Hledat v komentářích
Výběr pro investory

 27.3.2017
16:03Prezident Miloš Zeman jmenuje příští týden novým ministrem průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka. Havlíček to řekl po dnešní schůzce s prezidentem na Pražském hradě. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček následně na twitteru oznámil, že prezident dosavadního náměstka Havlíčka jmenuje do ministerské funkce v úterý 4. dubna před polednem. Havlíček své priority představil už v pátek. Dnes zopakoval, že za ně považuje dokončení schvalování zákona o elektrických komunikacích, zákona o urychlení výstavby vysokorychlostního internetu nebo novely zákona o České obchodní inspekci. (ČTK) (KŠB)
 23.3.2017
16:05Velký senát Nejvyššího soudu (NS) připustil možnost trestního postihu člověka, který už byl kvůli krácení daně penalizován finančním úřadem. Pokud se obě řízení doplňují, zaměřují se na různé aspekty daného protiprávního jednání a je mezi nimi věcná a časová souvislost, nejde o porušení zákazu dvojího postihu téže osoby za týž skutek. Senát rozhodl už v lednu, obsáhlý verdikt ujasňující důležitou problematiku je dostupný na webu soudu. (ČTK) (KŠB)
9:32Vláda neodmítla ani nepodpořila uzákonění růstu výdajů státu na obranu. K návrhu zákona ODS nezaujala žádné stanovisko, vyplývá z výsledků jednání kabinetu. O novele rozhodnou poslanci. Občanští demokraté chtějí prosadit, aby vláda vyčleňovala na obranné výdaje každoročně nejméně o 0,2 procenta HDP víc než v roce předchozím. Po dosažení dvou procent by měla zajistit, aby výdaje pod tuto hranici neklesly. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) návrh označil za předvolební. (ČTK) (KŠB)
 17.3.2017
16:39Evropská komise dnes znovu rozhodla, že 11 leteckých společností v nákladní dopravě uzavřelo v minulosti kartelovou dohodu a opět jim udělila pokuty v celkové výši skoro 776,5 milionu eur (přes 21 miliard Kč). Původní rozhodnutí komise z roku 2010 zrušil v prosinci 2015 evropský soud z procedurálních důvodů. (ČTK) (KŠB)
 16.3.2017
10:06Osud rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ve vztahu ke krajům a obcím bude zřejmě v Senátu znovu záležet na tom, zda se podaří zákonem omezit vícečetné kontroly. Na potřebě jejich odstranění se dnes shodl předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD) s předsedkyní Asociace krajů Janou Vildumetzovou (ANO). Stejný postoj má i Svaz města a obcí (SMO). (ČTK) (KŠB)
 8.3.2017
16:59Provozovatelé některých malých vodních elektráren zřejmě získají dodatečně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. Počítá s tím novela zákona o podporovaných zdrojích energie, kterou dnes schválil Senát. Podpora se vztahuje na elektrárny, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce roku 2015. Změna zákona se týká 62 malých vodních elektráren, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jako úřadující ministr průmyslu a obchodu. (ČTK) (KŠB)
 2.3.2017
8:54Poslanci dnes schválili nová pravidla pro národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě bez senátních úprav, které měly mimo jiné zvýšit pravomoci obcí. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) to uvítal, podle něj nový zákon bude znamenat stabilitu pro národní parky. Ředitelé národních parků novelu uvítali, naopak Svaz obcí Národního parku Šumava výsledek hlasování kritizuje. Prezident Miloš Zeman oznámil, že bude zákon vetovat, Brabec je ale přesvědčen o tom, že Sněmovna přehlasuje i veto. (ČTK) (KŠB)
 23.2.2017
14:58Datovou schránku by měly mít všechny subjekty vedené ve veřejném rejstříku, tedy i spolky, nadace, společenství vlastníků bytových a nebytových jednotek nebo obecně prospěšné společnosti. Poslanec ANO Ivan Pilný to navrhl v dnešním druhém čtení připojit do rozsáhlé vládní předlohy, která završuje reformu přestupkového práva. Sněmovna by ji mohla schvalovat v březnu. (ČTK) (KŠB)
 13.2.2017
11:13Vláda by mohla na příštím jednání zpřísnit výdej léku na hubnutí Adipex retard, který je v současnosti možné v Česku získat na lékařský předpis. Tento lék je totiž kvůli obsahu návykové látky fentermin zneužíván jako droga. Zaznamenán byl jeho rostoucí výdej v příhraničních oblastech s cílem vývozu do sousedních států. Opatření je součástí nového nařízení vlády o seznamech návykových látek. (ČTK) (KŠB)
11:13Ústavní experti v dnešní debatě o možné revizi ústavy odmítli možnost zavedení takzvaného klouzavého mandátu. Oslabil by se podle nich vztah mezi vládou a Sněmovnou, musely by se ošetřit i různé praktické problémy. O závěrech diskuse ČTK informoval Úřad vlády. Klouzavý mandát spočívá v tom, že pokud se poslanec stane i ministrem, přepouští na dobu výkonu vládní funkce místo v zákonodárném sboru náhradníkovi. (ČTK) (KŠB)
11:10Chystaná novela zákona o elektronických komunikacích, která počítá s vyššími pokutami za přestupky operátorů a se snazším přenesením telefonních čísel mezi operátory, je podle předsedy rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Jaromíra Nováka jen prvním krokem. Například přenos čísla by mohl být rychlejší než navrhovaných deset dnů. To by podle Nováka mohla vyřešit takzvaná revize regulačního rámce, která by měla být součástí nově připravovaného zákona týkajícího se digitálního vysílání. (ČTK) (KŠB)
 25.1.2017
17:08Česká vláda považuje chystané zavedení mýtného na německých dálnicích za nestandardní a neférové k občanům ostatních států Evropské unie, uvedl v tiskové zprávě premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pokud analýzy označí opatření za diskriminační, mohla by se Česká republika přidat k chystané rakouské žalobě k Soudnímu dvoru Evropské unie. Zavedení mýtného pro osobní vozy od roku 2018 nebo 2019 dnes schválila německá vláda. (ČTK) (KŠB)
 11.1.2017
12:07Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí očekávaný nález k problematice archiválií z dob totalit. Tři roky se zabýval návrhem Nejvyššího soudu (NS) na zrušení části zákona, která historikům usnadňuje přístup k dokumentům nacistického i komunistického režimu. NS konkrétně zpochybnil výjimku, díky které badatelé například nepotřebují souhlas žijících lidí, jejichž citlivé osobní údaje se v dokumentech objevují. (ČTK) (KŠB)
 19.12.2016
11:45Pravděpodobně s podporou vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou novelu, která může vyřešit problém s účastí státních firem s listinnými akciemi v soutěžích o veřejné zakázky. Jde hlavě o České dráhy, které se podle nového zákona o zakázkách nemůžou účastnit tendrů na provoz na liberalizovaných železničních tratích, protože nemají výlučně zaknihované akcie. Mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je zaknihovat nemohou. Kabinet by měl podle podkladů dát k předloze na pondělním zasedání souhlasné stanovisko. Doporučí jen formální úpravu novely o zadávání veřejných z (KŠB)
11:44Vláda se bude zabývat návrhem ministerstva dopravy na změnu zákona o pozemním provozu, která mimo jiné zpřísňuje postihy za provozování nelegální taxislužby. Novela zavádí také povinnost zprostředkovatele, tzv. dispečinků, nebo mobilních aplikací vést kompletní knihu jízd a zajistit, aby nabízení šoféři měli oprávnění řidiče taxislužby. Za porušení pravidel bude podle návrhu ministerstva dopravy hrozit pokuta 200.000 korun. (ČTK) (KŠB)
11:39Ústavní soud (ÚS) se dnes vyjádří k právní úpravě kontrolního hlášení u daně z přidané hodnoty. Oznámí, jak rozhodl o návrhu skupiny 21 senátorů na zrušení části zákona, která novou povinnost zavedla. Kontrolní hlášení musejí plátci daně posílat od začátku letošního roku, za nedodržení povinnosti hrozí sankce. Opatření je podle senátorů v rozporu s právem na ochranu před shromažďováním a zneužíváním údajů. V pravidelném kontrolním hlášení jsou plátci daně podle senátorů povinni sdělovat finančnímu úřadu důvěrné informace o svých odběratelích a dodavatelích. (ČTK) (KŠB)
 15.12.2016
10:05Senát vrátil Sněmovně novelu vinařského zákona, která má především pomoci omezit falšování vína a potírat černý trh s vínem. Senátoři do ní chtějí vložit dva pozměňovací návrhy. První z nich počítá s tím, že vinotéky, které se nezaregistrují jako příjemci nebo výrobci vína, budou mít šanci prodávat sudové víno ještě do konce příštího roku. Sněmovní verze jim dávala čas jen šest měsíců. (ČTK) (KŠB)
10:02Senát umožnil, aby se do občanského zákoníku vrátilo předkupní právo na podíl spolumajitele u nemovitostí. Novelou, jejíž přijetí dnes podpořil, se uzákoní také úroky u dlužného výživného na děti a prodlouží se lhůta pro vyklizení bytu zvláštního určení spolubydlícím v případě úmrtí nájemce. (ČTK) (KŠB)
 12.12.2016
12:48ČSSD bude chtít od ledna 2018 zvýšit minimální mzdu a na rok 2018 zajistit důstojný růst platů ve veřejné sféře. Na tiskové konferenci po jednání širšího vedení strany to řekl předseda sociální demokracie a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ústřední výkonný výbor dnes za zavřenými dveřmi projednával přípravu na březnový sjezd ČSSD i obrysy nového programu. (ČTK) (KŠB)
12:42Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) by rád umožnil nemocnicím zvýšit sestrám příplatek za práci na směny. Cílem je přitáhnout sestry do nemocnic, kde je jich nedostatek. Připravuje změnu nařízení vlády, které nyní nemocnicím dává možnost sestrám připlácet za směnnost 400 až 1000 korun měsíčně. Ludvík dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že by si uměl představit až 5000 korun za měsíc. Nový ministr by také chtěl sestrám omezit administrativu. (ČTK) (KŠB)
 9.12.2016
12:09Nové ministerstvo pro vědu má podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) smysl jen tehdy, když bude přijat nový zákon o výzkumu. Vznik ministerstva je součástí návrhu zákona, na jehož paragrafovém znění Bělobrádkův úřad pracuje. Vicepremiér věří, že se o zákonu diskutuje už tak dlouho, že "se po volbách nezahodí do koše". Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. (ČTK) (KŠB)
12:08Evropská komise dnes zahájila právní kroky vůči sedmi členským zemím Evropské unie, včetně České republiky a Německa, za to, že nepřijaly dostatečná opatření proti porušování pravidel pro emise automobilů. Brusel tím reaguje na emisní skandál německé automobilky Volkswagen. České ministerstvo dopravy uvedlo, že se chystá novela, která v této věci sladí českou a unijní legislativu. Německo a Británie se naproti tomu vůči kroku Bruselu důrazně ohradily. (ČTK) (KŠB)
 1.12.2016
12:08Postihy za podporu terorismu se zřejmě i v Česku zpřísní. Například za veřejné schvalování spáchaného teroristického útoku budou hrozit tři až 12 let vězení. Samostatnými trestnými činy se stanou financování terorismu a také jeho propagace. Změny přinese novela trestního zákoníku, kterou dnes schválil Senát. Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, vychází z požadavků mezinárodních organizací. (ČTK) (KŠB)
12:07Posílit postavení vlastníků bytů, tedy společenství spravujících byty, vůči neplatičům by měl senátní návrh zákona, který předloží horní komoře skupina senátorů v čele s Jitkou Seitlovou (za KDU-ČSL a SZ). Návrhem chtějí změnit současný stav, kdy řádní platící vlastníci bytových jednotek v domech nejsou chráněni vůči neplatičům, kteří s nimi domy obývají, uvedla Seitlová na dnešním briefingu. V prvním čtení má Senát předlohu projednat na schůzi, která začala dnes. (ČTK) (KŠB)
12:05Senát dnes bude řešit v rámci zákona o spotřební dani zavedení zelené nafty i pro zemědělce v živočišné výrobě. Probrat má dnes rovněž petici ekologů za uzákonění bezzásahových zón v šumavském národním parku. Posoudit má také opětovné osvobození výsluh od daně z příjmů. Obě daňové úpravy by měl podle doporučení svého hospodářského výboru schválit. (ČTK) (KŠB)
 30.11.2016
13:18Pod sněmovní kontrolu asi budou spadat všechny zpravodajské služby, tedy i civilní rozvědka. Na činnost zpravodajců navíc bude dohlížet taky nezávislý orgán. Předpokládá to vládní novela zákona o zpravodajských službách, kterou Sněmovna patrně schválí. V dnešním čtení zazněly jen dílčí pozměňovací návrhy, zamítnutí normy nikdo nepožadoval. (ČTK) (KŠB)
 28.11.2016
10:06Evropská komise by dnes měla vydat povolení k podpoře většiny obnovitelných zdrojů energie v Česku. Minulou středu o tom informovalo české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). EK ale termín nepotvrdila. Souhlasem komise podmiňoval výplatu peněz český Energetický regulační úřad (ERÚ). (ČTK) (KŠB)
 24.11.2016
10:43Hnutí ANO chce ve Sněmovně navrhnout, aby se malí živnostníci mohli domluvit za určitých podmínek na vynětí z elektronické evidence tržeb (EET). Z evidence budou moci být vyňati ti z nich, kteří mají daň stanovenou paušálem a roční podnikatelské příjmy do 250.000 korun. ČTK to sdělila mluvčí ANO Lucie Kubovičová. ANO pozměňovací návrh k zákonu o evidenci tržeb dnes představilo koaliční radě spolu s dříve oznámeným plánem, že by EET nepodléhaly také platby kartou prostřednictvím internetu v e-shopech. (ČTK) (KŠB)
10:42Koaliční partneři lidovci a sociální demokraté, chtějí příští týden prosadit ve Sněmovně novelu zákona o střetu zájmů, primárně v senátní podobě. "V případě, že senátní verze náhodou neprojde, podpoříme sněmovní verzi novely. Nemyslím si, že v návrhu jsou nějaké chyby," uvedl po jednání koalice premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Stejně jako zástupce KDU-ČSL uvedl, že ANO má možnost připravit k návrhu zvanému lex Babiš novelu. (ČTK) (KŠB)
 15.11.2016
12:41Prioritou v agendě ministerstva dopravy je zvládnout otevřené výběrové řízení na správu mýtného systému. Po dnešním setkání s ministrem Danem Ťokem (za ANO) to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Úřad by měl soutěž vypsat v první polovině příštího roku. Vedle mýtného dnes premiér s ministrem řešili otázky čerpání dotací z evropského rozpočtu a přípravu klíčových dopravních staveb včetně plánovaného otevření dálnice D8. (ČTK) (KŠB)
 9.11.2016
14:38Sněmovna a Senát zřejmě budou moci vzájemně upravovat změny ústavních a volebních zákonů, aby dosáhly shody na jejich podobě. Novinku by měl zavést takzvaný stykový zákon, jehož senátní návrh podpořili v dnešním úvodním kole poslanci. Pokud by byl schválen, už by neplatilo, že dolní komora musí schválit senátní úpravy ústavních nebo volebních pravidel, pokud chce dosáhnout jejich přijetí. Předlohu nyní dostane k posouzení ústavně-právní výbor. (ČTK) (KŠB)
14:37Poslanci dnes budou schvalovat změny ve vzdělávání lékařů a předlohu o omezení zpětného vývozu léků do zahraničí. V závěrečném kole je například i sporná novela poslanců ČSSD o obnově práva zaměstnanců na účast v dozorčích radách firem. (ČTK) (KŠB)
14:37Poslanci mají rozdílné názory na to, jak zákonem omezit skokové zvyšování autorských poplatků. Navrhli dnes v rámci novely autorského zákona buď tyto poplatky pro příští rok zmrazit na letošní úrovni, nebo umožnit jejich zvýšení maximálně o inflaci či její trojnásobek. (ČTK) (KŠB)
 8.11.2016
12:49Poprvé od poloviny července se dnes večer v Praze sejde Bezpečnostní rada státu (BRS). Podle informací ČTK se bude zabývat především řadou témat souvisejících s internetovou bezpečností a bojem s kyberterorismem. Zasedání bezpečnostní rady by se měla podle úřadu vlády konat nejméně jednou za tři měsíce, naposledy se však její členové sešli 20. července. Další jednání rady, kterou tvoří předseda vlády a další členové vlády, bylo naplánováno na polovinu října, podle vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) se ale kvůli velkému množství omluvenek nekonalo. (ČTK) (KŠB)
12:49Poslanci dnes začnou projednávat předlohu o zákazu kožešinových farem. Na programu je rovněž novela autorského zákona, k níž by poslanci mohli vznést pozměňovací návrhy proti plánovému skokovému zvýšení autorských poplatků. V úvodním kole by se mohli zabývat taky senátními návrhy na dílčí změnu služebního zákona a na uzákonění pravidel vztahů Sněmovny a Senátu. (ČTK) (KŠB)
