Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Z reformy financí zřejmě vypadnou daňové změny

ČTK: Z reformy financí zřejmě vypadnou daňové změny

4.7.2007 8:12
Autor: ČTK

Praha 4. července (ČTK) - Z vládního návrhu reformy veřejných financí zřejmě vypadne část zahrnující daňové změny. Důvodem budou podle všeho požadavky poslanců vládní koalice. Informuje o tom týdeník Ekonom ve svém dnešním vydání. Místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL) týdeníku řekl, že by uvítal, kdyby daňová část z reformního balíku úplně vypadla.

"Myslím, že veřejnost po daňových změnách nevolá. Přednost by měly mít úspory a stabilizace rozpočtu," cituje Ekonom Kasala. Ten tak podle týdeníku říká se svým stranickým i poslaneckým kolegou Ludvíkem Hovorkou veřejně to, co si lidovecký ministr financí Miroslav Kalousek jen myslí.

Daňový expert ODS Michal Doktor na nutnosti daňových změn trvá. České daňové prostředí podle něj trpí velkou nerovností ve zdanění, která škodí zejména ekonomice, a množství výjimek navíc snižuje schopnost státu vybírat daně i možnost je snižovat. "ODS má nejen povinnost prosazovat ve vládě volební program, se kterým zvítězila, ale nese také největší díl odpovědnosti za to, nebudou-li tyto potřebné změny provedeny," řekl dnes ČTK.

ODS chce daně měnit ještě výrazněji, než stojí ve vládním návrhu zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů. Ten je nyní ve sněmovně, prošel prvním čtením a zabývají se jím výbory. Daňová skupina uvnitř ODS minulý týden navrhla postup, který počítá mimo jiné s rychlejším poklesem sazby daně z příjmu firem na 19 procent už od příštího roku. Původní vládní návrh počítal až s rokem 2010. ODS chce také zrušit řadu daňových výjimek, naopak počítá se zvýšením dolní sazby daně z přidané hodnoty.

Kasal však podle Ekonomu na adresu ODS podotýká, že politici, kteří se hlásí ke konzervativním hodnotám, by zákony měli měnit jen v případě, kdy je to skutečně nutné, a nikoli jen proto, že si to napsali do programu. Pokud bude ODS naléhat na rychlý pokles daní podnikům a výrazné zdražení potravin vyvolané vyšší DPH, navrhne u daně z příjmů občanů opět čtyři sazby a vyšší progresi. "Jan Kasal se na jednu stranu odvolává na zásady konzervativní politiky, na straně druhé vyhrožuje ODS, že podá návrhy vlastní, bude-li ODS trvat na prosazování svého programu," komentoval to Doktor.

Vládní návrh naopak u zaměstnanců počítá se sazbou 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, tedy hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na pojistné. Skutečné zdanění by v takovém případě činilo kolem 23 procent. Poslanci ODS chtějí toto zdanění přiblížit až 19 procentům. Kasal naopak navrhuje čtyři různé sazby daně z příjmu, a to 12, 15, 18 a 21 procent. Nejnižší sazbu by platili lidé s platem do 10.000 korun hrubého měsíčně, druhou sazbu lidé s příjmem do 30.000 korun a třetí sazbu ti, kteří mají do 50.000 korun.


Váš názor
  • Že by se bavili o tom
    4.7.2007 8:51

    jak vybrat méně, a utratit méně, tj. že nebude třeba tolik peněz dovybrat, to mi nějak chybí. Takhle je to jen plané plkání a hádky ve stranicky široké koalici, kterou nikdo nevolil a do níž voliči byli vmanipulováni proporcionálním volebním systémem, který neumožňuje získat rozunou většinu a prosadit tak svůj program. Takže generuje stálé hádky o všech tématech. Ach jo.
    Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC