Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Penzijní reforma – ČR na startu první etapy … většina Evropy dávno na trati

Penzijní reforma – ČR na startu první etapy … většina Evropy dávno na trati

26.6.2007 16:45
Autor: David Marek

Penzijní systém – mantra českých ekonomů již celé desetiletí. A přeci se dnes v médiích objevil titulek, že ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje 1. etapu důchodové reformy. Tristní výsledek ale lepší pozdě nežli později.

O co by mělo jít v první etapě? V podstatě jde pouze o parametrické reformy současného průběžně financovaného systému. Zde máme tři základní možnosti: zvyšovat sazbu důchodového pojištění, snižovat náhradový poměr (relaci průměrného starobního důchodu a průměrné mzdy) a regulovat míru závislosti (poměr mezi pracovní silou a počtem penzistů). Navrhované změny hýbou posledním ze zmíněných parametrů. Jde o prodlužování věku odchodu do důchodu, zvýšení minimální délky důchodového pojištění z 25 na 35 let a zrušení zápočtu doby studia do délky důchodového pojištění.

Do penze by se mělo podle návrhu ministerstva práce a sociálních věcí odcházet nikoli v 63 letech, hodnota k níž směřuje důchodový systém dnes, ale v 65 letech. Ve vyspělých zemích je hranice 65 let v podstatě standardní záležitostí. Výjimkou je Francie s 60 lety a severská trojice Norsko, Dánsko a Island, kde se do penze odchází až v 67 letech. Ve střední a východní Evropě postupně dochází ke zvyšování věkové hranice starobního důchodu a na již dnes je na 65 letech například v Polsku, Rumunsku či Albánii.

Pokud bychom chtěli stabilizovat důchodový systém pouze změnou věkového hranice, ukazují naše výpočty, že bychom ji museli zvýšit na 72 let v roce 2050, 74 let v roce 2075 a dále na 77 let v roce 2100. Otázkou je zdravotní stav, výkonnost pracovních sil v takto pokročilém věku a především, zda neexistuje jiné, příznivější řešení.

Následovat by měly druhá a třetí etapa. Jejich součástí by mělo být vytvoření rezervního fondu, do nějž by měly směřovat privatizační výnosy. Implicitní dluh penzijního systému se počítá v řádu desítek bilionů korun. Ve srovnání s nimi je pár desítek či stovek miliard korun kapkou v moři. Jejich význam ovšem nespočívá v dočasném oddálení krize, ale v poskytnutí prostoru k provedení systémové penzijní reformy.

Údajně i s tou se v ČR počítá. Většího významu by se měly dočkat úspory na penzi. Rozsah a způsob přechodu od průběžného financování více ke kombinovanému systému ještě není znám. Ani se neví, zda bude vytvořen tzv. druhý pilíř, tj. povinné úspory v penzijních fondech.

Dnes oznámené změny penzijního systému nelze nazývat reformou v pravém slova smyslu. K tomu by bylo zapotřebí mnohem více. Otálení s přípravou důchodového systému na stárnutí populace v České republice je naprosto nepochopitelné. Penzijní reformu spočívající v multipilířovém přístupu již spustily Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko, trojlístek pobaltských zemí ale například i Makedonie, Ukrajina, či Kosovo. V tomto ohledu patří ČR mezi rozvojové země … ale se stárnoucí populací typickou pro nejvyspělejší země.


Váš názor
 • bohužel nepovinně
  27.6.2007 11:25

  Ministr Nečas bohužel včera na tiskové konferenci jasně řekl, že částečný opt-out z průběžného systému bude zcela jistě nepovinný, druhý pilíř tedy povinný nebude. Navíc osvětlil, že míra možného vystoupení ze systému bude záviset na tom, kolik peněz získá stát do fondu, který by měl spolufinancovat penze, z privatizace a dividend. Rozhodně půjde o řád procent, ne víc. Takže, penzijní reforma? Nic moc.
  Martina
  • Děkujeme ČSSD
   27.6.2007 15:35

   Děkujeme ČSSD za to, že 8 let nic nedělala a že jediným jejím záměrem bylo hlasovat společně s komunisty o tom, aby se reforma neuskutečnila...
   QEntity
   • Většina Evropy??????
    28.6.2007 10:56

    Slovensko, Maďarsko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Chorvatsko,Makedonie, Ukrajina, či Kosovo - většina Evropy podle pana Marka z Patrie (!!!). Mně by zajímalo jaké jsou důchodové plány v zemích jako je Holandsko, Dánsko, Belgie, Lucembursko a Rakousko. Pokud pan Marek chce modelovat fungování státu na místech jako Kosovo nebo Ukrajina tak bych řekl že spíše skončíme tam kde jsou ted´ oni - (cenzurováno). Takže titulek že většina Evropy je dávno na trati se mně zdá zavázející.
    Honza
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data