Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Komise může zlepšit informovanost, nepřinutí ale investory myslet

20.02.2007 15:38

Jednou z hlavních příčin prvních bublin na akciových trzích byl nedostatek základní informovanosti investorů, neexistence jednotných způsobů záznamů a účtování, o ustálených a dobře odargumentovaných metodách oceňování ani nemluvě. Do jisté míry toto platilo ještě i během krize trhů na přelomu dvacátých a třicátých let 20. století. I díky těmto faktorům se i při ní jako přes kopírák opakovaly základní rysy vzniku tržní bubliny – vidina dosud nevídaných zítřků, odmítnutí historických zkušeností, kupování akcií na základě módních trendů a zadlužování se v honbě za vyššími zisky. Krize tohoto období (asi nejznámější ze všech) a její specifika oproti ostatním jsou poměrně známá. Ne tak známý je fakt, že až díky ní vzniká ve Spojených státech SEC. Ten měl od počátku fungovat jako prevence proti dalším tržním krachům, zejména tím, že bude provádět dozor nad chování firem. SEC v období po krizi skutečně významně přispěl k postupnému znovuobnovení důvěry v trh a k rozvoji „kultury akciového trhu“ ve Spojených státech. Tato pak byla jedním z hnacích motorů zvyšujících se investic, produkce a zaměření se na spotřebu.

Faktem ale bylo i to, že SEC může zpřístupnit investorům informace a zvýšit jejich kvalitu, ale nepřinutí je myslet. To se ukázalo již v 60. a 70. letech, kdy se opět začalo obchodovat s příliš odvážnými vizemi, či již jasnými nesmysly. Pro zajímavost - na trhu byla údajně nabízena i firma, která měla ve svém prospektu následující popis svého podnikání – „zavedení organických entit do lunárního ekosystému v zájmu podpory vyšší synergie; tento vítězný nový typ bude ustaven skrze využití pákového iniciátoru momenta“.

SEC se v té době snažil – např. požadoval, aby firmy jednoznačně indikovaly, jaká mají aktiva a nakolik jsou jejich aktivy pouze vize a plány. Býci se ale opět plácali po ramenech a kdo nebyl long, byl hlupák. Situace poměrně dlouho gradovala, zlom nastal v roce 1987, kdy SEC začal sérii vyšetřování zaměřených na insider trading. Nastal odliv peněz z akciového trhu do trhu dluhopisového, trochu paradoxně i do junk bondů. Ve chvíli nejsilnějších prodejů pak zkratoval vypořádací systém NYSE, což dále podpořilo paniku a další prodeje. Významný podíl na obnovení důvěry v trh pak bývá připisován Alanu Greenspanovi a jeho prevenčním opatřením proti insolventnosti komerčních a investičních bank.

I díky SEC byla po krizi 30. let výrazně zvýšena transparentnost trhu ve smyslu standardizování informací, informační otevřenosti, apod. V současné době se vede diskuse na téma, zda dokonce nemá příliš velké pravomoci, respektive, zda již není trochu přeregulováno. Tak či onak, ani vysoká transparentnost nestačí na zamezení vzniku bublin a následnému krachu. Pokud investoři nechtějí problém vidět, žádná komise jim nemůže pomoci.


Váš názor
 • meli byste dodat
  20.02.2007 16:28

  ze bubliny jsou velkou merou ziveny takovymi lidmi, jako jste prave Vy a Vam podobni, pane Soustruzniku, a to myslim bez jakekoliv urazky. Jsou to prave analytici a zastupci maklerskych spolecnosti, kdo pri roustoucich trzich zvysuji cilove ceny a zenou investory jak dobytek na jatka. Jinymi slovy velky vliv ma i neeticke chovani a zaslepenost tzv. odborniku a makleru, pro nez jsou provize z obchdu nadevse. Vime?
  LSD
  • CEZ
   20.02.2007 18:23

   ja si jeste pamatuji na akcie CEZ a rady analytiku pred par lety.jeste,ze jsem se jejich radami neridil.v posledni dobe jsem zrealizoval ziska na CEZ a delalo to za par let desetinasobek !!!!! takze jim vlastne musism podekovat :-))))))))))))))))))))))))))
   ppetr1
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
easyJet PLC (09/19 Q4)
Home Depot Inc/The (10/19 Q3, Bef-mkt)
Kohl's Corp (10/19 Q3, Bef-mkt)
TransDigm Group Inc (09/19 Q4, Bef-mkt)
12:45Medtronic PLC (10/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb