Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslanecká sněmovna nezvolila svého předsedu, patová situace pokračuje

Poslanecká sněmovna nezvolila svého předsedu, patová situace pokračuje

30.6.2006 9:35
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Poslanecká sněmovna včera v tajném hlasování nezvolila svého předsedu. Jediným kandidátem byla Miroslava Němcová z ODS. Podle odevzdaných hlasů lze říci, že ČSSD se zdržela hlasování, 27 hlasů bylo proti, z toho 26 bylo komunistických a 1 hlas z koalice pravého středu.

Co to znamená?

Poslanecká sněmovně musí uspořádat nové volby svého předsedy během 10 dnů a vedení Poslanecké sněmovny musí být zvoleno, aby nová vláda v čele s Miroslavem Topolánkem mohla požádat sněmovnu o důvěru. Toto platí i v případě, že současný premiér Jiří Paroubek v pondělí odstoupí a Topolánek bude jmenován novým premiérem. Tato situace vytváří ústavní past, protože Topolánek by jako nový premiér měl 30 dnů na to, aby požádal Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry, ale Poslanecká sněmovna, respektive její vedení, ještě není ustavena.

ČSSD požaduje post předsedy sněmovny a post jednoho z místopředsedů pro komunisty. Dále požaduje, aby se rozhovory o těchto postech vedly mezi koalicí, ČSSD a KSČM. Koalice odmítá vyjednávat s komunisty, ale podpořila by kandidáta ČSSD do čela sněmovny výměnou za podporu své vlády. Nicméně ČSSD stále trvá na tom, že koaliční program v současné podobě (rovná daň, odstranění daně z kapitálových zisků a dividend, zachování těžebních limitů a zastavení výstavby jaderných kapacit v příštích čtyřech letech atd.) nepodpoří.

Špatný signál

Fakt, že jeden člen koalice pravého středu hlasoval proti kandidátovi ODS vnímáme negativně a domníváme se, že to vysílá špatný signál, který značí velice slabou vládu, pokud by se jí nakonec podařilo získat důvěru. Navíc pokud dostane Jiří Paroubek šanci na sestavení vlády, je možné, že získá 100 hlasů ČSSD a komunistů a k tomu právě tento jeden hlas od poslance koalice pravého středu.

Pravděpodobný další vývoj

Mezitím by prezident měl požádat současného premiéra Jiřího Paroubka, aby v tomto mezidobí ještě zůstal v úřadě. Pokud sněmovna nezvolí své vedení během tří měsíců, může jí prezident rozpustit, a to by znamenalo předčasné volby.

Situace se zatím nijak nevyjasňuje, ale pravděpodobnou možností zůstává menšinová vláda ODS podporovaná ČSSD. ODS by ale musela provést výrazné ústupky, např. co se týká rovné daně atd.


Váš názor
  • Paroubkova krátká paměť
    30.6.2006 15:05

    ČSSD prý nebude spolupracovat s KSČM. To, že pro ni požaduje post místopředsedy sněmovny není spolupráce? To je přímo podpora komunistů! Doufám, že ti to soudruhu občané v příštích volbách nezapomenou!
    Jirka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů