Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

Střední Evropa: Důležité akciové zprávy - průběžně doplňováno

12.7.2007 10:09
Autor: KBC/Patria

Polsko: Diskuse o limitech penzijních fondů pokračuje
Deník Parkiet spekuluje o možnosti změny limitů penzijních fondů pro investování doma i v zahraničí. Toto téma se stalo aktuální v poslední době, když průměrná domácí alokace dosahuje 38,5 %, tj. mírně pod 40% limitem. Zahraniční alokace dosáhla pouze 1,2 %, když limit je 5 %.

Podle viceprezidenta centrální banky Krzystofa Rybinskiho by měly mít polské penzijní fondy právo na další diverzifikaci a domnívá se, že limit pro umístění kapitálu do zahraničí by měl vzrůst na 30 %. Generální ředitel varšavské burzy Ludwig Sobolewski má opačný názor, když uvedl, že polský kapitál by neměl být vyvážen a že limit pro domácí umístění kapitálu by měl být zvýšen na 50 %, aby tak lépe odrážel strukturu portfolia klasického vyváženého fondu. Představitelé penzijních fondů většinou souhlasí s tím, že rozdělení domácího umístění kapitálu by mělo být podle věkové struktury příjemců a ti by měli dostat možnost na více či méně agresivní portfolio. Podle představitelů ministerstva práce a sociálních věci vypracovaly penzijní fondy materiál, ve kterém navrhují rozdílné umístění kapitálu dle věku příjemce. Tento materiál se v současnosti projednává.

Náš názor: Domníváme se, že zpráva by měla mít neutrální vliv na obchodování na varšavské burze. Jako pozitivní vnímáme diskuse o umístění kapitálu, ale v nejbližší době nepředpokládáme žádné změny. 


Polsko: Omezení otevírání velkých obchodů
Polský prezident včera podepsal nový zákon, který omezuje otevírání nových velkých obchodních prostor. Nyní je k otevření obchodu nad 400 m2 potřeba souhlas starosty města, zatímco obchod s plochou nad 2 tis. m2 potřebuje souhlas krajského zastupitelstva. Společnosti budou za projednání této záležitosti muset platit.
Náš názor: Domníváme se, že zpráva bude mít neutrální vliv na polské retailové společnosti, i když nejsme příznivci nového zákona. Podle našeho názoru by z toho do určité míry mohla těžit společnost LPP, která téměř naplnila polský trh, na rozdíl třeba od H&M. Proto by expanze nových hráčů mohla být obtížnější.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data