Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

26.9.2006 12:37
Autor: 

Slovensko
Oslabenie kurzu koruny sa odrazilo i na dlhopisovom trhu. Výnosová krivka sa posunula smerom hore po celej dĺžke. Najviac stúpol krátky koniec a to približne o 10 bps, dlhý koniec krivky išiel hore asi o 8 bps. I bondový trh bude čakať na zasadnutie Bankovej rady. Potvrdenie nezmenených sadzieb by nemalo mať na ceny dlhopisov vplyv. Obchodníci sa viac sústredia na následný komentár. Centrálna banka by v ňom naďalej mala podporiť očakávania trhu o ďalšom sprísňovaní menovej politiky. V trhových cenách je započítané zvýšenie sadzieb o 50 bps v horizonte troch mesiacov. Tak sú nastavené i naše očakávania. Krátky koniec krivky zostane naďalej hlavne pod vplyvom vývoja na devízovom trhu. Výnosy na dlhom konci budú už tradične sledovať hlavne vývoj na globálnych trhoch.

Polsko
Přes posilování dluhopisů na vyspělých trzích vzrostly polským dluhopisům v minulém týdnu naopak výnosy. Důvodem byly události kolem výroků maďarského premiéra, které iniciovaly výprodeje v regiónu. Negativní nálada se přitom odrazila i ve slabých výsledcích středeční aukce pětiletého papíru a navíc se objevily obavy, že rozpad vládní koalice na trhu dluhopisů tuto náladu podpoří. Stejně jako v případě zlotého pokles ceny nebyl až tak výrazný, když investoři ocenili snahu Práva a Spravedlnosti zformovat novou koalici a zároveň se Z. Gilowská vrátila na post ministra financí. I přesto výnosová křivka mírně zestrměla, její krátký konec zůstal na 4,9 % nezměněn, zatímco výnosy pěti a desetiletého dluhopisu se zvýšily o 15 a 5 bodů.

Pomineme-li vývoj na politické scéně, bude hlavní událostí tohoto týdne zasedání Výboru pro měnovou politiku. Protože trh je jednoznačně přesvědčen, že sazby zůstanou beze změny, bude pozornost soustředěna na doprovodné prohlášení. Ale ani tady nečekáme revoluční komentář. Výbor by podle našich předpokladů měl konstatovat, že růst byl silný avšak neinflační. I když může zdůraznit, že určité nebezpečí cenové stability vycházející z trhu práce hrozí, jasnější informaci o termínu růstu sazeb sotva uslyšíme. Možná rizika dalšího poklesu cen dluhopisů by pak měla být eliminována růstem cen na vyspělých trzích.

Maďarsko
Tak jako forint byl velmi těžce násilnostmi zasažen i trh dluhopisů. Výnosy drasticky vrostly podél celé výnosové křivky, když střední segment křivky se posunul o více než 30 bazických bodů vzhůru. Vzhledem ke zcela opačnému vývoji na trzích dluhopisů ve vyspělých zemích rovněž dramaticky vzrostlo úrokové rozpětí vůči evropské výnosové křivce (v případě desetiletých swapů dokonce o 37 bazických).

Výstupy z pondělního jednání bankovní rady, kdy jak plyne z komentáře MNB si nyní za svůj primární cíl klade splnění střednědobého inflačního cíle (3 % +/-1 %), nevěští nic dobrého. Očekáváme, že výnosová křivka se bude dále zplošťovat v medvědím stylu, přičemž růst výnosů lze předpokládat především ve středním segmentu křivky.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data