Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

14.11.2006 13:31
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka v priebehu týždňa najskôr klesala a ku koncu išli výnosy mierne hore. Výsledkom bolo, že za celý týždeň je krivka nižšie asi 4-5 bps. Do štvrtka výnosy klesali spolu s eurovou krivkou. Slovenské sadzby tlačil dole aj spotový kurz. Silnejšia koruna dáva vyššiu šancu na nižšiu infláciu a splnenie inflačného kritéria. V piatok išli európske výnosy dole, ale kurz EUR/SKK išiel hore (koruna oslabila). Slovenské sadzby primárne sledovali kurz. Výrazný pád slovenskej inflácie v piatok korunovú krivku neovplyvnil. Čakal sa totiž ešte výraznejší pokles hodnoty indexu CPI. Pred nami je relatívne prázdnejší týždeň. Avšak s dôležitými dátami. Prvý odhad HDP za tretí kvartál ukáže silu ekonomiky a dá signál ohľadne ďalšieho pohybu sadzieb NBS. Štvrtkové HICP neprinesie nové informácie (HICP nasleduje národný index CPI), ale centrálna banka k nemu spravidla dáva pravidelný komentár. Keďže čakáme oslabenie EUR/SKK k úrovni 36,50, krátky koniec krivky (1-3 roky) by ho mal nasledovať hore. Dlhší koniec krivky bude spotovým kurzom ovplyvnený v menšej miere.

Polsko
Polská výnosová křivka klesla minulý týden o zhruba čtyři body v reakci na pokles výnosů na vyspělých trzích. Přesto výnos 5,0 % pro pětiletou splatnost zůstal nedosažen, což jen podporuje náš názor, že lze očekávat určitou konsolidaci kolem středečního indexu spotřebitelských cen, i když silný sentiment vůči trhům střední Evropy by mohl posunout ceny ještě výše. Neochota trhu prolomit hranici výnosu 5,0 % však není až tak překvapivá, protože rozdíl mezi výnosy evropských a polských dluhopisů poklesl v průběhu měsíce z přibližně 170 bps na 130 bps a přitom nebyly zveřejněny žádné významné makroekonomické události. Důležité události budou však zveřejněny tento týden. Běžný účet by na vývoj výnosů neměl mít vliv, a to přes očekávané zlepšení dovozů. Trh bude naopak věnovat zvýšenou pozornost hodnotám inflace a růstu mezd. V obou případech očekáváme hodnoty blízké konsensu, a to by mělo vést k mírnému poklesu výnosů po celé délce výnosové křivky. Očekávaný vyšší růst průmyslové výroby by pak měl být neutralizován nižším tempem růstu výrobních cen.

Maďarsko
Maďarské dluhopisy sledovaly po většinu týdne forint a v první polovině týdne oslabily, když výnosy vzrostly o 5-10 bazických bodů, ale úspěšná čtvrteční aukce vládních dluhopisů, poslala výnosy dolů okolo 15 bazických bodů, více na dlouhém konci výnosové křivky. Aukce 3 a 15letých dluhopisů přilákala rekordní poptávku a vládní agentura pro správu dluhu přidala k původnímu nabízenému množství 5 mld. HUF 15letých dluhopisů a dokonce 15 mld. HUF 3letých dluhopisů. Prodala tedy nakonec 25 mld. HUF 15letých a 90 mld. HUF 3letých dluhopisů. Aukce tak ukázala, že chuť investorů nakupovat maďarské dlouhodobé vysoko úročené dluhopisy je pořád poměrně značná.

Celkově minulý týden výnosy dluhopisů skončily 5-10 bazických bodů níže, přičemž významnější pokles byl zaznamenán u dluhopisů s delšími splatnostmi. Stejně jako pro forint i pro dluhopisy bude nejzajímavější statistikou celého týdne maďarská spotřebitelská inflace. Pokud bude inflace v souladu s tržním konsensem a tedy i naším očekáváním, domníváme se, že by dluhopisy mohly zůstat více méně stabilní. Ovšem v případě, že inflace bude vyšší, krátký konec výnosové křivky by zřejmě šel směrem vzhůru.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data