 7.11.2016
10:01Země východní a střední Evropy a Číny dnes u příležitosti společného summitu ve formátu 16+1 vytvořily investiční fond na podporu společných projektů. Oznámili to představitelé států během dnešních jednání v Rize. Podle státníků ho vedle Číny podpoří Lotyšsko, Polsko a Česká republika. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům řekl, že do fondu nepůjdou peníze z českého státního rozpočtu, ale od privátních investorů. (ČTK) (KŠB)
 2.11.2016
10:27Vláda se dnes bude zabývat novelou, která mimo jiné navrhuje změnu pravidel pro dovolání a zavedení automatického a náhodného rozdělování kauz soudcům. Projednávat bude i posílení kapitálu České exportní banky, hospodaření systému veřejného zdravotního pojištění, který loni vykázal přebytek 0,58 miliardy korun, či návrh ministerstva obrany uzavřít kontrakt na opravu bojových vozidel Pandur za 900 milionů korun. Ministři by se měli vrátit i k okolnostem setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s tibetským duchovním dalajlamou. (ČTK) (KŠB)
 24.10.2016
10:04Vláda na svém dnešním zasedání projedná návrh, který umožňuje osvojení partnerova biologického dítěte v homosexuálních párech. Ministři mají na programu i novelu zákona o pohřebnictví, návrh opozice na odložení startu elektronické evidence tržeb, předlohu o uplatnění horníků propuštěných ze společnosti OKD ve státním podniku Diamo nebo rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Znovu se budou zabývat i novelou zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu a související změnou ústavy, kterou v květnu odmítl Senát. (ČTK) (KŠB)
10:04Vláda na pondělním zasedání projedná návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na příští rok. Podle návrhu ministerstva dopravy by fond měl hospodařit celkem s 82,1 miliardy korun, z čehož 52 miliard připadá na příspěvek z národních zdrojů a zbylých 30,1 miliardy na dotace z fondů Evropské unie. Ve střednědobém výhledu na dva následující roky návrh počítá se 49 a 50 miliardami korun pro fond ze státního rozpočtu. (ČTK) (KŠB)
 20.10.2016
9:38Stát dostane od příštího roku možnost zakázat v Česku pěstování geneticky modifikovaných plodin (GMO), které jsou jinak v Evropské unii povolené. Tuto možnost členským státům dala evropská směrnice, Česká republika ji ale zatím nemohla využít. Změnit to má až novela, kterou dnes Senát schválil. Normu dostane k podpisu prezident. (ČTK) (KŠB)
9:37Zpřísnění zákona o střetu zájmů, které má omezit podnikání členů vlády, má podle Senátu nabýt účinnosti až od září příštího roku, nikoliv od ledna. Přísnější pravidla by i tak měla začít platit ještě před volbami do Sněmovny. Horní komora to dnes schválila výraznou většinou 61 z 69 přítomných senátorů. S úpravou souhlasil za předkladatele i ministr Jiří Dienstbier (ČSSD). Novelu nyní znovu musí posoudit Sněmovna.Novela má mimo jiné nově zakázat firmám člena vlády přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. (ČTK) (KŠB)
9:36Výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren možná znovu získají nárok na podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Změnu má přinést senátorská novela o podporovaných zdrojích energie, jejíž návrh dnes horní komora schválila. Novelu nyní dostane k projednání vláda a Sněmovna. Návrh se podle senátorky Jitky Seitlové (za SZ) týká necelé stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. (ČTK) (KŠB)
 17.10.2016
10:21Poslanci by měli na nejbližší řádné schůzi schválit základní parametry státního rozpočtu na příští rok, který vláda navrhla se schodkem 60 miliard korun. Budou se dál zabývat takzvaným protikuřáckým zákonem, který předpokládá zejména úplný zákaz kouření v restauracích. Sněmovna by taky měla posunout z konce října na konec roku termín pro předložení závěrečné zprávy vyšetřovací komise, jež se zabývá spornou reorganizací policejních útvarů. Schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne a je plánována na tři týdny. S týdenní přestávkou pro jednání výborů by měla skončit v pátek 11. listopadu. (ČTK) (KŠB)
 6.10.2016
11:47Provozovatelé televizního vysílání budou muset povinně označovat pořady a filmy s nevhodným obsahem pro děti a mladistvé. Počítá s tím návrh novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který schválila vláda. O schválení zákona na twitteru informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. Divák se po zavedení úpravy dozví nejen, pro jakou věkovou skupinu je určitý mediální obsah nevhodný, ale také to, které závadné prvky, tedy například vulgarismy, bezdůvodné násilí nebo sex, se v konkrétním pořadu vyskytují. (ČTK) (KŠB)
11:47Současný zákon o přestupcích by se mohl výrazně zjednodušit. Vláda na svém jednání schválila návrh novely, který převádí většinu skutkových podstat přestupků do jiných zákonů. Na twitteru o tom informoval mluvčí vlády Martin Ayrer. V případě schválení novely v Parlamentu by se mohlo změnit celkem 253 zákonů, do kterých se doplní podrobnosti o přestupcích, jejich spáchání a sankcích. (ČTK) (KŠB)
11:46Vláda schválila národní plán rozvoje internetových sítí, který je podmínkou pro čerpání evropských dotací na budování infrastruktury ve výši 14 miliard Kč. Na twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Do konce března příštího roku má dokument doplnit akční plán shrnující konkrétní opatření na podporu výstavby. (ČTK) (KŠB)
11:45Vojenské zpravodajství by mělo nově získat odpovědnost za kybernetickou obranu Česka, umožnit to má novela, kterou dnes schválila vláda. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) novinářům po jednání kabinetu řekl, že norma dá armádě schopnost rozvíjet obranu proti kybernetickým útokům včetně "účinného nástroje, který směřuje proti zdroji útoku". "Jde o ochranu jaderných elektráren, nemocnic, klíčové infrastruktury, to vše může být ohroženo," uvedl Stropnický. Pravidla podle něj neotevřou dveře nabourávání soukromí, například monitorování soukromé elektronické pošty. (ČTK) (KŠB)
11:44Poslanci by mohli zakázat kouření ve vozidlech, pokud v nich cestují i děti. Možnost zřizování kuřáren v restauracích by se naopak podle dnešního stanoviska zdravotnického výboru do vládního návrhu takzvaného protikuřáckého zákona dostat neměl. Předloha zavádí zejména úplný zákaz kouření v restauracích, barech, kavárnách, vinárnách a dalších podobných zařízeních. Restrikce by měla podle doporučení výboru platit až od konce května příštího roku místo původně navrhovaného letošního Silvestra. (ČTK) (KŠB)
11:43Dvě desítky senátorů chtějí po Ústavním soudu, aby zrušil oprávnění shromažďovat data o pacientech v Národním zdravotnickém informačním systému (NZIS). Oznámili to dnes ČTK. Úprava podle navrhovatelů nesplňuje principy ústavní ochrany osobních dat, a to zejména ve způsobu jejich získávání, nezbytnosti a následného nakládání s nimi. (ČTK) (KŠB)
 5.10.2016
10:43Vojenské zpravodajství by mělo nově získat odpovědnost za kybernetickou obranu Česka. V případě krajní situace by zpravodajci mohli přistoupit i k aktivní obraně, tedy kybernetickému protiútoku. Vyplývá to ze znění zákona, který bude ve středu schvalovat vláda. Odborníci přikládají kybernetickému nebezpečí stále větší důležitost. (ČTK) (KŠB)
10:41Vládu dnes čeká jednání o zvýšení minimální mzdy. Na jejím růstu o 1100 korun od ledna příštího roku na 11.000 korun se shodla tripartita. Ministři se na svém posledním jednání před krajskými a senátními volbami budou zabývat také kompenzacemi pro propuštěné havíře z uhelných a uranových dolů, změnami v oblasti přestupků či návrhem na působení české armády v Iráku. (ČTK) (KŠB)
 29.9.2016
16:31Evropská komise žádá ČR a dalších 18 zemí EU o zavedení už dohodnutých pravidel, která mají snížit náklady na budování vysokorychlostních elektronických komunikací. Komise kvůli tomu státům poslala takzvané odůvodněné stanovisko, tedy druhý stupeň v řízení, které může teoreticky skončit až před evropským soudem. (ČTK) (KŠB)
 23.9.2016
9:03Neuznáváním puncovních značek nizozemského puncovního úřadu WaarborgHolland porušuje Česká republika unijní právo. Rozhodl o tom Soudní dvůr Evropské unie, na který se v této věci obrátila Evropská komise. Český Puncovní úřad už dříve argumentoval tím, že nizozemský punc neumožňuje rozpoznat, zda šperk pochází z EU, anebo má původ mimo ni, například v Číně nebo Hongkongu. Podle názoru českého ministerstva zahraničí soud ve velké části potvrdil stanovisko České republiky. S tím souhlasí i ministerstvo průmyslu a obchodu. (ČTK) (KŠB)
 21.9.2016
11:02Vláda ve středu projedná parametry sedmi veřejných zakázek na stavbu dálnic a obchvatů měst za téměř 17 miliard korun. Největším projektem je novostavba více než deseti kilometrů dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem za 7,9 miliardy korun. Vyplývá to z materiálů pro jednání vlády. (ČTK) (KŠB)
11:01Autorské poplatky za reprodukovanou hudbu by se neměly zvyšovat o více než trojnásobek inflace za minulé tři roky. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (STAN) se na tom dohodl s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL). Oznámil to dnes novinářům s tím, že úprava by se měla stát součástí projednávané novely autorského zákona. Předseda představenstva Ochranného svazu autorského (OSA) Roman Strejček nechtěl návrh komentovat, jde podle něj o předvolební prohlášení. (ČTK) (KŠB)
11:00Vláda by dnes měla uzavřít jednání o státním rozpočtu na příští rok. Dohodu koaličních stran očekává ministr financí Andrej Babiš (ANO), který chce zbývající neuzavřené kapitoly projednat na ranním předsednictvu. Schodek rozpočtu by podle něj měl být 60 miliard korun. Kabinet projedná i růst důchodů, platů státních úředníků a vojáků či dotace na podporu elektřiny a tepla. (ČTK) (KŠB)
10:59Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti Martina Ignačáka proti vazbě. Ignačák je obžalovaný z přípravy útoku zápalnými lahvemi na nákladní vlak převážející vojenský materiál. Skupina anarchistů tak chtěla podle vyšetřovatelů narušit základní politickou, hospodářskou a sociální strukturu země. (ČTK) (KŠB)
 16.9.2016
8:23Obchodník, který nabízí zdarma přístup k wi-fi síti, není odpovědný za porušení autorských práv, jehož se dopustil uživatel tohoto bezdrátového spojení. Dospěl k tomu Soudní dvůr Evropské unie. Justice nebo úřady ale mohou obchodníkovi uložit, aby svou síť zabezpečil heslem. Verdiktem se musí v podobných případech řídit soudy v celé EU, uvedlo tiskové oddělení Soudního dvora v Lucemburku. Komentáře označují verdikt za průlomový. (ČTK) (KŠB)
 13.9.2016
8:28Ústavní soud obdržel návrh na zrušení zákona o významné tržní síle. Podala jej skupina 17 senátorů, za kterou jedná Veronika Vrecionová (ODS). Letos novelizovaná norma, která má chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, je podle senátorů diskriminační a neplní svůj účel. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který má zákon na starosti, jde ale o potřebnou normu. (ČTK) (KŠB)
 8.9.2016
10:16Irský parlament ve středu velkou většinou podpořil rozhodnutí vlády odvolat se proti nařízení Evropské komise ohledně údajného daňového zvýhodňování americké technologické společnosti Apple. Komise minulý týden sdělila, že Irsko řadu let poskytovalo Applu státní pomoc v podobě neoprávněných daňových výhod, a firma by tak měla na daních do irské státní pokladny doplatit až 13 miliard eur (zhruba 350 miliard Kč) plus úroky. (ČTK) (KŠB)
 2.9.2016
15:58Sněmovna by měla schválit některé úpravy střetu zájmů, jež omezí podnikání členů vlády. Poslancům to dnes doporučil ústavně-právní výbor. Plénum by o podobě novely mělo rozhodovat v polovině září. Předloha zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Vládní ČSSD a KDU-ČSL už dřív oznámily, že omezení podpoří, Babišovo hnutí je proti. Koalici by tento spor ale ohrozit neměl. (ČTK) (KŠB)
15:56Po koaliční shodě na ohraničení věku pro odchod do důchodu 65 lety bude novelu zákona o důchodovém pojištění projednávat v pondělí kabinet. Návrh bude mít zřejmě i podporu Parlamentu. Norma obsahuje ale i pasáže, podle kterých v roce 2019 vznikne zpráva o očekávané době dožití lidí narozených mezi roky 1966 a 1995. Když se ukáže, že by měli žít v důchodu víc než čtvrtinu života, vláda, už nová, rozhodne, zda bude důchodový věk upravovat. Podle dosavadních propočtů by u nejmladších mohla být hranice posunuta nad 68 let. (ČTK) (KŠB)
 25.8.2016
9:56Rada pro veřejný dohled nad auditem pravděpodobně získá více pravomocí. Nově má místo Komory auditorů kontrolovat kvalitu auditů u firem veřejného zájmu, tedy bank nebo pojišťoven, a bude také moci udělovat sankce. Změnu pravidel dnes Senát hladce schválil. Normu nyní dostane k posouzení prezident. (ČTK) (KŠB)
9:56Novela zákoníku práce schválená dnes vládou má mimo jiné více chránit matky po návratu z rodičovské dovolené. Po jednání kabinetu to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Návrh je podle ní rozumným kompromisem mezi požadavky zástupců zaměstnanců a zaměstnavatelů. Právě kvůli neshodám na úrovní sociálních partnerů norma neobsahuje některé sporné návrhy. Schválena byla podle ministryně tak, jak se na tom v létě shodla tripartita. (ĆTK) (KŠB)
9:55Navrhovaný zákon o prokazování původu majetku opětovně projednají poslanci. Senát v něm chce na návrh koaliční ČSSD snížit rozdíl mezi nárůstem jmění poplatníka a jeho vykázanými příjmy, při kterém by ho finanční správa mohla k prokázání původu majetku vyzvat a případně jej zdanit. Zatímco vláda navrhla hranici sedm milionů korun, horní komora požaduje dnešním verdiktem pětimilionovou mez. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) s úpravou souhlasil. (ČTK) (KŠB)
9:54Senát bude rozhodovat o tom, zda navrhne uzákonění tolerance určité míry alkoholu u cyklistů. Návrh by umožnil nepokutovat cyklisty za to, že před jízdou vypili několik skleniček vína nebo piva. Senátní výbory předlohu podpořily přes nesouhlas ministerstva dopravy. Předloha má podle rakouského vzoru uzákonit, že by cyklisté na cyklostezkách, v obcích a na silnicích třetí třídy mohli mít až 0,8 promile alkoholu v krvi, pokud pojedou na jízdním kole sami. Odpovídá to přibližně dvěma až třem pivům. Další podmínkou je to, že alkohol nevyloučí jejich schopnost řídit kolo. (ČTK) (KŠB)
 24.8.2016
16:01Novela zákoníku práce je podle zástupců zaměstnavatelů v předloženém znění zbytečná, protože neřeší problémy českého trhu práce. Novinářům to dnes řekl prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. Podle něho jde o bezzubý návrh, který neřeší skutečné problémy pracovního trhu, nepřináší potřebnou liberalizaci a zvýšení flexibility trhu práce. (ČTK) (KŠB)
16:00Vláda nechce měnit Ústavu, počet podpisů pro kandidáta prezidentské volby tak zůstane 50.000, ale podporovatelé budou muset napsat číslo dokladu. Změnu obsahuje novela volebních návrhů, kterou dnes kabinet posoudil. O výsledku novináře informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ministři vybírali ze dvou variant. Odmítli tu, podle které se měl počet potřebných podpisů snížit ze současných 50.000 na 8000, podpisy by ale musely být ověřeny. (ČTK) (KŠB)
15:59Vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek získal od vlády souhlas k další práci na novém zákonu o vědě, který přinese i vznik nového ministerstva pro výzkum a vývoj. Ministři dnes posuzovali věcný záměr normy. Bělobrádek poté ČTK řekl, že zákon by chtěl mít hotov ještě v letošním roce. (ČTK) (KŠB)
15:58Vláda dnes schválila seznam devíti dopravních staveb, pro které nebude nutné opakovat celý proces posuzování dopadu na životní prostředí (EIA). Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Kabinet již v červnu přijal zákon, který u vybraných staveb umožní pokračovat v přípravě bez potřeby opakovat proces EIA. Nyní kabinet definoval, o které stavby jde. (ČTK) (KŠB)
15:58Všechny účty, které vedou tuzemské banky a záložny svým klientům, budou evidovány v centrálním registru. Předlohu, která má podle vlády pomoci v boji s daňovými úniky nebo s financováním terorismu, dnes schválil Senát. Registr, který povede Česká národní banka, nebude obsahovat údaje o zůstatcích na kontech. Na vstupy do evidence bude podle návrhu zákona dohlížet sněmovní komise. (ČTK) (KŠB)
9:58Vznik nového ministerstva pro výzkum a vývoj nebo nový systém hodnocení výzkumných organizací by měl přinést zákon o vědě, který ve středu projedná vláda. Věcný návrh zákona navrhnul místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Návrh ke schválení již vládě v červenci doporučila legislativní rada vlády. (ČTK) (KŠB)
9:52Zavedení limitů pro výdaje na volební kampaně nebo omezení výše darů pro politické strany mají zavést návrhy, které bude od středy projednávat Senát. Rozhodnout má i o vzniku centrálního registru bankovních účtů nebo o návrhu týkajícím se prokazování původu majetku. Novelu, podle níž budou strany moci dostat od jednoho jednotlivce nebo firmy jako dar nejvýše tři miliony korun za rok, senátoři nejspíš schválí. Ve volební novele naopak zpřesní pravidla kampaně, kterou by ve prospěch stran prováděli nekandidující jednotlivci, firmy nebo spolky. (ČTK) (KŠB)
 23.8.2016
9:35Ministr financí Andrej Babiš (ANO) představí na dnešní tiskové konferenci dlouhodobou koncepci rozvoje Celní správy v oblasti trestního řízení. Podle dřívějších informací ministerstvo chce, aby celnici mohli v budoucnu vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přitom na začátku srpna oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. (ČTK) (KŠB)
 22.8.2016
10:46Ministerstvo obrany nechá zmodernizovat jeden z vrtulníků Mi-171, který nahradí stroj zničený při loňském cvičení ve Španělsku. Zakázku by měl získat státní podnik LOM Praha. Už vyhlásil veřejnou zakázku na nákup speciálního zařízení, které do vrtulníku bude zabudováno. Informaci o této zakázce ve středu dostane vláda. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. (ČTK) (KŠB)
 5.8.2016
9:45Dalším krokem v reorganizaci policejního sboru bude vytvoření finanční policie v rámci Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ), a to od 1. ledna příštího roku. Na včerejší tiskové konferenci to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube doplnil, že centrála se bude muset ohledně daňové trestné činnosti dohodnout na rozdělení práce s celníky, jejichž kompetence se nedávno rozšířily. (ČTK) (KŠB)
 4.8.2016
16:01Ústavní stížnost právníka Zdeňka Altnera v kauze Lidový dům nemůže jako zpravodaj řešit soudce Radovan Suchánek. Podle ostatních ústavních soudců by to kvůli dlouholeté vazbě na ČSSD mohlo vyvolávat pochybnosti o jeho objektivitě. Sám Suchánek, někdejší člen sociální demokracie, vyjádřil přesvědčení, že je schopen stížnost nestranně řešit, podjatý se necítil. Čtvrtý senát soudu ale dospěl k opačnému závěru a z projednávání jej vyloučil, zjistila dnes ČTK. (ČTK) (KŠB)
 28.7.2016
16:01Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dohodl s ministrem financí Andrejem Babišem (oba ANO) navýšení rozpočtu svého resortu o 650 milionů korun. Po jednání to dnes řekl novinářům. Pelikán původně požadoval navíc dvě miliardy. Peníze chce využít na růst platů a zvýšení počtu pracovníků v justici a Vězeňské službě. Chystá se také projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání. (ČTK) (KŠB)
10:49Finanční úřady budou moci promíjet podnikatelům pokuty za nedodání kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Předpokládá to jedna z úprav předpisů k novému celnímu zákona, které včera podepsal prezident Miloš Zeman, sdělil ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Možnost prominutí sankce se bude týkat pokut v pevné výši 10.000, 30.000 a 50.000 korun v případě, že firma nepodala kontrolní hlášení z ospravedlnitelných důvodů. Plátce bude muset finanční úřad požádat o prominutí postihu do tří měsíců od nabytí právní moci platebního výměru. (ČTK) (KŠB)
10:44Vláda včera schválila částku kolem 1,5 miliardy na stavbu nového justičního areálu v Ústí nad Labem, o kterou žádalo ministerstvo spravedlnosti. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Areál má vzniknout mezi roky 2019 a 2021. Jedná se o peníze, které zatím resortu chybějí, celkem má výstavba vyjít na více než 1,7 miliardy korun. (ČTK) (KŠB)
 27.7.2016
16:43Spotřebitelé budou moci splatit dluhy z úvěrů vesměs kdykoliv, omezí se také sankce za pozdní splátky. Předpokládá to zákon o úvěru pro spotřebitele, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Norma také zvýší odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru. (ČTK) (KŠB)
16:42Daň z nabytí nemovitosti bude nově místo prodejce platit kupující. Změnu, která začne platit až od podzimu, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Sazbu daně novela nemění, přestože ji část senátorů chtěla snížit ze současných čtyř procent. Vláda si od změny v osobě poplatníka slibuje větší jednoznačnost zákona i lepší výběr daně. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí; zpravidla ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele. Změna zákona tento institut ručení ruší.(ČTK) (KŠB)
9:46Vláda bude na dnešním jednání, které je poslední před třítýdenními vládními prázdninami, rozhodovat o návrhu na zvýšení platů ve školství od září. Potřebných zhruba 2,5 miliardy korun chce ministr financí Andrej Babiš (ANO) získat z úspory částky na obsluhu státního dluhu. Učitelům by se tarif měl zvednout o šest procent a nepedagogickým pracovníkům o čtyři procenta. Podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) si pedagogové s kratší praxí v tarifu polepší asi o 1300 korun. Ti, kteří učí víc než šest let, budou mít o 1500 až 1600 korun měsíčně víc. (ČTK) (KŠB)
 20.7.2016
17:15Ústavní soud dnes zrušil část zákona o daních z příjmu. Zdanění penzí pracujícím důchodcům s příjmem přes 840.000 korun ročně bylo protiústavní. Případem se soud zabýval na základě návrhu skupiny 17 senátorů, podle kterých byl zákon v rozporu se zásadou rovnosti a zákazem diskriminace. Rada seniorů ČR rozhodnutí přivítala. Dnešní nález Ústavního soudu se v praxi dotkne jen minima lidí, odhadem zhruba dvou tisíc. Část zákona se ruší ke dni vyhlášení nálezu Ústavního soudu ve Sbírce zákonů, ale bude se týkat celého zdaňovacího období roku 2016. (ČTK) (KŠB)
 19.7.2016
15:57Vláda projedná plán převodu části kmitočtového pásma užívaného pro televizní vysílání pro potřeby rozvoje vysokorychlostního internetu v rámci tzv. Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání. Případná aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě, které se v pásmu 700 MHz uvolní po přechodu na digitální televizní standard DVB-T2, by mohla vynést přes 4,6 miliardy Kč. Vyplývá to z předkládací zprávy ministerstva průmyslu a obchodu pro středeční jednání vlády. (ČTK) (KŠB)
 14.7.2016
10:05Řešení problému se starými posudky dopadů na životní prostředí u některých významných dopravních staveb, regulaci spotřebitelských úvěrů nebo zjednodušení celního řízení bude schvalovat Senát na schůzi, která začíná dnes. Na programu je taky například zmírnění postihů za prohřešky u kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty a úpravy zákona o dani z nabytí nemovitostí, kterou by měl nově platit kupující. Čtyřprocentní sazbu daně předloha nemění. (ČTK) (KŠB)
 11.7.2016
16:35Registrace útulků pro opuštěná zvířata by měla být povinná, stejně jako registrace chovů s více než pěti fenami. Změny přináší novela veterinárního zákona, kterou dnes schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Norma také povoluje možnost domácích porážek skotu do šesti let a povolení pro chovatele, aby mohli některá léčiva injekčně podávat hospodářským zvířatům sami místo veterinářů. Předloha nyní míří do Sněmovny. (ČTK) (KŠB)
9:14Poslanci by měli příští týden schvalovat nová pravidla pro národní parky a možnost úřadů kontrolovat, čím lidé topí v bytech. Mohli by rozhodnout taky například o návrhu KSČM na obnovení náhrady mzdy v prvních třech dnech nemoci. V úvodním kole by měla Sněmovna projednávat změny ve financování škol a rozšíření vratky části spotřební daně z nafty v zemědělství. Nynější schůze Sněmovny pokračuje od úterního odpoledne. Potrvá podle současných plánů do pátku. (ČTK) (KŠB)
 1.7.2016
10:05Stát, kraje a větší obce, jejich firmy, veřejné vysoké školy či veřejnoprávní média mají od dnešního dne začít zveřejňovat smlouvy nad padesát tisíc korun bez DPH na webu www.isrs.cz. Pravidlo, podle něhož nezveřejněná smlouva nebude účinná, začne platit po ročním zkušebním provozu. Počítá s tím dlouho projednávaný zákon o registru smluv, který dnes vstupuje v platnost. Týká se třinácti a půl tisíce subjektů. (zpravy.e15.cz) (KŠB)
 30.6.2016
16:04Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost demonstrantky na postup pražského magistrátu v souvislosti s protestem na Hradčanském náměstí, který se uskutečnil při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Stížnost označil za předčasnou, žena dosud nevyčerpala jiné možnosti obrany, zjistila ČTK z usnesení. (ČTK) (KŠB)
 29.6.2016
10:31Obce budou muset ze zákona zpracovávat plány rozvoje sportu na svém území. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když odmítla senátní návrh na vypuštění této části novely o podpoře sportu. Senátoři označovali novou povinnost obcí za nadbytečnou, formální a administrativní. Předloha, jež by měla zejména zajistit spravedlivější rozdělování státních dotací mezi sportovní organizace, zamíří v poslanecké verzi k podpisu prezidentu Miloši Zemanovi. (ČTK) (KŠB)
10:29Ústavní soud (ÚS) otevřel lidem žijícím v registrovaném partnerství cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Organizace homosexuálů rozhodnutí přivítaly. Podle aktivistů z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD) jde o důležitý krok ke zrovnoprávnění gayů a leseb s ostatními lidmi. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) v reakci na verdikt soudu oznámil, že vládě předloží novelu zákona, která umožní osvojení dětí člověkem žijícím v registrovaném partnerství i osvojení dítěte partnera. (ČTK) (KŠB)
10:27Poslanci by dnes mohli schvalovat zavedení finančních limitů pro stranické předvolební kampaně a omezení peněžitých darů politickým stranám a hnutím. Zrychleně by mohli rozhodnout i o novele, jež umožní postavit důležité dopravní projekty bez opakování posouzení jejich vlivu na životní prostředí. Poslanci by měli rovněž naplnit členy vyšetřovací komisi, která by se měla zabývat různými podezřeními a pochybami kolem reorganizace policie. (ČTK) (KŠB)
 28.6.2016
16:01Pouhá skutečnost, že osoba žije v registrovaném partnerství, nemůže být překážkou osvojení dítěte, judikoval dnes Ústavní soud. Plénum Ústavního soudu (soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček) vyhovělo návrhu Městského soudu v Praze a ke dni vyhlášení nálezu ve Sbírce zákonů zrušilo ustanovení § 13 odst. 2 zákona č. 115/2006 Sb., o registrovaném partnerství a o změně některých souvisejících zákonů. Napadené ustanovení § 13 odst. 2 zákona o registrovaném partnerství zní: „Trvající partnerství brání tomu, aby se některý z partnerů stal osvojitelem dítěte.“ (www.usoud.cz) (KŠB)
10:05Poslanci dnes znovu posoudí senátní návrh na zavírání větších obchodů o vybraných svátcích. Budou projednávat i nový návrh takzvaného protikuřáckého zákona a mohli by debatovat o zřízení vyšetřovací komise ohledně reorganizace policejních útvarů, která vyvolala ostrý koaliční spor mezi ČSSD a hnutím ANO. Ohledně zavírání obchodů o vybraných svátcích vynese Sněmovna v podstatě konečný verdikt. Senát trvá na tom, aby obchodníci neměli otevřeno o sedmi svátcích, jak původně navrhoval. Odmítl zúžit jejich výčet jen na Nový rok a dva vánoční svátky, jak to už dřív schválili poslanci. (ČTK) (KŠB)
 27.6.2016
9:54Poslanci by měli schvalovat zavedení prokazování původu majetku, vznik centrální evidence účtů, nová pravidla pro národní parky a možnost úřadů kontrolovat, čím lidé topí v bytech. Znovu budou posuzovat senátní návrh na zavírání větších obchodů o vybraných svátcích. Budou projednávat i nový návrh takzvaného protikuřáckého zákona. Schůze Sněmovny začne v úterý odpoledne a je plánována na dva týdny, přičemž druhý začne po přestávce 12. července. (ČTK) (KŠB)
9:44Sestry by měly mít plné kompetence už po čtyřech letech střední školy a roce vyšší odborné školy. Model 4+1 má nahradit systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Povinnost vysoké školy ruší novela zákona, kterou dnes projedná vláda. Cílem je dostat sestry rychle do praxe a získat jich víc pro lůžková oddělení nemocnic. Kromě toho ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) předloží kabinetu plán opatření pro rok 2017, který počítá s reformou vzdělávání lékařů a sester, růstem výdělků zdravotníků či efektivnějším řízením nemocnic. (ČTK) (KŠB)
 24.6.2016
8:49Vláda získala pravomoc zvyšovat důchody nad zákonný rámec, pokud bude růst podle pravidel nízký. Navýšení penzí z rozhodnutí kabinetu nebude moci překročit 2,7 procenta ročně. Počítá s tím důchodová novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. (ČTK) (KŠB)
8:48Sbírka zákonů získá od roku 2020 elektronickou podobu. Přístup k platným zákonům má být snazší a přijaté změny přehlednější. Prezident Miloš Zeman s tím souhlasil a nová zákonná pravidla dnes podepsal. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Záměrem úprav je zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Veškeré přijímané změny v platných zákonech budou ve sbírce zřetelně vyznačeny. (ČTK) (KŠB)
 23.6.2016
11:29Vláda se staví negativně k návrhu na snížení trestní odpovědnosti dětí u závažných zločinů o dva roky na 13 let. Novinářům to řekl vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Podle Bělobrádka není na novelu trestního zákoníku, za níž stojí předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD), prostor. Za nedostatečné označil také argumenty, které předkladatelé k podpoře svého návrhu uvedli. Předběžné stanovisko pro ministry upozorňovalo mimo jiné na to, že posledních deset let počet protiprávních činů mládeže klesá. Navzdory tomu by předloha mohla mít ve Sněmovně šanci na schválení. (ČTK) (KŠB)
11:28Kontrole Poslanecké sněmovny by měly nově podléhat všechny rozvědky, zaveden má být i druhý stupeň jejich kontroly odvozený od Sněmovny a vlády. Počítá s tím novela zákona o zpravodajských službách, kterou dnes schválila vláda. Informoval o tom premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru. Cílem návrhu, který Sobotka probíral se zástupci všech poslaneckých klubů, je důslednější systém kontroly zpravodajských služeb. (ČTK) (KŠB)
11:27V českých obchodech by už neměly být v blízké budoucnosti zdarma ani lehké plastové tašky, návrh novely obalového zákona zahrnující evropský požadavek dnes schválila vláda. Bezplatné budou jen pytlíky například na rohlíky, řekl před jednáním kabinetu ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Obchodníci budou mít zakázáno poskytovat lehké plastové tašky od roku 2018, v řadě obchodů přitom už k opatření přistoupili. (ČTK) (KŠB)
 7.6.2016
9:42Ústavní soud obdržel návrh 41 opozičních poslanců na zrušení zákona o evidenci tržeb, případně několika jeho částí. Jako soudce zpravodaj jej řeší Josef Fiala, zjistila ČTK z přehledu plenárních věcí. Rozhodne plénum, tedy sbor všech ústavních soudců. Individuální stížnosti poslanců na okolnosti schvalování elektronické evidence tržeb (EET) soud nedávno odmítl, návrh na zrušení zákona ovšem představuje jiný typ řízení. (ČTK) (KŠB)
 24.5.2016
10:54Vláda by měla do konce roku znovu dostat návrh zákonných pravidel, která by ženám zajistila na kandidátních listinách do voleb dvě pětiny míst. Loni kabinet volební novelu s kvótami odmítl. Nyní by se pozitivní opatření mělo týkat parlamentních, krajských i evropských voleb. Počítá s tím chystaný akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů na roky 2016 až 2018. Materiál předkládá ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).(ČTK) (KŠB)
10:52Poslanci by dnes měli znovu hlasovat o novele školského zákona, která zavádí například jednotné přijímací zkoušky na střední školy a povinnou maturitu z matematiky. Vetoval ji prezident. Sněmovna by se měla věnovat také předlohám, které jí vrátila s úpravami horní komora. Ve školské novele Zemanovi vadí zejména nárok na mateřskou školu od dvou let věku dítěte a vymezení spádových obvodů školek. Tyto úpravy podle něho zatíží obce. (ČTK) (KŠB)
 23.5.2016
13:36Dalším pokračováním nebo ukončením mimořádných bezpečnostních opatření, která byla přijata po teroristických útocích v Bruselu, by se měla na svém dnešním jednání zabývat vláda. Ministři také proberou návrh přijmout devět zaměstnanců na ministerstvo zahraničí nebo právní a technické posudky, kterými resort dopravy odůvodňuje prodloužení smlouvy na provoz mýtných bran s dosavadním dodavatelem, společností Kapsch.(ČTK) (KŠB)
13:35O podobě zdravotního pojištění pro cizince i způsobu, jakým se upraví, by měla v pondělí znovu jednat vláda. Podle návrhu novel cizineckého zákona a o zdravotním pojištění by lidé ze zemí mimo EU, kteří v Česku žijí dlouhodobě, dál neměli mít přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění a museli by se pojišťovat u komerčních pojišťoven. Ty by s nimi musely pojistku uzavřít. Kryla by péči, jaká se hradí z veřejného pojištění. Podle vládní legislativní rady by se návrh měl předělat a místo novel by pojištění cizinců měl upravovat samostatný zákon. (ČTK) (KŠB)
13:34Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zřejmě nestáhne nový zákon o státním zastupitelství, který už vláda předložila poslancům. Pelikán to řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Ke stažení návrhu zákona se před týdnem v témže pořadu přiklonil Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Obává se, že by se předloha mohla stát předmětem politických vášní a tvořivosti. (ČTK) (KŠB)
13:33Odvolání 30 lidí v kauze manipulací s armádními zakázkami dnes začne projednávat Vrchní soud v Praze. Podle obžaloby ovlivňovali zadávací řízení na rekonstrukci objektů. V případu bylo původně obžalováno 52 lidí, kteří podle vyšetřovatelů způsobili škodu 330 milionů korun. Jednání má soud naplánované na pět dní, vyplývá z justiční databáze. (ČTK) (KŠB)
 6.5.2016
9:48Novelu o střetu zájmů, která by mohla omezit podnikání členů vlády, by Sněmovna mohla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) schválit do léta. Předseda vlády to dnes uvedl v rámci interpelací. Reagoval tak na obavy poslance TOP 09 Martina Plíška, že nebude vůle schválit novelu do konce nynějšího funkčního období dolní komory. (ČTK) (KŠB)
9:47Poslanci by dnes měli schvalovat zpřísnění pro legální majitele střelných zbraní a úpravy shromažďovacího a přestupkového práva. Mohli by se taky vrátit k závěrečnému schvalování takzvaného protikuřáckého zákona, který předpokládá mimo jiné úplný zákaz kouření v restauracích. (ČTK) (KŠB)
 5.5.2016
10:23Lidé, kteří přišli k majetkové újmě trestnou činností, možná budou mít jednodušší přístup k penězům, které prostřednictvím peněžitých trestů či trestu propadnutí majetku doposud od pachatelů získával stát. Vládní novelu, jež to předpokládá, dnes podpořila v úvodním kole Sněmovna. Nyní musejí oběti žádat o peníze formou exekuce, nově by je měli podle předlohy získat na základě rozhodnutí soudu. (ČTK) (KŠB)
10:22Senioři asi získají větší ochranu v případě, že se stanou obětí trestného činu. Podle vládní novely zákona o obětech trestných činů, kterou v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna, budou mít právo na ochranu podobně jako děti. Předloha, jež míří do ústavně-právního výboru, zařadí seniory mezi zvlášť zranitelné oběti. Budou tedy mít nárok například na vyslechnutí speciálně školenými policisty. Budou si moct taky vybrat, jestli je vyslechne muž, nebo žena. Dostanou rovněž právo na to, aby byli vyslýcháni jen jednou a nemuseli se v trestním řízení setkat s pachatelem. (ČTK) (KŠB)
10:21Sněmovna navzdory kritice neodmítla vládní novelu občanského zákoníku, která má mimo jiné snížit na polovinu maximální kauci nájemného. Nevyhověla ale přání ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO), aby změny schválila už do léta. Novelu tak nyní projedná sněmovní ústavně právní výbor, bude na to mít standardní dva měsíce. Ministerstvo spravedlnosti původně plánovalo rozsáhlejší novelizaci, která však narazila na odpor odborné veřejnosti. Navrhované změny se tak dotýkají jen několika oblastí, které požadovaly ministerstva, odborové svazy nebo profesní komory.(ČTK) (KŠB)
10:20Sněmovna podpořila v dnešním úvodním kole novelu trestního zákoníku, která mimo jiné rozšiřuje možnost státu zabavit majetek nejen přímo odsouzeným pachatelům některých trestných činů, ale za určitých podmínek i dalším lidem. Úpravy vycházejí z evropské směrnice a zásady, že zločin se nesmí vyplácet. Předloha míří k posouzení do ústavně-právního výboru. (ČTK) (KŠB)
10:20Od poplatku za notářský zápis do veřejného rejstříku budou osvobozeny spolky, nadace a veřejně prospěšné společnosti. Sněmovna dnes schválila toto senátní doplnění vládní novely o soudních poplatcích, která má zejména zrušit poplatek za první zápis společností s ručením omezeným do obchodního rejstříku. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. (ČTK) (KŠB)
10:18Poslanci dnes budou debatovat o problémech s budováním dopravních staveb kvůli posudkům jejich vlivu na životní prostředí. Svolání mimořádné schůze podnítily opoziční TOP 09 a ODS. Vláda podle nich svojí nečinností ohrozila výstavbu projektů za víc než 261 miliard korun. Na řádné schůzi se bude Sněmovna věnovat zejména pravidelným interpelacím na členy vlády. (ČTK) (KŠB)
 4.5.2016
12:39Poslanci dnes rozhodnou o pravomoci vlády zvyšovat starobní penze nad zákonný rámec a o hornických důchodech. Schvalovat by měli rovněž takzvaný protikuřácký zákon. Není ale jisté, zda hlasování o něm dokončí. První z důchodových novel by mohla dát vládě pravomoc zvýšit důchody až o 2,7 procenta, pokud by byla jejich zákonná valorizace velmi nízká. Na stropu navrhovaném vládní ČSSD se před týdnem dohodla koalice, vláda původně navrhovala hranici o jeden procentní bod nižší. (ČTK) (KŠB)
 29.4.2016
10:17Sněmovna možná nerozšíří pravomoci veřejného ochránce práv. Ústavně-právní výbor dnes doporučil poslancům podporu pozměňovacích návrhů, které z vládní předlohy vypouštějí navrhovanou možnost domáhat se u Ústavního soudu zrušení zákona nebo jeho části i dávat veřejné žaloby kvůli diskriminaci. Plénum by mohlo o předloze rozhodnout v květnu. (ČTK) (KŠB)
 27.4.2016
16:30U krácení daně bude zřejmě opět trestná i příprava tohoto činu. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou dnes po Sněmovně schválil i Senát. Ještě ji musí podepsat prezident. Příprava krácení daně byla trestná do roku 2009, nyní se má kvůli potírání například takzvaných karuselových obchodů do zákona vrátit se sankcí až desetiletého vězení. (ČTK) (KŠB)
16:23Špičky vládní koalice se dnes v pozdním odpoledni sejdou nad tématy, která vládní strany rozdělují. Znovu tak na takzvané koaliční radě dojde například na zákon o střetu zájmů, kvůli kterému hrozí ANO možným zánikem koalice, a na registr smluv. Témata zveřejnil mluvčí vlády Martin Ayrer. Hovořit budou ministři i o plánované valorizaci důchodů. (ČTK) (KŠB)
