Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finance a bohatství českých domácností v roce 2006

Finance a bohatství českých domácností v roce 2006

25.10.2006 16:00
Autor: David Marek

Na konci minulého roku jsme přinesli stručné informace o ekonomické situaci českých domácností. Časová řada ročních národních účtů, ze kterých jsme čerpali, a které poskytují patrně nejvhodnější data pro tyto účely, je nyní o rok delší a navíc dříve zveřejněná data byla revidována. Zároveň jsme s využitím čtvrtletních národních účtů za loňský rok a první dvě čtvrtletí letošního roku, zpracovali odhad ekonomických relací sektoru domácností pro letošní rok. Bohatství má různé podoby. Statistika rozlišuje bohatství ve formě finančních a nefinančních aktiv.

Objem finančních aktiv nashromážděných domácnosti by měl podle našeho odhadu letos zvýšit o 7,4 procenta a dosáhnout 2,5 biliónů korun, tj. 241.000 korun na osobu. Z toho asi 47 procent představují vklady v bankách, 20 procent investice do fondů a na akciovém trhu, 14 procent úspory ve formě životních pojistek a prostředků v penzijních fondech a 9 procent finančních aktiv je uloženo v peněženkách ve formě bankovek a mincí. Bohatství ve formě nemovitostí, vybavení domácností, automobilů a dalších nefinančních aktiv převyšuje finanční aktiva. Hodnota nefinančních aktiva by měla letos stoupnout o 4,7 procenta na 3 bilióny korun, tj. 291.000 korun na osobu.

Finance domácností mají nejen svůj líc, ale i rub. Celkové finanční závazky domácností se podle našeho odhadu letos vyšplhají na 1,1 bilionu korun, tj. 111.000 korun na osobu. To je o 17 procent více než loni. Z toho 626 miliard dle našeho odhadu tvoří půjčky. Obvykle sledované měřítko zadluženosti domácností, poměr půjček a disponibilního důchodu, by tak mělo vystoupit na 38 procent. To je stále podprůměrná hodnota ve srovnání se západoevropskými zeměmi, konvergence je ovšem velmi dynamická. Před třemi lety byl zmíněný poměr poloviční.

Bohatství domácností vyjádřené jako čisté jmění by tedy mělo na konci letošního roku činit 4,3 biliónu korun. Na jednoho obyvatele České republiky tedy v průměru připadá 421.000 korun. Za poslední rok se bohatství českých domácností rozmnožilo o 3,3 procenta. Ve srovnání s rokem 1995 je nyní vyšší o 83 procent, reálně (tedy po zohlednění růstu spotřebitelských cen) stouplo o 18 procent.


Váš názor
 • 30.10.2006 21:55

  Pane Marku Davide, prosím nemohl byste zjistit jaká je tato hodnota proti roku 1990? rok 1995 nemá dostatečně propagandistickou vypovídací hodnotu.
  zvědavec
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů