrového řízení.

ÚOHS se daným případem začal zabývat na základě podnětu, který obdržel od Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prošetření hospodaření VZP. Již dříve rozhodl o uložení pokuty v souhrnné výši 800 tisíc korun ve věci tzv. internetové zdravotní knížky. Úřad dospěl k závěru, že VZP nepostupovala při výběru realizátora projektu vůbec podle zákona a uzavřela smlouvy přímo se společností IZIP, spol. s r.o.

Toto rozhodnutí, stejně jako verdikty ÚOHS ohledně centrálního nákupu léčiv, není pravomocné. V případě zdravotních knížek byl podán rozklad, v druhém případě běží lhůta k jeho podání. ÚOHS v současné době prošetřuje ještě jeden podnět Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k prošetření hospodaření VZP, který se týká nákupu počítačů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data