16:23Vláda schválila návrh novely zákona o účetnictví, která na základě směrnice EU bude požadovat po velkých firmách a skupinách nefinanční informace. Ty by se měly týkat např. sociálních otázek a lidských práv. Informoval o tom dnes tiskový odbor vlády. "Aby se zvýšila soudržnost a srovnatelnost nefinančních informací v rámci Evropské unie, budou tyto účetní jednotky uvádět nefinanční informace týkající se alespoň environmentálních, sociálních a zaměstnaneckých otázek, dodržování lidských práv a boje proti korupci a úplatkářství," uvedlo ministerstvo financí v předkládací zprávě. (ČTK) (KŠB)
16:21Senát chce zachovat možnost bezúplatného převodu státních pozemků obcím pro výstavbu bydlení. Schválil tuto úpravu v rámci novely o Státním pozemkovém úřadu, která má omezit vydávání zemědělské půdy. O změně, s níž ministr zemědělství Marian Jurečka souhlasil, nyní rozhodne Sněmovna. (ČTK) (KŠB)
 26.4.2016
15:58Přítomnost otce u porodu sama o sobě nemůže být zatížena „poplatkovou povinností“. Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti stěžovatele a částečně zrušil rozsudek Okresního soudu v Ústí nad Labem, protože jím bylo porušeno základní právo na spravedlivý proces zaručené čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod. Platby spojené s účastí jiné osoby u porodu (nemusí jít pouze o otce dítěte) lze vybírat výhradně za plnění, která jsou poskytována nad rámec povinností podle zákona, ohledně těchto služeb je nutno dát dotčené osobě prostor k vyjádření, zda má o službu zájem. (usoud.cz) (KŠB)
 18.4.2016
10:15Vláda by se na svém dnešním jednání měla vrátit k tomu, jak řešit hrozící pokutu a ztrátu sedmi miliard korun z evropských dotací v souvislosti s nedoplněním seznamu evropsky chráněných území. Bude se zabývat i českou zahraniční účastí v operacích NATO, EU či OSN, chystaným průjezdem konvoje americké armády nebo návrhem milionových darů do zahraničí kvůli zmírnění migrační krize. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v neděli v ČT řekl, že kabinet se asi bude znovu zabývat i situací v OKD, která je ztrátová a hrozí propouštění tisíců zaměstnanců. (ČTK) (KŠB)
 15.4.2016
9:46Legislativní rada vlády odmítla novelu o zdravotním pojištění cizinců. Předloha z dílny ministerstva zdravotnictví měla rozlišit, kteří cizinci si budou zdravotní pojištění platit, a za které je bude hradit stát. Konečné slovo ale bude mít kabinet. ČTK dnes o rozhodnutí rady informoval Jiří souček z kabinetu ministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD). (ČTK) (KŠB)
 11.4.2016
9:32Vláda se dnes vrátí k jednání o tom, jak řešit hrozící pokutu a ztrátu sedmi miliard korun z evropských dotacích v souvislosti s nedoplněním seznamu evropsky chráněných území. Na programu má i projednání zakázky na tvorbu technického řešení elektronické evidence tržeb, která má být podle návrhu bez soutěže. Ministři by měli probrat i poslanecký návrh na zákaz kožešinových farem a návrh KSČM na zdanění finanční náhrady, kterou dostávají církve za majetek nevydaný v církevních restitucích. (ČTK) (KŠB)
 7.4.2016
9:46Senát chce upravit pravomoci Státního fondu kinematografie. Novelu, díky níž bude fond dostávat od státu pravidelné příspěvky, vrátil dnes s úpravou k posouzení poslancům. K financování filmů senátoři výhrady neměli. Dolní komora by mohla o předloze rozhodnout na schůzi, která začne příští týden. Senátoři v souladu se stanoviskem kulturního výboru nechtějí, aby fond mohl ve svém statutu ukládat žadatelům o podporu další povinnosti nad rámec zákona. Fond by je měl podle horní komory pouze upřesňovat. Horní komora upravila i nepřípustnou zpětnou platnost části předlohy. (ČTK) (KŠB)
9:44Významný den by měl mít 14. května podle Senátu nejen český král a římský císař Karel IV., ale i jeho matka Eliška Přemyslovna. Horní komora o tom dnes rozhodla v rámci novely zákona o státních svátcích. O tomto doplnění bude muset znovu rozhodnout Sněmovna, která obdobný návrh zamítla. Novela má počet oficiálních významných dnů rozšířit ze současných 11 na 13. Dalším má být na podnět sociální demokracie Mezinárodní den seniorů, který připadá na 1. října. (ČTK) (KŠB)
9:39Vláda se vrátí k návrhu nového zákona o státním zastupitelství. Na posledním jednání kabinetu vadilo na předloze ČSSD i lidovcům, že by neexistoval dohled nad nově vytvořeným protikorupčním státním zastupitelstvím. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán tak nabídne kompromis v podobě omezeného dohledu ze strany Nejvyššího státního zastupitelství. Na programu bude i možné ukončení projektu přesunu iráckých uprchlíků do ČR či zařazení dvou lokalit na Labi na seznam evropsky chráněných území. Po zasedání kabinetu se odpoledne sejde koaliční rada, která bude jednat o konvergenčním programu.(ČTK) (KŠB)
 6.4.2016
11:02Nová pravidla pro zadávání veřejných zakázek budou mezi hlavními body schůze Senátu. Senátní výbory chtějí jejich spuštění odložit z léta na podzim. Odklad by musela projednat ještě Sněmovna. Ministryni pro místní rozvoj Karle Šlechtové (ANO) se průtahy nezamlouvají. Argumentuje hlavně hrozbou sankcí ze strany Evropské komise, podle níž by změny měly být přijaty k 18. dubnu. Nový zákon o zadávání veřejných zakázek umožní zadavatelům mimo jiné vyloučit nespolehlivé uchazeče. Dostanou více kritérií k hodnocení kvality nabídek a nebudou muset soutěžit výhradně na nejnižší cenu. (ČTK) (KŠB)
11:01Kyperská společnost Prudeno Investments, která se s Českou republikou soudí o 13,9 miliardy dolarů (asi 330 mld. korun), neuspěla se svými nároky u prvoinstančního soudu. Firma se žalobou domáhala uznání pohledávky za údajné poradenství a zajišťování peněz na výstavbu dálnic v 90. letech minulého století. O nepravomocném rozsudku informují dnešní Lidové noviny, kterým informaci potvrdila generální ředitelka Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Kateřina Arajmu. (ČTK) (KŠB)
 31.3.2016
12:42Prezident Miloš Zeman dnes podepsal dva zákony zavádějící elektronickou evidenci tržeb. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Vláda si od nového opatření slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků. Prezident již dříve evidenci tržeb podpořil. Pokud by zákon o evidenci tržeb vyšel ve Sbírce zákonů ještě ve čtvrtek, tedy do konce března, povinnost evidovat tržby by na první podnikatele dopadla od listopadu. Pokud zákon vyjde až v dubnu, posune se nová povinnost o měsíc. (ČTK) (KŠB)
 30.3.2016
10:00Ministři na dnešním zasedání vlády proberou dvě dlouho připravované předlohy ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), a to novelu insolvenčního zákona a návrh zákona o státním zastupitelství. Ten posiluje postavení i odpovědnost státních zástupců, ruší obě vrchní státní zastupitelství a zavádí od ledna 2017 takzvaný protikorupční speciál pro boj s nejzávažnější hospodářskou kriminalitou. Na programu zasedání ministrů je také návrh zákona o auditorech a návrh zákona o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce. (ČTK) (KŠB)

Kocián Šokc Bala	štík
Stránka Právo je společným projektem Patria Online, a.s. a advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, která poskytuje a zpracovává veškeré informace na stránce umístěné; za tyto informace nenese Patria Online, a.s. odpovědnost.
Tomáš SequensTomáš Sequens

Notifikace vyřízena, zapomeňte…(?)

27.2.2017
Před koncem roku 2016 se vyjednávacímu týmu Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) pod vedením paní náměstkyně Ing. Lenky Kovačovské podařil vskutku husarský kousek – takřka na poslední chvíli bylo vydáno stanovisko Evropské komise (EK), kterým byla za kompatibilní s právními předpisy EU označena a shledána veřejná podpora výroby elektřiny z OZE (obnovitelných zdrojů energie) realizovaná v energetických zdrojích uvedených do provozu mezi lety 2006 - 2012. Na české energetické scéně zavládlo nadšení. „Výplata podpory obnovitelným zdrojům v České republice je v souladu s českou i evropskou legislativou a výplatě ani výběru peněz nic nebrání“, nechal se v této souvislosti slyšet ministr průmyslu a obchodu. Je však otázkou, zda je takové nadšení na místě…Více
Zdroje