Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tisk: ČEZ podá žalobu na MUS kvůli porušení dohod o dodávkách uhlí

Tisk: ČEZ podá žalobu na MUS kvůli porušení dohod o dodávkách uhlí

29.6.2007 8:13
Autor: ČTK

Praha 29. června (ČTK) - Společnost ČEZ dnes podá žalobu na Mosteckou uhelnou společnost kvůli nesplnění dohody o uzavření dlouhodobého kontraktu na dodávky uhlí pro elektrárnu v Počeradech. Dnešním Hospodářským novinám a Mladé frontě Dnes to řekl výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš. Mostecká uhelná je podle MfD ochotná o dohodě jednat až do soboty, kdy má původní termín na uzavření kupní smlouvy vypršet. Před jeho uplynutím však firma spor nechtěla blíže komentovat, napsaly HN.

"V pátek (dnes) na Mosteckou uhelnou dáme žalobu. Chceme, aby soud dlouhodobou smlouvu na dodávky uhlí mezi námi a Mosteckou potvrdil," řekl Beneš. "Dohodu s Mosteckou jsme prostě nenašli. Teď jsou dva návrhy kupní smlouvy, jeden je náš, druhý Mostecké, a my jsme přesvědčeni, že náš návrh je výhodný pro obě strany," dodal.

Důvodem obchodní pře jsou limity na těžbu hnědého uhlí. "Těžaři prakticky podmínili dodávky uhlí pro Počerady zrušením limitů," uvedl Beneš. Podle něj žádala uhelná firma, aby ČEZ u politiků prolomení limitů prosadil. Když se to nepovedlo, zpochybnili těžaři dva roky starou předběžnou smlouvu, která počítala s uzavřením kontraktu na dodávky uhlí pro Počerady až do roku 2055. Návrh MUS je podle Beneše pro ČEZ nepřijatelný, neboť obsahuje množství podmínek, za nichž by bylo možné smlouvu zrušit.

Mostecká uhelná odmítla postup energetické společnosti komentovat. "Teprve koncem června vyprší lhůta, kterou jsme měli s ČEZ na uzavření smlouvy. Před jejím uplynutím se k problému nebudeme vyjadřovat," řekl HN spolumajitel dolů Petr Pudil.

Bez dlouhodobé smlouvy na uhlí nemůže ČEZ v Počeradech rozjet jednu ze svých největších investic. Místo dožívající staré elektrárny chce vystavět za desítky miliard korun nový zdroj o výkonu 1300 megawattů, což je více, než má jaderná elektrárna v Temelíně. Právě kvůli tomuto projektu uzavřely obě firmy předběžnou smlouvu na dodávky uhlí.

Podle lidí z ČEZ začali těžaři původní dohodu zpochybňovat poté, co se spolumajitelem dolů stal loni na jaře finančník Pavel Tykač. To však podle MfD podnikatelův mluvčí odmítá.

Těžební limity Mostecké brání získat další tři čtvrtě miliardy tun uhlí v dole ČSA, na kterém ale stojí dvě vesnice Horní Jiřetín a Černice v severních Čechách. ČEZ naopak poukazuje na to, že MUS má i přes neprolomení limitů ještě důl Vršany, kde je uhlí dostatek na více než 40 let.

Přečtěte si názor Patrie zde


Váš názor
  • Vykony
    29.6.2007 10:12

    Kdy už konečně redaktoři si ověří základní fakta, výkon Temelína je téměř 2000MW!!!! Být šéfredaktorem tak má redaktor padáka!
    pokorny
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data