Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Příští pohyb sazeb bude asi vzhůru, udržení vysoké dynamiky české ekonomiky není pravděpodobné

ČNB: Příští pohyb sazeb bude asi vzhůru, udržení vysoké dynamiky české ekonomiky není pravděpodobné

11.7.2006 9:12
Autor: 

Následuje zápis z jednání bankovní rady ČNB:
Bankovní radě byla předložena červnová situační zpráva vyhodnocující nově dostupné informace a rizika ve vztahu k dubnové makroekonomické prognóze.

Spotřebitelské ceny dosáhly v květnu vyššího meziročního růstu (3,1 %), než předpokládala dubnová prognóza (2,9 %). Odchylka byla způsobena zejména rychlejším vývojem regulovaných cen a vyššími cenami pohonných hmot reagujícími na vývoj světových cen ropy. Zrychlení růstu cen průmyslových výrobců odráží především vyšší ceny energetických zdrojů. Ceny zemědělských výrobců v květnu odpovídaly prognóze.

Vysoký růst HDP v prvním čtvrtletí byl v souladu s predikcí. Určité odchylky od prognózy nastaly ve struktuře ekonomického růstu. Spotřeba domácností rostla ve srovnání s prognózou poněkud rychleji, naopak vládní spotřeba vykázala zápornou dynamiku. Fixní investice odpovídaly prognóze. Změna stavu zásob dosáhla výrazně vyšších než očekávaných hodnot. Naopak vývoj čistých exportů ve stálých cenách zaostal za předpoklady predikce. Dostupné údaje z trhu práce potvrzují příznivý ekonomický vývoj. Míra nezaměstnanosti v květnu byla oproti prognóze o 0,2 p.b. nižší. Vyšší poptávka po práci se začíná postupně projevovat i v poklesu počtu registrovaných nezaměstnaných. Průměrná nominální mzda rostla v prvním čtvrtletí zhruba o 1 p.b. rychleji, než očekávala prognóza.

Po prezentaci situační zprávy přistoupila bankovní rada k diskuzi. Členové bankovní rady vnímali rizika dubnové prognózy převážně jako vyrovnaná a relativně nízká. Zazněly také názory, že rizika jsou vychýlena proinflačním směrem. Shoda panovala na tom, že v souladu s dubnovou prognózou a stávajícím očekáváním finančních trhů roste pravděpodobnost, že příští pohyb úrokových sazeb bude směrem nahoru.

Diskuze bankovní rady se soustředila na faktory, které mohou ovlivnit budoucí inflaci. Z domácích faktorů bylo zmíněno oživení soukromé spotřeby v kombinaci s vyšším než predikovaným růstem mezd. Převládal však názor, že rizika poptávkové inflace zatím nejsou patrná. Zazněly názory, že vyšší mzdová dynamika je kompenzována rostoucí produktivitou práce. Rizika jsou omezena i proto, že spotřeba domácností roste stále výrazně pomaleji než celkový HDP. Bylo také poukázáno na to, že projevům inflačních tlaků v situaci silného ekonomického růstu brání souběžně akcelerující potenciální produkt, tažený pozitivními efekty přílivu přímých zahraničních investic.

Bankovní rada se shodovala, že v nejbližší době budou inflační impulsy vycházet zejména z oblasti regulovaných cen. V inflaci se také jednorázově projeví zvýšení cen pekárenských výrobků. Zazněla obava, že inflace převyšující 3 % může ovlivnit inflační očekávání. Bylo řečeno, že za poslední rok inflace v ČR zrychlila mnohem více než v řadě rozvíjejících se ekonomik či eurozóně nebo USA. Na druhé straně bylo argumentováno, že při tvorbě inflačních očekávání tržní subjekty jistě zohlední efekt jednorázových opatření a vliv regulovaných cen.

Bankovní rada diskutovala také vývoj vnějšího prostředí. Opakovaně zaznělo, že inflace v nejvýznamnějších ekonomikách mírně roste a postupně dochází ke zvyšování úrokových sazeb. Tomuto trendu se zřejmě dříve či později nevyhne ani česká ekonomika. Prohloubení záporného úrokového diferenciálu může ovlivnit vývoj kurzu koruny. V posledních týdnech došlo ke korekci jeho meziročního posilování.

Bankovní rada se věnovala i diskuzi perspektiv ekonomického růstu v ČR. Většina členů zastávala názor, že udržení stávající vysoké dynamiky v delším období není pravděpodobné. V této souvislosti bylo poukázáno na riziko zhoršení vývoje čistých exportů nebo na vysokou míru zdanění a regulace ekonomiky a její nedostatečnou flexibilitu. K udržení vyšší růstové trajektorie může napomoci i ekonomické oživení v eurozóně. Bylo také řečeno, že budoucí růst české ekonomiky a vnímání perspektiv domácí ekonomiky zahraničními subjekty závisí na nastartování nezbytných reforem.

Po projednání situační zprávy bankovní rada jednomyslně rozhodla ponechat limitní úrokovou sazbu pro dvoutýdenní repo operace na stávající úrovni 2 %.

Zapsal: Vladimír Bezděk, poradce bankovní rady


Váš názor
 • autorstvi zaznamu z jednani BR
  14.7.2006 9:02

  hezky den, rada bych pozadala, zda by bylo mozne zretelneji vyznacit ze text zaznamu je materialem CNB, zatimco nektere upravy (zrejme pouze podtrzeni v textu) jsou doplneni Patrie. eventuelne zda je mozne pridat webovy odkaz na stranky cnb, aby pro ctenare bylo mozne videt i jmeno autora minutes. dekuji predem za zvazeni nametu.
  Katerina Smidkova
  • Reakce
   14.7.2006 9:31

   Dobrý den, zdroj převzatého článku je v textu zmíněn hned na začátku kurzívou. Patria v textu žádné úpravy nedělá. Podtržení není zvýraznění, ale automatické hypertextové odkazy. Autora jsme doplnili a v případě ČNB tak budeme činit i v budoucnu. Děkujeme za připomínku.
   Patria Online
Aktuální komentáře
21.5.2018
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data