Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČSOB žaluje Česko u arbitrážního soudu v Paříži o 1,7 mld.Kč

ČTK: ČSOB žaluje Česko u arbitrážního soudu v Paříži o 1,7 mld.Kč

19.6.2007 8:14
Autor: ČTK

Praha 19. června (ČTK) - Československá obchodní banka (ČSOB) minulý týden zažalovala Českou republiku u arbitrážního soudu v Paříži o 1,7 miliardy korun. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). Banka tvrdí, že jí stát dluží za transakci související s převzetím Investiční a poštovní banky (IPB) v roce 2000. Podle ministerstva financí je požadavek ČSOB nesmyslný.

"Ano, potvrzuji, , že jsme v Paříži podali žalobu. Víc to komentovat nemohu," řekl deníku mluvčí ČSOB Milan Tománek. Ministerstvo financí o žalobě ví, její text ale zatím nezná. "O dalších krocích rozhodneme, až žalobu prostudujeme," řekl MfD mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

V žalobě má jít podle deníku o garance, které stát poskytl ČSOB po převzetí IPB. ČSOB mohla z portfolia IPB vybrat problematické úvěry a převést je za plnou cenu na stát, který je s velkou ztrátou prodával dál. Stát ovšem účty ČSOB v několika případech odmítl proplácet.

Jedním z nich je pohledávka ve výši 1,7 miliardy korun za zkrachovalou společností J.Ring, která patřila do konglomerátu firem ovládaných podnikateli Jaroslavem Roušalem a Antonínem Charouzem. Podle České konsolidační agentury (ČKA) pohledávku ČSOB znehodnotila sama svým špatným postupem.

ČSOB vrátila už vyplacených 1,7 miliardy korun ČKA až po soudním rozhodnutí. K arbitráži přistupuje poté, co se peníze pokoušela neúspěšně vymoci od ministerstva financí na základě smluv o státních zárukách, napsal deník.

IPB vznikla v roce 1990 jako malá banka s jedinou pobočkou. Během devadesátých let se ale rychle rozrostla a dostala se mezi čtyři největší finanční ústavy v ČR. ČNB na ni uvalila nucenou správu 19. června 2000 a ČSOB koupila peněžní ústav o tři dny později.


Váš názor
 • czesko
  19.6.2007 12:04

  zaluje samo sebe ? hmm dobry dobry... jsme jednicky a naporad a naporad...
  joe
 • Arbitráž v. soud?
  19.6.2007 10:08

  Mám tomu rozumět tak, že soud rozhodl ve prospěch ČKA a tak to ČSOB zkouší přes arbitráž? (protože tam vždy český stát prohraje).
  Pozorovatel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data