Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: OECD předpovídá České republice mírné snižování růstu HDP

ČTK: OECD předpovídá České republice mírné snižování růstu HDP

24.5.2007 14:23
Autor: ČTK

Paříž 24. května (zpravodaj ČTK) - Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá České republice pro zbytek tohoto a pro příští rok mírné snižování ekonomického růstu, ale ve stále vysoké hladině. Očekává také snižování nezaměstnanosti. OECD to uvádí v pravidelném půlročním materiálu o hospodářských výhledech svých členských zemí a některých dalších států. OECD opět poukázala na pomalost reforem v ČR.

Tempo růstu českého hrubého domácího produktu se podle OECD z loňských 6,1 procenta sníží letos na 5,5 procenta a v příštím roce na 5,0 procenta. Za důvod označuje snížení tempa růstu spotřeby a předpokládané snížení vývozu ve srovnání s rokem 2006. Hlavním motorem růstu zůstává průmyslová výroba; OECD si všímá hlavně silného zvýšení výroby automobilů v roce 2006. Rychlý růst podporuje zaměstnanost, příjmy a spotřebu domácností. Zvýšená poptávka má za následek růst inflace.

Podle odhadů ministerstva financí by letos měla česká ekonomika růst o 5,3 procenta a v roce 2008 o 4,9 procenta. Česká národní banka počítá s letošním ekonomickým růstem mezi 4,9 až 6,5 procenta, příští rok pak s 3,8 až 6,8 procenta. Evropská komise letos odhaduje růst HDP v ČR na 4,9 procenta. 

OECD předpokládá, že nezaměstnanost, která loni dosahovala 7,2 procenta, klesne letos na 6,5 a v příštím roce na 6,1 procenta. Tempo růstu spotřebitelských cen by se letos mělo proti loňsku o desetinu procenta snížit (na 2,5 procenta), ale v příštím roce by mělo vzrůst o 3,4 procenta.

Podle ministerstva financí by inflace měla být v letošním roce na 2,1 procenta a v roce 2008 na 3,2 procenta. Nezaměstnanost by se měla podle MF letos snížit na 6,4 procenta, v následujícím roce až na šest procent. 

Schodek běžného účtu se podle OECD z loňských 4,2 procenta HDP sníží letos na 2,9 a v příštím roce na 2,5 procenta HDP. Schodek veřejných financí by se po loňském deficitu 2,9 procenta HDP měl zvýšit na 3,7 procenta HDP a v příštím roce by to mohlo být 3,5 procenta HDP.

Za hlavní riziko pro další vývoj české ekonomiky považuje OECD nedostatek pokroku ve strukturálních reformách. Vyhlídky přitom ovlivňuje fakt, že v zemi není jasná parlamentní většina. Konkrétní pokrok v oblasti penzí a zdravotnictví je stále nanejvýš omezený a je také nutno napravit některé nedostatky pokud jde o rozpočtové procedury, uvádí OECD. Konstatuje také, že nynější postoj úřadů k přijetí eura - cíl dosáhnout toho v roce 2010 byl opuštěn a nový nebyl stanoven - vytváří jen omezený tlak ve prospěch rozpočtového ozdravení.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data